Lekarze są zgodni, że pleśń może być głównym źródłem wielu częstych infekcji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pleśń w domu to nie tylko kwestia estetyki. Ignorowanie grzyba na ścianie może być przyczyną nawracających infekcji, alergii i poważnych problemów zdrowotnych mieszkańców, a szczególnie narażone są dzieci.
Zastanawiasz się, jak wygląda grzyb na ścianie? Pleśń charakteryzuje się nitkowymi strzępkami i białym, zielonym lub szarym kolorem nalotu. Jeśli jest w zamkniętym pomieszczeniu, to po pewnym czasie unosi się charakterystyczny zapach. Najpewniej wyczułeś go niejednokrotnie, schodząc do wilgotnej piwnicy lub komórki. Jeśli podobne zjawisko widzisz na ścianie w którymś z pomieszczeń w domu, to należy niezwłocznie zacząć działać.
Jak pleśń wpływa na organizm?
Grzyb, który pojawia się w domach, wytwarza toksyny, które prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych. Ich skutki szczególnie odczuwają młode organizmy i te podatne na alergie. Rykoszetem dostają także zwierzęta domowe, którym pleśń także dokucza.
Wśród negatywnych skutków oddziaływania pleśni na człowieka należy wymienić:
-
przewlekłe bóle głowy, mięśni i stawów;
-
nawracające zapalenia zatok i infekcje skórne;
-
osłabienie koncentracji;
-
problemy ze snem i drażliwość;
-
infekcje jak np. grzybica kropidlakowa.
Mykotoksyny, które produkuje pleśń, są potencjalnie rakotwórcze. Oznacza to, że długotrwałe przebywanie w zagrzybionych pomieszczeniach zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.
Pleśń uszkadza nerki i wątrobę, a także powoduje zaburzenia hormonalne, co może negatywnie odbić się na płodności. Jeżeli więc masz w domu do czynienia z pleśnią, to szybko się jej pozbądź!
Jak pleśń wpływa na dzieci?
Uczulenia na pleśń są pospolite i cierpi na nie od 6 do 10% populacji. Natomiast u 50% alergików występuje natychmiastowa reakcja skóry na grzyby. Dzieci mieszkające w domach z pleśnią częściej cierpią z powodu astmy niż ich rówieśnicy.
U niemowląt, które wystawione są na działanie grzybów, często borykają się z kaszlem, sapką i chorobami przewodu oddechowego. Jednak dolegliwości jest znacznie więcej: od nieżytu nosa, problemów żołądkowo-jelitowych, przez wysypkę na skórze, aż po drętwienie, mrowienie czy drżenie kończyn. Nie warto więc lekceważyć grzyba w domu.
Jak pozbyć się pleśni z domu?
W optymalnych warunkach nikt nie miałby problemu z pleśnią. Niemniej tak nie jest, a wiele gospodarstw domowych narażonych jest na kontakt z nią, nawet jeśli mieszkasz w nowym bloku.
Na rynku znajdziesz różnego rodzaju preparty, dzięki którym pozbędziesz się pleśni. Pamiętaj jednak, że często to doraźne rozwiązanie. W związku z tym po pewnym czasie pleśń może powrócić. Przyczyną takiego stanu może być problem z podciąganiem kapilarnym (chłonięciem wody przez mury) lub innym źródłem wilgoci, który tworzy dogodne środowisko dla wykwitu pleśni.
Jeżeli masz do czynienia z powyższą sytuacją, to kluczowe jest znalezienie i pozbycie się źródła wilgoci. Dopiero wtedy działania polegające na pozbyciu się wody ze ścian i samej pleśni będą skuteczne i długotrwałe. W innym wypadku problem usuniesz tylko na chwilę, a to nic więcej jak pyrrusowe zwycięstwo.