Przepisy prawa umożliwiają w uproszczony sposób rozpoczęcie budowy domu do 70 m kw. Nie trzeba się wówczas starać się o pozwolenie na budowę. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma celu stworzeniu większych możliwości do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, wobec trudnej sytuacji na rynku nieruchomości. Zgodnie z ustawą – Prawo budowlane, dom mieszkalny do 70 m kw, który nie wymaga pozwolenia na budowę, to:
- jednorodzinny budynek mieszkalny, wolnostojący,
- dom, który ma nie więcej niż dwie kondygnacje,
- dom zbudowany na własne cele mieszkaniowe,
- dom, który w całości mieści się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
W praktyce nie oznacza to, że budowa opisanego powyżej domu nie wymaga żadnych formalności lub dokumentów. Inwestor powinien dokonać zgłoszenia rozpoczęcia budowy takiego domu do Starostwa Powiatowego. Zgłoszenie powinno przede wszystkim zawierać następujące dokumenty:
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowalne,
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany,
- plan zagospodarowania przestrzennego, w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Poniżej artykuł w wersji potocznej, dla osób nie posiadających wiedzy prawnej:
Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej odpowiedniego zgłoszenia wraz z kompletem dokumentów. W przypadku budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego do 70 m kw wyłączono możliwość zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (starostę, bądź prezydenta miasta na prawach powiatu) sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia rozpoczęcia robót.
Oznacza to, że inwestor i architekt ponoszą odpowiedzialność za zgodność budowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Odpowiedzialność za legalność budowy nie spoczywa zatem na urzędniku. Brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie wyklucza, że budowa może być niezgodna z przepisami, a inwestor, który choćby nieświadomie naruszy regulacje, może odpowiadać za samowolę budowlaną.
Zakończenie budowy domu wymaga dokonania normalnego zgłoszenia, od którego organ administracyjny uprawniony jest już do złożenia sprzeciwu.
Kontakt: Adwokat Gniezno.