moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rekordowy Budżet Obywatelski. Znamy już wyniki

Środa, 13 października 2021
 • Rekordowy Budżet Obywatelski. Znamy już wyniki

Aż 7 101 mieszkańców Gniezna zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna na rok 2022. To najwyższa frekwencja z wszystkich dotychczasowych edycji. Rekordowa była także pula środków do zagospodarowania na ten cel: mieszkańcy mieli do dyspozycji aż milion złotych.

Wśród dużych projektów pierwsze miejsce zajął „Park linowy na Łazienkach”, zdobywając aż 2 068 głosów. Szacunkowy koszt realizacji tego projektu to 525 tys. zł. Wnioskodawcy założyli powstanie nad jeziorem „Łazienki” tzw. małpiego gaju z 3 ciekawymi trasami, o różnym stopniu trudności. Jak sami piszą we wniosku: „ma to być  to świetna alternatywa dla "Łazienek", które to mogłoby się stać drugą "Maltą" na terenie Miasta Gniezna dla dzieci spędzających wakacje w domu”. Konstrukcja parku ma być zamontowana na drzewach i służyć do bezpiecznej zabawy na wysokości.

Dla przypomnienia, w puli finansowej na realizację dużych projektów jest 700 tys. zł. Szacunkowy koszt realizacji zwycięskiego parku linowego to kwota 525 tys. zł (maksymalna biorąc pod uwagę zapisy zaktualizowanego regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna). Jeżeli przedstawione przez wnioskodawców koszty okażą się wystarczające, to za pozostałe środki zostanie zrealizowany kolejny projekt. Jego koszt musi się jednak zmieścić w ogólnej kwocie projektów dużych, czyli do 700 tys. złotych. Prosta matematyka wskazuje, że może to być projekt „Huśtawki dla każdego”, wyceniony na 172 tys. Tytułowe huśtawki, w formie ławek, stanęłyby wówczas w wybranych miejscach wokół jeziora Winiary.

Z małych projektów najwięcej głosów, bo aż 2 832, otrzymał ten pod nazwą „Daj głos - poprawa warunków bytowych zwierząt w schronisku”. Jego szacunkowy koszt to 58 tys. zł. Celem projektu jest polepszenie warunków życia psów i kotów przebywających w gnieźnieńskim schronisku, poprzez zakup wyposażenia podnoszącego standard ich opieki.

Na małe projekty przeznaczono 300 tys. zł. Jeśli jednak realne koszty będą zbieżne z tymi założonymi przez projektodawców, to zrealizowane zostaną także wszystkie projekty z puli małych: Informator Gnieźnieńskiego Seniora, wybieg dla psów przy ulicy Sosnowej, wiata rowerowa dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie oraz dużo zieleni dla Gniezna - więcej nasadzeń drzew i krzewów przy gnieźnieńskich ulicach.

Projekty małe         
 • Daj głos - poprawa warunków bytowych zwierząt w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie - 2 832 głosów;
 • Wybieg dla psów przy ulicy Sosnowej - 158;
 • Dużo zieleni dla Gniezna - więcej nasadzeń drzew i krzewów przy gnieźnieńskich ulicach - 1 558;
 • Wiata rowerowa dla Szkoły Podstawowej nr 3 w Gnieźnie - 1 374;
 • Informator Gnieźnieńskiego Seniora - 113.

Projekty duże                                 
 • Dużo zieleni dla Gniezna - więcej nasadzeń drzew i krzewów przy gnieźnieńskich ulicach - 1 169;
 • Centrum Sportowo Rekreacyjne na Dalkach - 2 010;
 • Wykonanie miejsc parkingowych przy ul. Roosevelta 59A i 59B w Gnieźnie - 76;
 • Huśtawki dla każdego! - 214;
 • Park linowy na Łazienkach - sport i rekreacja w jednym miejscu. Aventure Park - 2068;
 • Wielofunkcyjne boisko Skiereszewo-Dalki do koszykówki, tenisa, siatkówki, piłki ręcznej i mininożnej - 581;
 • Rewitalizacja skweru na osiedlu im. Kazimierza Wielkiego w Gnieźnie - 585.

Tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego odbyła się na nieco innych zasadach, a to dlatego, że zmienił się regulamin. Do rozdysponowania było 1 mln zł podzielony na projekty duże (700 tys. zł) oraz małe (300 tys. zł). W obu przypadkach mogły być to zadania inwestycyjne lub społeczne, jednakże maksymalny koszt dużego zadania może wynosić 525 tys. zł, a małego 60 tys.

Propozycje zadań do Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna mógł składać każdy mieszkaniec oraz organizacje pozarządowe, których siedziba, siedziba oddziału lub realizacja zadań publicznych odbywa się na terenie Miasta Gniezna. Uprawnionymi do głosowania były osoby mieszkające w Gnieźnie.

W poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego swój głos oddało 5 504 osób.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • Bardzo Dziwny wynik projekt który zajmuje 6 miejsce ma zaledwie ok 200 głosów wygrywa z projektem 2010 głosów jest to lekceważenie społeczeństwa oraz wnioskodawców ręce opadajĄ jak można manipulować regulaminem

 • 13.10.2021 17:04  Odpowiedz na komentarz

  Robienie z łazienek drugiej Malty to dewastacja tego spokojnego miejsca. Już teraz jest dużo tych różności nad jeziorem Winiary: baseny, plaża, plac zabaw, hale sportowe oraz boisko do grania w hokeja. A ludzie chcą też trochę spokoju, którego niestety nie będzie jeśli jeśli ten park powstanie.

  13.10.2021 20:52

  Ciekawe jest też to, że baseny letnie ledwo oddali a już zaczynają REMONTOWAĆ ! Właśnie na teren basenów przywieziono trzy wielkie wywrotki żwiru do tego remontu ! Prawda że to śmieszne !

 • 13.10.2021 12:44  Odpowiedz na komentarz

  Nie no psy i koty...wiara powariowala na ich punkcie. Tyle JEST ważniejszych spraw...poza tym z takiego projektu nie skorzysta żaden MIESZKANIEC miasta. Nie jest to projekt skierowany do obywateli

 • 13.10.2021 07:04  Odpowiedz na komentarz

  Wychodzi na to, że tym razem nikt żadnemu projektowi nie "pomagał" w wyrafinowany sposób jak to było w latach poprzednich. Chociaż, powiedzmy to sobie szczerze. Nie ważne kto głosuje. Zawsze najważniejsze jest to, kto liczy głosy.

PODOBNE TEMATY
Spotkanie z Majką Jeżowską już 6 lipca w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei czyli plenerowy dom kultury znajdujący się przy jeziorze Jelonek (przy skwerku z hamakami)... Piątek, 1 lipca 2022
Bazar odzieżowy na Wenei Latarnia na Wenei zaprasza na bazar odzieżowy, gdzie można będzie sprzedać lub kupić używane ubrania.... Środa, 29 czerwca 2022
Miało kosztować 3,5 mln zł - wykonawcy chcą dwa razy tyle! Co dalej z targowiskiem przy ul. Wyszyńskiego? Mimo planowanej inwestycji, targowisko przy ul. Wyszyńskiego pozostanie na razie bez zmian. O przyczynach... Środa, 29 czerwca 2022
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022