moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kościół chciał odzyskać nieruchomość! Miasto, żeby nie stracić Przedszkola oddało dwie działki

Środa, 18 września 2019
  • Kościół chciał odzyskać nieruchomość! Miasto, żeby nie stracić Przedszkola oddało dwie działki

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu upomniała się o zwrot nieruchomości przy ul. Sobieskiego. Obecnie jej właścicielem jest Miasto Gniezno. Chodzi o działkę i budynek Przedszkola przy ul. Sobieskiego. Aby uniknąć likwidacji placówki, Pierwsza Stolica oddała w zamian dwie inne działki.

Chyba nikt nie wyobraża sobie sytuacji, w której Miasto Gniezno musiałoby oddać w ręce kościoła Przedszkole przy ul. Sobieskiego w Gnieźnie. Budynek został wyremontowany i nagle znalazł się poprzedni właściciel - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu - który zażądał przywrócenia własności nieruchomości. Na najbliższej Sesji Rady Miasta samorządowcy podejmą uchwałę, zgodnie z którą na rzecz Kościoła przejdą dwie inne działki na terenie naszego Miasta.

Uchwała dostępna jest tutaj.

Jak czytam w Uchwale:
Przyjęcie od Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu oświadczenia, iż ugoda w zakresie opisanym w pkt. 1 wyczerpuje w stosunku do Miasta Gniezna wszelkie roszczenia wynikające z postępowania regulacyjnego w  zakresie przywrócenia własności nieruchomości objętej zgłoszonym roszczeniem.
Propozycja Miasta Gniezna została zaakceptowana przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Poznaniu, a co za tym idzie możliwe jest zawarcie ugody, co ma umożliwić stronom polubowne zakończenie sporu.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(13)

  • 02.10.2019 18:01  Odpowiedz na komentarz

    Akurat właścicielem budynku jest miasto,

  • 23.09.2019 17:46  Odpowiedz na komentarz

    Kościół niech najpierw odda co nakradl A nie sądzę żeby mu się cokolwiek należało... Niech się zajmą pedziami w szeregach A nie działami

  • 22.09.2019 22:00  Odpowiedz na komentarz

    Zastanawiam się dlaczego nie żadali Zwrotu Nieruchomości przed remontem

  • 22.09.2019 21:58  Odpowiedz na komentarz

    Właściciele Gniezna z Platformy obywatelskiej remontują budynek , którego nie są właścicielami.Sprawa powinna trafic do prokuratury .

  • 20.09.2019 07:33  Odpowiedz na komentarz

    A co tak PSIOCZYCIE. Czy tylko do własności ma prawo kościół katolicki ?
    Są właścicielami i TRZEBA oddać. Im się to po prostu należy ! Koniec. Kropka.
    JAk kazdy właściciel ma prawo żądać zwrotu swojej własności. Takie jest prawo.

  • 19.09.2019 10:29  Odpowiedz na komentarz

    Ewangelicy chętnie wyciągają łapy po atrakcyjne nieruchomości, natomiast zupełnie ich nie ineteresują dawne ewangelickie cmentarze, na których spoczywają ich wierni. Cmentarze są zdewastowane, zarośnięte, a parafia ewangelicka jakoś nie kwapi się do uporządkowania tych miejsc.

  • 19.09.2019 07:19  Odpowiedz na komentarz

    może CHCĄ SOBIE POBUDOWAĆ KOLEJNY KOŚCIÓŁ W POZNANIU , BO TYLU MAJA TAM WIERNYCH !!? Bo w Gnieźnie ewangelików brak. W związku z tym można się w najbliższym czasie spodziewać tego, że i kościół ewangelicki wyciągnie też rękę do kościoła rzymsko katolickiego o rekompensatę za kościół garnizonowy. Co się wtedy stanie . Już mówię. kościół rzymsko katolicki zrzeknie się tej świątyni i zamknie ją na cztery spusty i kościół ten ... zacznie niszczeć !

  • 19.09.2019 06:35  Odpowiedz na komentarz

    A jak by to byla twoja dzialka tez bys WYCIAGAL/a RECE