Temat nielegalnych składowisk odpadów co jakiś czas „wraca jak bumerang”. Postanowiliśmy sprawdzić, ile tego typu miejsc znajduje się na terenie powiatu gnieźnieńskiego.
Zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie z zapytaniem prasowym:
Gdzie, na terenie powiatu gnieźnieńskiego, znajdują się nielegalne składowiska odpadów (o których oczywiście wiadomo)? Jakie działania są podejmowane w zakresie usunięcia tych składowisk? Na ilu (i których) składowiskach znajdują się odpady toksyczne, wyjątkowo groźne dla środowiska naturalnego?
Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
W odpowiedzi na zapytanie prasowe informuję, że na podstawie informacji posiadanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie na terenie Miasta Gniezna przy ul. Kokoszki, magazynowane są nielegalnie na pryzmach niepalne odpady niebezpieczne powstałe przy produkcji nawozów fosforowych. Posiadaczem odpadów jest osoba fizyczna, która aktualnie nie posiada zezwolenia na ich magazynowanie oraz tytułu prawnego do terenu, na którym znajdują się przedmiotowe odpady. Właścicielem tej nieruchomości jest również inna osoba fizyczna.
Starostwo podjęło szereg czynności w celu przymuszenia posiadacza do usunięcia odpadów. Sprawę zgłoszono i prowadzona jest przez organy, które zgodnie z przepisami mogą wspomóc w działaniach zmierzających do usunięcia odpadów.
Starostwo zgłosiło Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Poznaniu bezpośrednie zagrożenie szkodą w środowisku spowodowane prowadzoną działalnością w zakresie zbierania odpadów. W związku z tym, że RDOŚ odmówił postanowieniem wszczęcia postępowania w przedmiocie szkody w środowisku Starosta wniósł zażalenie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. Ponieważ GDOŚ utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie RDOŚ Starosta złożył skargę na postanowienie GDOŚ do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. WSA oddalił skargę, w związku z powyższym Starosta wniósł skargę kasacyjną od wyroku WSA. NSA uchylił wyroki Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz WSA i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia do RDOŚ. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wszczął postępowanie, a następnie zawiesił postępowanie w sprawie bezpośredniego zagrożenia szkodą w środowisku do czasu usunięcia odpadów.
Wspomagając działania Starostwa, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Poznaniu zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Gnieźnie o popełnieniu przestępstwa przez posiadacza odpadów, polegającego na składowaniu odpadów wbrew przepisom. Sąd I instancji uznał posiadacza za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów, natomiast Sąd II instancji zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że uniewinnił oskarżonego od popełnienia zarzucanych mu czynów.
Starostwo wielokrotnie występowało do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Warszawie z pytaniami czy są jakieś możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych przez Powiat, w celu usunięcia w/w odpadów. Jednak NFOŚiGW uznał, iż wsparcie finansowe udziela się jednostce samorządu terytorialnego tylko w przypadku posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, a nie w przypadku, gdy sprawca szkody jest znany i powinien ponieść konsekwencje swoich czynów.
W celu przymuszenia do usunięcia odpadów Starostwo zastosowało wobec posiadacza odpadów środek egzekucyjny w postaci 7 grzywien, wraz z wezwaniem do ich usunięcia. Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest przez Urząd Skarbowy w Zielonej Górze.
Jak widać organy państwowe są wręcz bezradne wobec opisanej sytuacji. Sąd zdecydowanie nie pomógł w rozwiązaniu tego problemu. Cały wysiłek w zabieganiu o usunięcie odpadów spoczywa na Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, co jest sytuacją wręcz kuriozalną.
3 komentarze
Grzywny i mandaty powinny być nakładane codziennie . Jak by się ich nazbierało z 100 000 złotych, to może właściciel posesji w końcu by zrozumiał, ze to nie przelewki !! Oraz, ze sprawę trzeba potraktowac poważnie !
Państwo z dykty.
Z tego co przedstawiono wniosek jest jeden, osoby zbierające i magazynujące odpady bez pozwolenia są pod opieką państwa / Ziobry/ i mają się nadzwyczaj dobrze.