moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy

Środa, 16 marca 2022
 • Gniezno pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy

Miasto Gniezno zapłaci za śmieci za każdego przyjętego przez mieszkańców uchodźcę wojennego z Ukrainy. Dodatkowo każdy kto przyjął pod swój dach uchodźcę może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. To kolejna forma realnej pomocy wprowadzona z inicjatywy prezydenta Tomasza Budasza.

Mieszkańcy Gniezna, którzy nieodpłatnie przyjęli pod swój dach uchodźców wojennych z Ukrainy (przybyłych do Polski po 24 lutego br.), nie będą musieli za nich płacić za śmieci. Tacy mieszkańcy zostaną także zwolnieni z podatku od nieruchomości w 2022 r.

To realne i wymierne wsparcie, które chcemy zaproponować mieszkańcom Pierwszej Stolicy Polski. Tym, którzy okazali wielkie serce i odwagę. Tym, którzy otworzyli swoje domy i pomagają uchodźcom. Miasto zapłaci za uchodźców za śmieci i za mieszkańców, właścicieli nieruchomości podatek. Jestem przekonany, że to konkretna, bardzo przydatna pomoc - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

To kolejna pomoc oferowana Ukraińcom uciekającym przed wojną, którzy przybyli do Gniezna. Już od pierwszych dni wojny znaleźli oni schronienie w miejskim hotelu Lech, dziś zmienionym oficjalnie w ośrodek dla uchodźców. Przebywa tam około 60 osób, kobiet z dziećmi. Są po opieką, mają zapewnioną pomoc lekarską, psychologiczną. Miejski Ośrodek Kultury organizuje dla przebywających tam dzieci specjalne warsztaty, a urzędnicy pomagają dorosłym Ukraińcom znaleźć pracę. Wszystkie dzieci podjęły już naukę w gnieźnieńskich szkołach i przedszkolach.

Dla przypomnienia, uchodźcy wojenni, decyzją Rady Miasta Gniezna, mogą korzystać również za darmo z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dzieci są również zwolnione z opłaty za wyżywienie w przedszkolach i szkołach. Cały czas działa również specjalna infolinia Straży Miejskiej: 662 233 196 - od 1 marca, codziennie w godzinach od 6:00 do 22:00 pod tym numerem telefonu Straż Miejska udziela informacji związanych z pobytem w Gnieźnie uchodźców z Ukrainy.

Cały czas działają także punkty wydawania żywności i odzieży dla uchodźców wojennych: w siedzibie Caritas AG, Osiedle Orła Białego 20 oraz w magazynie prowadzonym przez Powiat Gnieźnieński w Hali sportowej przy ul. Sobieskiego 20.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • Niech Gniezno pomoże najpierw rodakom i miejscowym w pierwszej kolejności którzy od lat potrzebują takiej pomocy.

  21.03.2022 20:51

  a ty w opiece pracujesz? albo moze jestes ich klietka i malo masz w dupie. siedzisz tu ciagle i narzekasz, zajmij sie czyms, pozpieraj papierki, idz do kosciola, albo pomoz w schronisku dla zwierzat, od razu lepiej sie poczujesz.

  21.03.2022 07:21

  Współczuję Im ale taka sytuacja nie jest tam od dziś. W 2014 Donbas został atakowany przez swoich Żołnierzy! I trwa to do dziś więc dlaczego wtedy nie uciekali masowo?

  20.03.2022 21:45

  A POZATYM PRZYZNAJ SIĘ PUTIN CI PŁACI ZA TAKIE GADANIE

  20.03.2022 21:44

  TY JESTEŚ NORMALNIE Z......!!!!!!!!!!!!!!!

  20.03.2022 12:30

  Nasi mieli okazję 100 razy podjąć jakąś pracę i zacząć urządzać się w swoim kraju. Ukrainki z dziećmi MUSIAŁY ZOSTAWIĆ WSZYSTKO by chronić swoje życie i życie swoich dzieci. uciekły do nas by przeczekać najgorsze. Zostawiły na Ukrainie kochanych mężów schorowanych rodziców i drżą o ich życie. Jak to pojmiesz to zrozumiesz , że Ukrainki z dziećmi nie przyjechały tu za pracą, a wyłącznie po to, by bezpiecznie z dziećmi przeczekać wojenną pożogę !

 • 17.03.2022 09:40  Odpowiedz na komentarz

  Miasto ma jednak pieniądze. To ja poproszę, aby w tym roku przeprowadzić remont ul. Żabiej. Skoro przyjmujemy uchodźców to nie pozwólmy, aby niektóre drogi wyglądały jak po bombardowaniach.

  18.03.2022 14:19

  to wez sie do pracy i zrob porzadek a nie marudz

PODOBNE TEMATY
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022
Muzyka z Afryki w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei - plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek - zaprasza na pierwszy koncert z cyklu... Środa, 22 czerwca 2022
Zmiana na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Dotychczasowy zastępca prezydenta Jarosław Grobelny, odchodzi do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej,... Środa, 22 czerwca 2022
Miasto dokłada 2,5 mln zł do rewitalizacji parku "Dziekanki"! Co z Rondem Gnieźnieńskich Olimpijczyków? 2 mln 555 tys. to wysokość dotacji celowej przekazanej przez Miasto Gniezno na rewitalizację zachodniej... Środa, 22 czerwca 2022