moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nie będzie liczników czasu na skrzyżowaniach! Prezydent nie spełni obietnicy

Czwartek, 2 września 2021
 • Nie będzie liczników czasu na skrzyżowaniach! Prezydent nie spełni obietnicy

Już podczas pierwszej kampanii wyborczej Tomasz Budasz mówił o licznikach czasu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Później powoli wycofywał się z tej obietnicy. Teraz zapytaliśmy ponownie o to rozwiązanie. Okazuje się, że Gniezno to nadal "takie miasto, przez które przechodzi droga", bo inaczej nie da się skomentować tego, co przeczytaliśmy w wiadomości z magistratu.

Zwróciliśmy się do Urzedu Miasta Gniezna z zapytaniem prasowym:

Czy w związku ze zmianami organizacji ruchu na ul. Roosevelta w Gnieźnie zostaną umieszczone także liczniki czasu czerwonego i zielonego światła na skrzyżowaniach i sygnalizacjach w obrębie ul. Roosevelta?


Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Na ul. Roosevelta zgodnie z projektem zostanie zrealizowana zmiana stałej organizacji ruchu. W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego zmniejszony zostanie przekrój jezdni poprzez wprowadzenie pasów rowerowych, co spowoduje zmniejszenie prędkości poruszających się ulicą pojazdów i odseparuje ruch rowerowy. Dla poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych przy przejściach dla pieszych zaprojektowano azyle. Przedstawione przez Pana rozwiązanie przy sygnalizacji świetlnej nie znalazło się w opracowaniu, ponieważ przy sygnalizacji z akomodacją nie stosuje się tego typu rozwiązań.
Dodatkowo nadmienię, że zaproponowane liczniki czasowe wg. specjalistów zwiększają zagrożenie na skrzyżowaniach, ponieważ kierowcy widząc zbliżający się czas zmiany sygnalizatora przyspieszają, by przejechać na świetle zielonym.
Urząd Miasta Gniezna

Wyjaśnijmy, że zaproponowane liczniki czasu, według specjalistów wcale nie zwiększają zagrożenia na skrzyżowaniach. Przytoczone przez Urząd Miasta Gniezna zdanie jest wycinkiem z badań, które według Ministerstwa Infrastruktury nie dały jednoznacznej odpowiedzi na tę kwestię. W tych samych badaniach zdaniem zarówno kierowców, jak i pieszych (co jest niezwykle istotne) liczniki czasu na skrzyżowaniach zdecydowanie wpływają na poprawę bezpieczeństwa. W Gnieźnie niestety nie doczekamy się tego rozwiązania.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 06.09.2021 08:53  Odpowiedz na komentarz

  W całej Polsce powstają ronda. W Gnieźnie drogi buduje się jak w latach 60 tych.Wąskie i z sygnalizacją świetlną. Pytanie tylko. Dlaczego ?

 • 02.09.2021 22:51  Odpowiedz na komentarz

  Co tam obietnice ważne ,że działki są sukcesywnie sprzedawane.Władza lokalna bierze przykład z centralnej mówi swoje a robi swoje uczą się od najlepszych .Wciskają ciemnotę wyborcom ,że liczniki wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo -czy wy nas macie za niej inteligentnych od siebie//////?

 • 02.09.2021 20:50  Odpowiedz na komentarz

  Ale ze za mało prezydent Robi dla miasta i trzeba mu wytknąć braku liczników?
  Śmieszne. Nie będzie liczników ale za to roślinność na rynku będzie.

  02.09.2021 22:53

  Posadzą na rynku 20 drzew a na Wenei wytną 781 drzew tj.obrona przyrody.

 • 02.09.2021 05:51  Odpowiedz na komentarz

  Liczniki czasu są świetnym rozwiązaniem a tłumaczenia że kierowcy przyspieszają są żałosne

PODOBNE TEMATY
50 lat minęło... Wzruszający jubileusz Złotych Godów Pół wieku temu jedenaście par z Miasta Gniezna przyrzekło sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.... Piątek, 3 grudnia 2021
Gnieźnieńskie lodowisko - znamy ceny biletów! Po rocznej przerwie wraca do Gniezna lodowisko. Tym razem ulokowane będzie przy ul. Pocztowej, na terenie... Czwartek, 2 grudnia 2021
Ruszyła budowa lodowiska! Otwarcie w mikołajki W poniedziałek rozpoczęła się budowa sztucznego lodowiska przy dawnej Szkole Podstawowej nr 4 w Gnieźnie.... Poniedziałek, 29 listopada 2021
Czy park linowy w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie zrealizowany? Jak poinformował nas jeden z urzędników, są problemy z planowanym parkiem linowym. Projekt wygrał w... Niedziela, 28 listopada 2021