X

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sprzeciw mieszkańców wobec planu budowy bloków przy Jeziorze Winiary!

Poniedziałek, 22 lutego 2021
 • Sprzeciw mieszkańców wobec planu budowy bloków przy Jeziorze Winiary!

W poniedziałek, 22 lutego, w Starym Ratuszu o godzinie 16.00 odbędzie się publiczna dyskusja dotycząca zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenów przy ul. Spokojnej. Jest to obszar sąsiadujący z Parkiem XXV-lecia oraz Jeziorem Winiary, na którym władze miasta planują zabudowę wielorodzinną.

Są to tereny zielone, będące zarazem miejscem spacerów i wytchnienia dla mieszkańców osiedli Ustronie, Tysiąclecia, Winiary i nie tylko. Warto dodać, iż jest to jedyne takie miejsce w okolicy. Nie dziwi więc fakt, że opublikowanie projektu uchwały wywołało oburzenie wśród okolicznych mieszkańców. W internecie niemal natychmiast utworzona została petycja przeciw planom powstania zabudowy wielorodzinnej na tym terenie.
 

Fragment petycji:

Każdy obywatel, który uważa, że teren ten powinien zostać przeznaczony na:
 1. W pierwszej kolejności zieleń rekreacyjną i miejsce odpoczynku obywateli,
 2. W drugiej kolejności na częściową zabudowę jednorodzinną
Proszony jest o oddanie głosu i podpis pod petycją.

Petycja dostępna jest tutaj (kliknij tutaj). Tam też można składać podpisy.

Przypomnijmy, że teren, o którym mowa był własnością Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jest to nieruchomość o powierzchni 1,29 hektara, częściowo zalesiona. W czerwcu 2016 roku Rada Miasta Gniezna wyraziła zgodę na zakup wspomnianej nieruchomości. Koszt zakupu opiewał na kwotę 456 tys. złotych.

Teren ten został zakupiony, tak by stanowił on integralną część okolicznych terenów rekreacyjnych i w założeniu miał być także poddany rewitalizacji. Niestety władze miasta najwyraźniej zmieniły zdanie i dążą do sprzedania tego terenu deweloperom, tak by powstały tam bloki mieszkalne. Niewątpliwie jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny dla deweloperów i jak można podejrzewać, jest sporo wart. Niemniej, mając na uwadze, że jest to miejsce przyciągające mieszkańców spragnionych wypoczynku i choć chwili relaksu na świeżym powietrzu, to plan zabudowania tego skrawku zieleni i zalania go betonem, w postaci bloków, jest pomysłem nieprawdopodobnie absurdalnym.

Z jednej strony słyszymy o budowie skwerów, stawianiu kwietników, sadzeniu kwiatów i drzew w centrum miasta, rewitalizacji i tworzeniu miejsc rekreacyjnych, a z drugiej strony mamy plany sprzedania terenów rekreacyjnych przy Jeziorze Winiary, w celu budowy bloków. Trudno doszukiwać się tutaj jakiejkolwiek logiki działań, albowiem jest to kompletny absurd.

Oczywistym jest, że powstanie bloków na tym obszarze będzie miało ogromnie degradacyjny wpływ na park i tereny wokół jeziora. Zamiast drzew, ciszy, spokoju i ćwierkających ptaków, mieszkańcy dostaną beton, bloki, spaliny i znacznie bardziej natężony ruch samochodowy. Nie mówiąc już o tym, iż mieszkańcy ul. Cichej, która łączy się z ul. Spokojną, będą mogli machać z ogrodu osobom obserwującym ich z balkonów nowych budynków.  

Abstrahując od polityki władz miasta i wyprzedawania nieruchomości działka po działce, to już zabieranie się za pozbywanie się terenów rekreacyjnych, służących mieszkańcom, jest czynem niemoralnym i nieetycznym.
 

tekst: Damian Julkowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • Lobby deweloperskie działa

 • 22.02.2021 20:05  Odpowiedz na komentarz

  Proponuje postawic bloki w czesci parku i dzialek rodo na przeciw pana prezydenta miasta

 • 22.02.2021 18:47  Odpowiedz na komentarz

  W tym miejscu powinno być przedłużenie PARKU. Zburzyli stary dom na spokojnej, ROSNą tam ładne młode KRZEWY więc to idealne miejsce na park. Lub niech będzie to co jest, dzikie łąki też się miastu przydadzą. EWENTUALNIE teren na którym obecnie jest POLE można by przeznaczyć POD zabudowę. lecz tylko NISKĄ co najwyżej 2 piętra. ŚWIETNIE tam by się wkomponowała jakaś restauracyjka z widokiem na jezioro i na wake park. Oby te chore pomysły obecnej władzy Gniezna się nie spełniły.

 • 22.02.2021 12:29  Odpowiedz na komentarz

  Pod artykułem należy się tylko podpisać. Bravo. Liczymy na rozsądek władz miasta.

 • to jezioro to skarb miasta, Tereny spacerowe i ostoja ptakow .., teraz Pan budasz chce je zamordowac... proponuje postawic bloki w parku przy ulicy marcinkowskiego. to dobre miejsce dla developera...

PODOBNE TEMATY
Skatepark na Pustachowie już otwarty Amatorzy rolek, deskorolek i BMX mogą już korzystać z nowego skateparku, który powstał przy ul. Czeremchowej... Piątek, 18 czerwca 2021
25-lecie Strefy Płatnego Parkowania w Gnieźnie W 2021 roku Strefa Płatnego Parkowania w Gnieźnie obchodzi swój jubileusz 25-lecia (1996-2021), który... Środa, 16 czerwca 2021
Budowa garażu bez pozwolenia na zgłoszenie - przepisy Pojęcie ?garażu? jest bardziej skomplikowane przez przepisy prawa, niż może wydawać się przeciętnemu... Czwartek, 10 czerwca 2021
"Bilet za zeta" dla uczniów Od 1 września 2021 r. uczniowie szkół podstawowych mieszkający w Gnieźnie będą mogli korzystać z biletu... Wtorek, 8 czerwca 2021