moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wideodomofon - jak wybrać odpowiedni model?

Poniedziałek, 15 lutego 2021
 • Wideodomofon - jak wybrać odpowiedni model?

Wideodomofon to nowoczesna odmiana domofonu, która gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo domownikom. Aby tak się jednak stało, warto dobrze przemyśleć jego zakup i dostosować funkcje produktu do indywidualnych preferencji. Jaki model wybrać? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Na samym wstępie, czyli dlaczego warto wyposażyć się w wideodomofon?

Wideodomofon jest rozbudowaną wersją domofonu i w ostatnich latach stał się popularną opcją wyposażenia domowego, biurowego czy hotelowego. Skąd bierze się uznanie dla tego typu urządzeń? Przede wszystkim ze względu na zapewnianie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w domu, a także prostotę obsługi. Wideodomofon posiada wbudowaną kamerę, dzięki której masz możliwość zobaczenia rozmówcy po drugiej stronie drzwi lub bramy, co jest szczególnie przydatne dla dzieci i osób starszych, które mogą mieć problemy ze słuchem. Identyfikacja wizualna pozwala dokładnie ocenić, kto próbuje wejść na teren posesji i podjąć decyzję o ewentualnym wpuszczeniu takiej osoby do środka.
 

Kupno wideodomofonu, czyli jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Obecny rynek wideodomofonów jest bardzo bogaty. Urządzenia te występują w różnych odmianach i różnią się nie tylko budową, ale również zastosowaniem, możliwościami czy sposobem montażu. Chcąc zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i komfort z mieszkania w domu, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, które uwarunkują udany zakup.
 

Sposób prowadzenia rozmowy

Jednym z podstawowych podziałów wideodomofonów, jest rozróżnienie ich na sposób prowadzenia rozmowy. Wśród modeli wyróżnia się:
 • wideodomofony słuchawkowe - modele te polecane są do użytku w biurze, sekretariacie czy recepcji; uniemożliwiają one osobom z zewnątrz podsłuchanie rozmowy,
 • wideodomofony bezsłuchawkowe - ten rodzaj urządzeń sprawdzi się świetnie w domach jednorodzinnych i mieszkaniach; są to urządzenia głośnomówiące, dzięki czemu w czasie rozmowy możesz bez problemu zająć się nie tylko rozmową głosową, ale również nagrywaniem czy podglądem obrazu na żywo, który wyświetlany jest na monitorze.
 

Rozmiar wyświetlacza

Wybierając wideodomofon, warto zwrócić uwagę również na rozmiar wyświetlacza. Im większy, tym lepsza jakość obrazu. Na czytelnym ekranie zobaczysz każdy szczegół i w łatwy sposób rozpoznasz odwiedzającego. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli - zarówno tych mniejszych (3 cale), jak i większych (10 cali) - optymalnym rozwiązaniem jednak są wyświetlacze 7-calowe.
 

Rodzaj (sposób podłączenia)

Wybór sposobu podłączenia wideodomofonu zależy przede wszystkim od możliwości montażowych w domu, a także własnych preferencji. Na rynku obecnie znajdziesz:
 • wideodomofony wieloprzewodowe - do ich prawidłowej instalacji wymagane jest użycie co najmniej 4 żyłowego kabla; modele wieloprzewodowe wyróżniają się niezawodnością, a także najwyższą wydajnością działania przeze wiele lat; co ważne, jeżeli będziesz planować rozbudowę wideodomofonu o dodatkowe opcje, musisz się liczyć z poprowadzeniem kolejnych kabli,
 • wideodomofony dwuprzewodowe - w tym modelu wystarczy użyć tylko dwóch żył (połączenie monitor-panel zewnętrzny); wideodomofony te polecane są do użytku w miejscach, w których poprowadzone są instalacje starego typu (dwużyłowe),
 • wideodomofony IP (sieciowe) - są to nowoczesne modele, które pracują za pomocą połączenia sieciowego, dzięki czemu nie wymagają one prowadzenia rozległej instalacji kablowej; cechują się one prostotą obsługi i niezawodnością; umożliwiają podgląd obrazu na żywo z dowolnego miejsca (na ekranie smartfona lub tabletu).
 

Sposób montażu

Podczas kupna wideodomofonu do domu zwróć uwagę również na sposób jego montażu. Urządzenia te montowane są obecnie na dwa sposoby:
 • na tynku - są to tzw. modele natynkowe, które są obecnie najczęściej stosowane,
 • pod tynkiem - tzw. modele podtynkowe, które licowane są ze ścianą; są one mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
 

Dodatkowe funkcje

Wideodomofony stanowią wielofunkcyjne urządzenia, które w każdej chwili mogą być rozbudowane o dodatkowe funkcje podnoszące ich możliwości i wydajność. Wśród najpopularniejszych opcji wyróżnić można m.in.:
 • możliwość podglądu i rejestracji obrazu w nocy,
 • czytniki linii papilarnych,
 • czujniki ruchu,
 • funkcję robienia zdjęć,
 • możliwość łączenia się z urządzeniami mobilnymi.

Szukasz nowoczesnych wideodomofonów o takich funkcjach? Odwiedź sklep elektroniczny Eltrox, w którym znajdziesz jakościowe sprzęty pochodzące od renomowanych producentów.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021
Zmiana organizacji ruchy na skrzyżowaniu ul. Moniuszki i Mieszka I! Można skręcać w lewo Radni Miasta Gniezna: Olga Gandurska, Angelika Ślachcińska i Artur Kuczma wnioskowali o likwidację zakazu... Poniedziałek, 1 listopada 2021
Szukasz mieszkania w Gnieźnie? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę Podstawowa decyzja dotyczy zwykle rodzaju nieruchomości. Dom, a może mieszkanie? Po rozważeniu wszystkich... Piątek, 29 października 2021
Podstawowe informacje o profesjonalnych rusztowaniach aluminiowych Stabilne rusztowania należą do podstawowego wyposażenia w wielu branżach. Praca na wysokości wymaga... Piątek, 29 października 2021