moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Muzyka dawna i tradycyjna w sieci, czyli "Felieton dudziarza"

Poniedziałek, 30 listopada 2020
  • Muzyka dawna i tradycyjna w sieci, czyli

"Felieton dudziarza - rzecz o historii, muzyce oraz rekonstrukcji historycznej wieków minionych" to cykl 13 filmów-felietonów o charakterze popularnonaukowym zrealizowany przez Mikołaja Woźniaka w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w sieci".

Filmy o charakterze historyczno-muzycznym to nic innego jak barwna opowieść o dawnej muzyce zarówno Polski jak i Europy. Ideą jest ukazanie muzyki oraz jej historii takiej - jak „drzewiej” bywała. Wątkiem przewodnim są dudy - główny instrument twórcy projektu.

To niezwykła okazja do wysłuchania muzyki pochodzącej sprzed 500, 600, a nawet 700 lat. Towarzyszą jej instrumenty oraz związane z nimi ciekawostki. Próby odtworzenia i ukazania jej w świetle dzisiejszym podjęło się łącznie 9 artystów i budowniczych instrumentów związanych ze środowiskiem odtwórstwa historycznego oraz ruchem folklorystycznym.

Odtwórstwo dawnej muzyki możliwe jest dzięki źródłom historycznym - muzycznych śladom w formie zapisów nutowych, ikonografii, książek czy obrazów, które pozostawili nam nasi przodkowie, a także dzięki cennym publikacjom wydawanym przez muzycznych badaczy i pasjonatów.  Uzyskanie przez odtwórców konkretnego brzmienia zbliżonego do tego z danej epoki polega w dużej mierze na domysłach i przypuszczeniach. To długotrwały i niezwykle twórczy proces - efekty tej pracy obejrzeć można w „Felietonie dudziarza”.

W filmach pojawiło się łącznie ponad 20 niecodziennych instrumentów tradycyjnych oraz rekonstrukcji ich dawnych odpowiedników. Instrumentom towarzyszą także rozmaite pieśni pochodzące m.in. ze średniowiecza, renesansu oraz ludowych zbiorów. Usłyszymy tu jedne z najstarszych instrumentów na świecie takie jak dudy, szałamaję, gwizdek czy drumla. Całość dopełniają m.in. lira korbowa, bęben średniowieczny, flet prosty czy sama królowa instrumentów - lutnia.

Filmy zrealizowano w Gnieźnie i okolicach m.in. w gotyckim kościele św. Michała Archanioła, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz we wsi Jankowo Dolne. Część ujęć nagrano w malowniczym Parku Historycznym „Uroczysko Wołkołatka” w Woli Jabłońskiej, Bukówcu Górnym (pow. leszczyński) - wsi z doskonale zachowanym wielkopolskim folklorem, a także na Starym Rynku w Poznaniu.

Historyczne lokalizacje oraz gotycka architektura pełnią doskonałe tło dla dawnych instrumentów oraz rozbrzmiewającej dzięki nim barwnej muzyki. Muzycy nierzadko ubrani są w średniowieczne stroje. Wszystko po to by oddać klimat i ducha minionych wieków oraz umożliwić oglądającemu lepsze zrozumienie muzyki pochodzącej z czasów, które dziś możemy sobie jedynie wyobrażać.

Rezultatem projektu jest powstanie 13 filmów dostępnych bezpłatnie online. Obejrzeć je możemy w serwisie YouTube i Facebook pod wskazanym adresem:
www.youtube.com/mikolajwozniakdudziarz
www.facebook.com/mikolajwozniakart

oraz na stronie internetowej:
www.mikolajwozniak.art/category/felieton-dudziarza/

Filmy mają pełnić funkcję edukacyjną, rozrywkową oraz promocyjną w celu polepszenia świadomości oraz sytuacji dotyczącej muzyki dawnej tradycyjnej (w tym dudziarskiej) we wschodniej Wielkopolsce. Część materiałów przekazana została dla celów dydaktycznych wybranym placówkom oświatowym współpracującym z gnieźnieńskim dudziarzem. Na szczególną uwagę gnieźnian zasługiwać może odcinek nr 11 traktujący o muzyce w dawnym Gnieźnie oraz odcinek nr 13 opowiadający o dudach wielkopolskich - najbardziej tradycyjnym i charakterystycznym instrumencie dla regionu Wielkopolskiego.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kabaret Młodych Panów przyjedzie do Gniezna z nowym programem! Zapraszamy na występ Kabaretu Młodych Panów! Już 13 marca w hali widowiskowo-sportowej w Gnieźnie. Sobota, 19 lutego 2022
10 Tenorów już w listopadzie w Gnieźnie 20 listopada o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej w Gnieźnie odbędzie się koncert 10 Tenorów.... Czwartek, 14 października 2021
Spektakl "Telewizja kłamie" już 18 października w Gnieźnie Całkowicie świeży spektakl o telewizjach dobrze nam znanych (TVP, TVN, Polsat, TRWAM), o prowadzących... Czwartek, 14 października 2021
"KLIMAKTERIUM ... i już" ponownie w Gnieźnie! 2 października o godz. 17.00 w auli Szkoły Pomnik w Gnieźnie odbędzie się spektakl "KLIMAKTERIUM ...... Piątek, 1 października 2021