W lutym Urząd Miasta ogłosił konkurs na opracowanie Systemu Identyfikacji Wizualnej Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Niestety, pomimo otrzymania 4 prac konkursowych, zwycięzca nie został wyłoniony. Konkurs ten od samego początku budził wiele kontrowersji.
- listownik,
- teczkę A4,
- segregator,
- identyfikator,
- wizytówkę,
- przykładowe wzory pieczątek,
- szablon prezentacji PowerPoint,
- przykładowe gadżety promocyjne (w tym w szczególnosći: kubki, torby papierowe, smycze, długopisy, płyty oraz pudełka CD / DVD, etc.),
- layout przykładowych wydawnictw informacyjnych i promocyjnych (w tym w szczególności: informator, katalog, plakat, bilboard, ulotka, rollup, ścianka reklamowa, etc.),
- layout domyślnych grafik stosowanych w mediach społecznościowych (w tym w szczególności: Facebook oraz Twitter),
- system informacji Urzędu (w tym w szczególności: tablica informacyjna, tabliczki z numerami pokojów, tabliczki przydrzwiowe, piktogramy informacyjne, etc.),”
„Propozycja SIW winna również zawierać osobne wzory papeterii oraz wizytówki dla Prezydenta Miasta Gniezna (w odróżnieniu od pozostałych, w miejsce logo opartych na herbie miasta Gniezna).”
Czy oznacza to, że orzeł w herbie już nie będzie wizytówką prezydenta z Pierwszej Stolicy Polski? Jak poinformował Urząd Miasta „Z Regulaminu Konkursu nie wynika, iż logo miałoby znaleźć się na urzędowych pieczęciach – aczkolwiek prawdą jest, że logo lub związany z nim motyw graficzny, zaproponowany przez autora Identyfikacji, mają być stosowane przy wszelkich materiałach drukowanych. W logo umieszczone zostało hasło "Pierwsza Stolica Polski", co bezpośrednio wiąże się z przyjętą przez prezydenta Tomasza Budasza strategią podkreślania historycznej stołeczności Gniezna.”
Do konkursu zgłoszono 4 prace, z czego 1 została odrzucona z powodu nie spełnienia wymogów formalnych. Oceniano więc 3 prace. W skład sądu orzekającego wchodzili: Tomasz Budasz – Prezydent Miasta Gniezna, Jarosław Gryguć – artysta, plastyk, Krzysztof Modrzejewski – radny miejski, Dariusz Pajkert – dyrektor MOK, Piotr Wiśniewski – pełnomocnik prezydenta ds. kultury, Wiktor Koliński – inspektor Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego oraz Damazy Gandurski – asystent prezydenta. Kolejne pytanie, które się nasuwa to dlaczego w skład 7-osobowego sądu wchodził tylko jeden artysta, plastyk? W końcu artysta, plastyk czy grafik to „fachowcy” w tej dziedzinie. Czy będąc chorym udajemy się do weterynarza czy lekarza? Oczywiście nikt nie wątpi w gusta członków Sądu Orzekającego, jednak w podobny sposób było wybierane obecne logo, które do dzisiaj budzi wiele wątpliwości wśród plastyków.
Niestety konkursu nikt nie wygrał. Sąd Konkursowy – zgodnie z Regulaminem Konkursu – dokonał punktowej oceny prac. Ani jednej nie udało się osiągnąć chociażby 75% z maksymalnej ilości punktów możliwych do zdobycia. Spowodowane było to tym, że żadna z zaprezentowanych prac nie realizowała w pełni założeń Konkursu. W związku z powyższym, Sąd Konkursowy zadecydował o skorzystaniu z przewidzianej w Regulaminie Konkursu możliwości, i nie przyznał nagrody żadnej z prac. Decyzja o ewentualnym ponowieniu konkursu nie została jeszcze podjęta.
5 komentarzy
I co znalazleś ?
Jak to ma być logo Gniezna, to ja proszę o zmianę komisji – KONIECZNIE !!!
Chyba jest to ściągniete z jednej z ksiązek o Gnieznie, albo mapy… ! Znajde tę książkę ! Panie Budasz, co pan w tym Gnieżnie wyprawia ? Dobrze, że zastępcy kompetentni, bo aż włosy sie jeżą
co by nie wymyśił ktoś to i tak sie nie bedzie podobać!
Cały płot do dyspozycji…
ale kasa…. ja za tyle lepsze bym wymyslił