24 maja na Plantach w Niechanowie odbył się XXIII Ogólnopolski Bieg Niechana. W rywalizacji uczestniczyło prawie 800 uczestników, w tym dzieci i młodzież z 16-stu szkół podstawowych i z 14-stu gimnazjów województwa wielkopolskiego.
W konkurencji dziewcząt rocznik 2002 na dystansie 800m
- Tomaszewska Marta Gniezno SP nr 5
- Trzcińska Wiktoria Trzemeszno SP nr 2
- Cieślicka Weronika Witkowo SP nr 3
W konkurencji chłopców rocznik 2002 na dystansie 800m
- Janowski Patryk Mieleszyn
- Janowski Maksymilian Niechanowo
- Snuszka Stanisław Wronczyn
W konkurencji dziewcząt rocznik 2001 na dystansie 800m
- Kossakowska Julia Żydowo
- Navahrodskaya Volha Czerniejewo
- Nawrocka Paulina Mieleszyn
W konkurencji chłopców rocznik 2001 na dystansie 800m
- Danisiewicz Jakub Witkowo SP nr 3
- Armacki Łukasz Żydowo
- Ayadi Adam Gniezno SP nr 5
W konkurencji dziewcząt rocznik 2000 na dystansie 800m
- Banaszak Liliana Gniezno SP nr 5
- Kopecka Wiktoria Mieleszyn
- Wrzesińska Karolina Łopienno
W konkurencji chłopców rocznik 2000 na dystansie 800m
- Sobczyński Ernest Nowy Folwark
- Kwiatkowski Szymon Nowy Folwark
- Pietraszak Łukasz Szczytniki Duchowne
Zespołowo w kategorii szkół podstawowych
II miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 5 z Gniezna
III miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej z Żydowa
W konkurencji dziewcząt rocznik 1999 na dystansie 1000m
- Ziemba Wiktoria Witkowo
- Pokora Katarzyna Witkowo
- Kozłowska Ewelina Niechanowo
W konkurencji chłopców rocznik 1999 na dystansie 1000m
- Tracz Wojciech Wronczyn
- Kwiatkowski Krystian Nowy Folwark
- Kajdaniak Daniel Gniezno Gim. Nr 2
W konkurencji dziewcząt rocznik 1998 na dystansie 1000m
- Wareńczak Weronika Witkowo
- Basińska Oliwia Witkowo
- Smarzyk Agnieszka Niechanowo
W konkurencji chłopców rocznik 1998 na dystansie 1000m
- Stefański Bartosz Wronczyn
- Walkowiak Maciej Mieleszyn
- Kopecki Dominik Gniezno Gim. Nr 2
W konkurencji dziewcząt rocznik 1997 na dystansie 1000m
- Przyborska Marta Mieleszyn
- Zywert Antonina Ostrowite
- Chęś Oliwia Witkowo
W konkurencji chłopców rocznik 1997 na dystansie 1000m
- Niedzielski Adam Szczytniki Duchowne
- Jabłoński Krystian Gniezno Gim. Nr 2
- Skupiński Piotr Gniezno Gim. Nr 2
Zespołowo w kategorii gimnazjów:
II miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum z Mieleszyna
III miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum z Niechanowa
Klasyfikacja biegu otwartego:
II miejsce Tracz Wojciech Wronczyn
III miejsce Wojciechowski Bartosz Gniezno
Nagrody, medale, puchary i dyplomy wręczyli liczni goście: Robert Andrzejewski – Wicestarosta Gnieźnieński, Anna Wójcik-Starczewska – Przewodnicząca Komisji Oświaty i Sportu Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, Dyrektor SP Nr 5 w Gnieźnie, Eugeniusz Zamiar – Wójt Gminy Niechanowo, Stanisław Dolaciński – Wiceprezes SMW, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gniezna, Zdzisław Sikora – Przewodniczący Rady Gminy w Niechanowie, Tomasz Pokładecki – Inspektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Elżbieta Rzepecka – Roszak – Dyrektor Zespołu Szkół w Niechanowie, Zbyszek Linkiewicz – Prezes UKS Niechan, Arkadiusz Gaca – Kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Niechanowie, Barbara Ostojska – Lider Klubu Pracy w Niechanowie, Marian Guziałek – Komendant Gminny OSP w Niechanowie oraz Bartosz Wojciechowski – Dyrektor Biura SMW w Gnieźnie.
Indywidualnie za trzy pierwsze miejsca zawodnicy otrzymali okolicznościowe medale, a pierwsze 6 drużyn w kategorii szkół podstawowych i gimnazjum puchary. Pomiędzy wszystkich startujących rozlosowano mnóstwo upominków, a nagrodę główną ufundowaną przez posła Tadeusza Tomaszewskiego – Prezesa Stowarzyszenia Młodych Wielkopolan wylosowaną przez Patryka Wawrzynka z Gimnazjum z Mieleszyna była Encyklopedia Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej.
Wójt Gminy Niechanowo – Eugeniusz Zamiar ufundował nagrodę w wysokości 200 zł dla najlepszych zawodników z Gminy Niechanowo. Sędzią głównym, prowadzącym całą imprezę był Zbyszek Linkiewicz – Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Niechan”. Ponadto każdy zawodnik otrzymał kiełbaskę z grilla. Konkurencjom biegowym towarzyszyło mnóstwo innych atrakcji.
Konkurencje towarzyszące:
Rzut ringo (chłopcy)
- Ciaciuch Kacper
- Kozłowski Piotr
- Bryska Jakub
Rzut ringo (dziewczęta)
- Gręda Natalia
- Buczkowska Weronika
- Herman Marta
Rzut lotką (chłopcy)
- Figas Tomasz
- Sobczyński Ernest
- Wałowski Bartosz
Rzut lotką (dziewczynki)
- Malczewska Aneta
- Brzeźniak Daria
- Olszanowska Maria
- Tadeusz Tomaszewski – Poseł na Sejm RP,
- Eugeniusz Zamiar – Wójt Gminy Niechanowo,
- Bank Spółdzielczy Gniezno,
- EDITH – Okna i drzwi drewniane i PCV, Gniezno, ul. Słoneczna 9,
- Garbarstwo skór bez włosa – Renata Manowiecka,
- Piekarnia – cukiernia Kajmak- Niechanowo, Tomasz Kasprowicz,
- Piekarnia GLANC – Witkowo, Honorata Glanc
- HIL- GAZ – Paweł Hildebrański – Stacja Paliw Niechanowo,
- Hurtownia Bielizny – Radosław Hyżak Wyszyńskiego 23 Gniezno,
- Hurtownia „MANGO”,
- Hurtownia Sportowa – Gniezno, ul. E. Orzeszkowej 41 E
- LIRO Lidia i Roman Chojnaccy – Produkcja Odzieży,
- Zakład Ogólnobudowlany – Stanisław Drzewiecki,
- MAR-BUD – Marek Kwapich – Niechanowo,
- PELIKAN SAM – Krzysztof Trzaskawka,
- PPHU AGRO-MAR – Kazimierz Szymański
- Produkcja podłoża do uprawy pieczarek – Dzianott Jacek,
- Systemy Kominowe ze Stali Szlachetnej JEREMIAS,
- TACHO-TECH, Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów, Hieronim Gośka,
- TRANS-STACH Stanisław Mazurek,
- Usługi Transportowe – Tomasz Krawczyk – Cielimowo,
- VITAMED – Przychodnia lekarzy Rodzinnych Gniezno,
- Wykonawstwo robót wodnych i kanalizacji – Stanisław Piotrowski,
- Zakład Stolarski – Andrzej Mikołajczak Niechanowo,
- Zakład Wykonawstwa Sieci Energetycznych ENERGO-TECH- Eugeniusz Pawlikowski,
- Zbigniew Bręklewicz – radny powiatu gnieźnieńskiego,
- Zakład Ogólnobudowlany Mirosław Jarzembowski Niechanowo