13 grudnia jest datą szczególną dla wszystkich pracujących oraz uczących się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie. Dlaczego szczególną? Ponieważ za taką właśnie uznawany jest Dzień Patrona – wybitnego polityka, premiera RP na uchodźstwie i ministra rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej. Tegoroczne obchody, przypadające w 46. rocznicę śmierci tego postępowego i odważnego patrioty, musiały mieć podniosły charakter.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Gnieźnie. Po nabożeństwie nastąpił ceremonialny przemarsz prowadzony przez uczniów godnie reprezentujących społeczność szkolną w poczcie sztandarowym. Jego celem było złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod tablicą upamiętniającą 110. rocznicę urodzin Stanisława Mikołajczyka, widniejącą na budynku przy ul. Kostrzyńskiej 46. Uroczystość rozpoczęła dyrektor ZSP 1 Iwona Ratajczak, która w trakcie krótkiej przemowy podkreśliła, że wartości propagowane przez premiera powinny stać się fundamentem, na którym współczesny człowiek buduje swoją egzystencję. Uczeń klasy I TG – Miłosz Mikołajczak przypomniał najważniejsze momenty z życia patrona szkoły, oddając jednocześnie hołd byłemu premierowi i prezesowi PLS, popularyzując wiedzę o jego działalności wśród młodzieży biorącej udział w tym uroczystym wydarzeniu. Przedstawiciel Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie – Danuta Winiarska, swoim wystąpieniem podniosła rangę obchodom Dnia Patrona. Wspomniała także o Zaduszkach Mikołajczykowskich, podczas których ludowcy z Wielkopolski oraz wszyscy sympatycy ideałów tego wybitnego polityka oddają jemu hołd. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Tadeusza Stachowiaka, który w asyście Danuty Winiarskiej złożył wiązankę pod tablicą na ul. Kostrzyńskiej. Społeczność szkolną reprezentowali: Maciej Kołuda (III TG) oraz Angelika Olejniczak (III C TAK).
Dalsze uroczystości związane z uczczeniem Dnia Patrona szkoły kontynuowane były w budynku na ul. Sobieskiego 20 i miały charakter montażu słowno – muzycznego, prowadzonego przez Kingę Krawczyk (IV D TAK) oraz Krystiana Złotogórskiego (III TG). Uczniowie współtworzący patriotyczne widowisko wzbogacili je deklamacją utworów literackich, natomiast przedstawiciele koła muzycznego odśpiewali piosenki, dzięki którym cały występ stał się lekcją patriotyzmu. Starostwo Powiatowe reprezentowała Aleksandra Kuźniak – dyrektor Wydziału Oświaty Kultury i Sportu. Uroczyste ślubowanie reprezentantów poszczególnych klas pierwszych stanowiło dostojną oprawę obchodów Dnia Patrona.
"Nie traćcie wiary w lepszą przyszłość Polski!" – przekonywał Stanisław Mikołajczyk. Dziś, 46 lat po jego śmierci, słowa przez niego wypowiedziane zyskują zupełnie nowy wymiar, jak się okazało – ponadczasowy.