Wrzesień to tradycyjny czas Europejskich Dni Dziedzictwa w całej Europie. Ich celem jest promocja zabytków, tradycji i lokalnych obyczajów. Treścią tematu tegorocznego jest ukazanie wartości zabytków techniki i ich znaczenia dla narodowego dziedzictwa kulturowego, szerzenie wiedzy na ich temat, zaprezentowanie jak wyglądała produkcja kiedyś a jak wygląda dziś. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach europejskich (źródło www.kobidz.pl).
18 – 19 września 2010 r.
Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie Muzeum dają wyjątkową możliwość obecności grup odtwórczych i wkroczenia żywej historii w relikty autentycznych obiektów stwarzając niepowtarzalną okazję do zaprezentowania naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa – łączącego się u nas z powstaniem państwa i wkroczeniem religii chrześcijańskiej na nasze tereny.
18-19 września
godz. 10.00 – 17.00
Mały Skansen, Ostrów Lednicki
Temat tak sformułowany „Od pomysłu do przemysłu” zachęca do pokazania i zainteresowania wybranymi kategoriami zabytków: z drewna, gliny, żelaza i skóry, które mają uświadomić nam znaczenie, jakie te zabytki mają dla nas i dla wszystkich pokoleń, a co za tym idzie – spowodować lepsze rozumienie bezwzględnej konieczności ich ochrony.
W zagrodzie wczesnośredniowiecznej na Ostrowie Lednickim zamieszkają grupy odtwórstwa historycznego aranżując teatr-piknik historyczny, w formie otwartej imprezy edukacyjnej. Aranżacja życia codziennego grodu lednickiego pozwoli wkroczyć widzom w czasy historyczne i pokazać dawne rzemiosła wczesnośredniowieczne, które mimo upływu 1000 lat, nie straciły aktualności i są nadal obecne. Ostrów Lednicki stanie się miejscem edukacji historycznej naszego pikniku, a ląd (tzw. Mały Skansen) będzie współczesnym jarmarkiem. Na wyspę dotarli kupcy handlujący swoimi wyrobami i przezentujacy wyroby jak i rzemiosła takie jak kowalstwo, snycerstwo, szewstwo, skórnictwo i garncarstwo. Tutaj dzieci będą próbowały wcielić się w dawnego garncarza. Zaprezentowane zostaną techniki lepienia naczyń glinianych i chętni będą mogli spróbować swych sił w wykonywaniu przedmiotów z gliny. Będzie prowadzona nauka strzelania z historycznego łuku strzałami będącymi replikami odnajdywanych na stanowiskach archeologicznych. Dzieci i dorośli będą mogli brać udział w historycznych zabawach z czasów wczesnego średniowiecza, jak: kuba, rzucanie mieszkiem do skrzyni, łowienie rybek, czy zabawa w przeciaganie liny lub biegi w nartach. Na wyspie będą koniki polskie oraz owce wrzosówki i kozy. Duży nacisk położymy na inscenizację historyczną, o wielkich walorach edukacyjnych, przez którą będziemy promować tradycje, zwyczaje, kulturę i rzemiosło dawnych mieszkańców Ostrowa Lednickiego. W części historycznej naszego pikniku można będzie podglądać sceny z życia codziennego, spróbować podpłomyków z miodem lub powidłami, wybić sobie X-wieczną monetę.
Na lądzie natomiast czeka na nas współczesny piknik edukacyjny. Spotkamy garncarza, pracujacego już na kole garncarskim, wikliniarza wyplatającego kosze, czy ludowego rzeźbiarza strugającego świątki i drewniane zabawki. Będzie można zapoznać się ze średniowieczną techniką oprawiania ksiąg w skórę i ich zdobienia. Wszyscy chętni podczas zajęć plastycznych będą mogli samodzielnie wykonywać ilustracje z dawnych kodeksów z postaciami świętych. Na Jarmarku spotkamy artystę rzeźbiarza Piotra Staszaka z Brudzewa, który zaprezentuje swoje prace i poprowadzi zajęcia edukacyjne z dziećmi. Będzie można spróbować nauki zdobienia i malowania drewnianych ptaszków. Będą zaprezentowane rękodzieła artystyczne ze skóry, tj. kufry, szkatuły, humidory i oprawy ksiąg w wykonaniu Marii i Pawła Lewickich z Jankowa Dolnego. Pan Paweł pokaże techniki opraw ksiąg w skórę. Pan Łukasz Dzieciątkowski pokaże różnorodność naczyń glinianych oraz w ramach zajęć edukacyjnych zaprezentuje pracę garncarza i wykonywanie naczyń na kole garncarskim. U pana Romana Ciesielskiego poznamy techniki wyplatania koszy oraz można będzie zakupić różnorodne kosze i pojemniki z wikliny. Powrożnik, pan Wiesław Łuczak zaprezentuje pokaz skręcania sznura i lin z lnu i konopi. Na Jarmarku można będzie zakupić prace dekoracyjne i użytkowe wykonane z drewna sosnowego, według własnych projektów Pani Henryki Giwer, która również poprowadzi warsztaty tworzenia form artystycznych z papieru i gazety z wykorzystaniem papieru i makulatury. Na Jarmarku można będzie kupić wędzoną szynkę, schab lub wędzone ryby i żytni chleb. Zwiedzajacy muzeum w Europejskie Dni Dziedzictwa będą mogli zakupić miód i wyroby pszczelarskie.
godz. 12.00 i 14.00 archeolog oprowadzi bezpłatnie po Ostrowie Lednickim
godz. 10.00-17.00 w schronisku na wyspie pokaz filmu promocyjnego „Korzenie są u nas” Joanny Malinowskiej
EDD to impreza edukacyjna dla dzieci, młodzieży i ich rodziców. Uczestnictwo w samych zajęciach jest bezpłatne. Impreza skierowana jest do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców. Organizowane imprezy stają się ważnym instrumentem w edukacji i promocji ochrony dziedzictwa narodowego.