Regionalista, liternik artystyczny i dziennikarz Tadeusz Panowicz oraz specjalista ds. promocji gospodarczej Powiatu Teltow-Flaeming w Niemczech i „dobry duch” trwającej 20 lat współpracy niemieckiego powiatu z Powiatem Gnieźnieńskim – Siegmund Trebschuh, odebrali z rąk starostów gnieźnieńskich piastujących urząd od 1999 roku Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego.
Wyróżnienia wręczono, podczas organizowanej przez samorząd powiatu gnieźnieńskiego gali, która odbyła się 6 października br. w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie.
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego wręczona została po raz pierwszy z początkiem 2013 roku. Kapitułę nagrody tworzą starostowie gnieźnieńscy, piastujący to stanowisko od 1999 roku. Nagroda ma na celu uhonorowanie osób wykazujących się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Każdego roku mogą nią zostać nagrodzone maksymalnie dwie osoby. Kandydatów do nagrody typują tylko i wyłącznie członkowie Kapituły, którą tworzą:
*Teresa Marciniak – wdowa po śp. Jacku Marciniaku, Staroście Gnieźnieńskim w I kadencji samorządu powiatowego w latach 1999-2001;
*Krzysztof Ostrowski – Starosta Gnieźnieński w I kadencji samorządu powiatowego w latach 2001 – 2002 oraz III kadencji w latach 2006 – 2010;
*Jacek Kowalski – Starosta Gnieźnieński w II kadencji samorządu powiatowego w latach 2002 – 2006;
*Dariusz Pilak – Starosta Gnieźnieński w IV kadencji samorządu powiatowego w latach 2010 – 2014;
*Beata Tarczyńska – Starosta Gnieźnieński w V kadencji samorządu powiatowego w latach 2014 – 2018;
*Piotr Gruszczyński obecny Starosta Gnieźnieński (przewodniczący Kapituły).
Decyzją Kapituły, pierwszym z laureatów nagrody za rok 2022 został pan Siegmund Paul Trebschuh. Urodził się 11 września 1963 roku w Tarnowskich Górach, gdzie dorastał i uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1973 roku, wraz z rodziną, został przesiedlony do Niemiec. Inżynier elektrotechniki i ekonomii. Absolwent studiów Master of Arts w obszarze nauk administracyjnych. W 1982 roku zdał egzamin maturalny w szkole Goethe Gymnasium Thale. W 1985 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, jako inżynier – oficer kontroli ruchu lotniczego. W latach 1985-2003 oficer w Siłach Powietrznych. Od 1995 roku odpowiadał między innymi za współpracę z 4 Korpusem Lotniczym w Poznaniu. Brał również udział we wspieraniu integracji Sił Powietrznych RP z NATO na szczeblu dowództwa Luftwaffe. W kolejnych latach kontynuował karierę zawodową pracując między innymi w kancelariach audytorskich i doradztwa podatkowego oraz spółce promocji pracy w powiecie Teltow-Flaeming w Niemczech. Od 2011 roku urzędnik w powiecie Teltow-Fläming na stanowiskach: Pełnomocnik Starosty ds. Rozwoju Gospodarczego, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Rozwoju Powiatu oraz Pełnomocnik ds. Europejskich. Od 2018 roku Dyrektor Departamentu IV odpowiedzialny za Wydziały: Rozwoju Gospodarczego i Rozwoju Powiatu, Ruchu Drogowego, Katastru oraz Rolnictwa. Równocześnie Dyrektor Spółki Rozwoju Struktury i Gospodarki Powiatu Teltow-Fläming oraz jej czterech zależnych spółek. Podpułkownik rezerwy Bundeswehry w zakresie zarządzania kryzysami w funkcji przewodnika Dowództwa Łącznikowego z Polską w Krajowym Dowództwie Brandenburgii. Wielki orędownik oraz jeden z głównych koordynatorów trwającej od 2003 roku współpracy Powiatu Gnieźnieńskiego z Powiatem Teltow-Flaeming. Uczestnik konsultacji i wizyt studyjnych, dotyczących powstania – otwartej w 2014 roku – pierwszej w powiecie gnieźnieńskim – Strefy Aktywizacji Gospodarczej w Czerniejewie. Prywatnie mąż, ojciec dwójki dzieci, miłośnik psów i międzynarodowy sędzia kynologiczny.
Kolejnym z laureatów nagrody GKOB został regionalista Tadeusz Panowicz. Urodzony w 1948 roku, rodowity poznaniak, z wyboru gnieźnianin. Pasjonat historii Gniezna i Pobiedzisk, bibliofil, liternik oraz dziennikarz. W latach 1978-1989 współpracował z lokalnymi i krajowymi redakcjami, między innymi: „Kulisami Gnieźnieńskimi”, „Reporterem Gnieźnieńskim”, „Przemianami na Szlaku Piastowskim”, „Po Prostu”, „Busolą Wędkarza”, trzemeszeńskim „Kosynierem”, „Latarnikiem Pomorskim” czy „Studiami Lednickimi”. Tylko w „Kulisach Gnieźnieńskich” opublikował blisko 1500 artykułów. Od wielu lat rysuje zabytkowe budowle powiatu gnieźnieńskiego, organizuje wystawy, wykłady oraz spotkania dla miłośników regionalnej historii. W swoim dorobku ma blisko czterdzieści wystaw indywidualnych i ponad sto zbiorowych. Swoje prace prezentował między innymi w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie czy w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Sielinku. Bibliofil, pasjonat dawnych dokumentów, fotografii, pocztówek oraz przedmiotów z życia wielkopolskiej wsi, a także skamielin oraz rzadkich roślin. Jako liternik artystyczny, wykonywał akty erekcyjne pomników i budowli – w tym pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, a także okolicznościowe adresy oraz dyplomy, między innymi: winiety Księgi Pamiątkowej Zjazdu Prezydentów w Gnieźnie w roku 2000. Autor książek i przewodników, wśród nich: „Legend o świętym Wojciechu”, publikacji „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska” czy „Łubowo – wydarzenia i ludzie”. Jest współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim” oraz wydawnictwa „Wojciech Trąmpczyński – biografia”.
Nagroda Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego ma charakter prestiżowy. Przyjmuje postać odlanej z brązu statuetki oraz srebrnego pinsa i legitymacji podpisanej przez członków Kapituły.
Laureaci nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego za lata 2012-2022:
*śp. Helena Kowalewska i śp. prof. Stefan Jurga
*Arcybiskup Henryk Muszyński i prof. Jerzy Strzelczyk
*Michał Bernard Wojtczak i Łukasz Kuropaczewski
*Renata Szarzyńska i Jacek Weiss
*Maria Chwiałkowska-Grygiel i dr. Justus Werdin
*Leszek Jan Chudzik i prof. Józef Bogdan Garbarczyk
*dr hab. Armin Mikos von Rohrscheidt i dr Marian Fluder
*dr Bogdan Trepiński i Jerzy Andrzejewski
*prof. dr hab. Leszek Mrozewicz i dr Andrzej Główka
*Mariusz Borowiak i prof. dr hab. Paweł Soroka
*Siegmund Paul Trebschuh i Tadeusz Panowicz