Plac zabaw, siłownia, boiska a nawet ogród sensoryczny – to wszystko znajdzie się w ogródku jordanowskim przy ul. 3 Maja, który obecnie przechodzi modernizację. Jego otwarcie planowane jest na drugą połowę maja.
Modernizowany teren zachowuje poprzedni sposób zagospodarowania. O jego modernizację zabiegali miejscy radni z klubu Koalicji dla Pierwszej Stolicy: Angelika Ślachcińska i Stanisław Dolaciński. Od frontu przewidziano strefę parkową wraz siłownią plenerową, która składa się z urządzeń takich jak: wioślarz, drabinka, twister + wahadło, biegacz, koło Tai Chi, orbitrek, prasa nożna, narciarz, pajacyk.
Istniejący plac zabaw zostanie przeniesiony w głąb działki oraz rozbudowany z podziałem na strefę dla młodszych i starszych dzieci.
Place zabaw zostaną oczywiście wyposażone w nowe zabawki, ale także w stare wyremontowane z poprzedniego placu. Odnowiliśmy wszystko co się dało – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.
Strefa dla młodszych dzieci zawiera urządzenia takie jak: zestaw huśtawek wahadłowych, linarium obrotowe, bujak kubełkowy podwójny, bujak „pasikonik”, bujak „pszczółka”, statek, mały zestaw ze zjeżdżalnią, bujak kubełkowy ośmiornica (odnowione urządzenie). W strefie dla starszych dzieci zostaną zamontowane urządzenia takie jak: linarium, zestaw huśtawek wahadłowych, stożek obrotowy, zestaw do wspinaczki, zjazd na linie, karuzela wiatrak (odnowione urządzenie), zjeżdżalnia (odnowione urządzenie), huśtawki wagowe 4 szt. (odnowione urządzenie), duży zestaw ze zjeżdżalnią (odnowione urządzenie), rolka (odnowione urządzenie), karuzela młynek (odnowione urządzenie)
Powstanie również plac dostępny dla dzieci z niepełnosprawnościami z nawierzchnią poliuretanową i urządzeniami zabawowymi o charakterze integracyjnym.
Obecne boisko trawiaste zostanie zmniejszone, a część sportowa wzbogacona o boisko poliuretanowe do mini koszykówki o powierzchni 100 m2 oraz teren do ćwiczeń street workout z bezpieczną nawierzchnią.
W miejscu dawnego basenu zaplanowano ogród sensoryczny z zabawami wodnymi i ścieżką sensoryczną, wierzbowym szałasem oraz tunelem w górce. Pozostałości fundamentów po estradzie będą pełnić funkcję mikrosceny. Tuż obok wydzielono polanę z leżakami oraz wałem ziemnym, tworzącym naturalne trybuny – mówi Małgorzata Kania kierowniczka Zakładu Zieleni Miejskiej odpowiedzialna za tę inwestycję.
Zieleń uzupełnią nowe nasadzenia drzew w ilości 43 sztuk z gatunków: lipa drobnolistna, kasztanowiec czerwony ‘Briotii’, grusza drobnoowocowa ‘Chanticleer’, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’, jarząb pospolity i magnolia ‘Susan’ i krzewów ozdobnych w ilości 826 z gatunku tawuła van Houtte’a, róża ‘Marathon’, tawuła wczesna, cis pospolity ‘Repandens’, jałowiec pośredni ‘Mint Julep’, lilak pospolity oraz budleja Dawida.
Istniejącą małą architekturę zastąpi 15 nowych, wygodnych ławek z możliwością podjazdu osób z niepełnosprawnościami, 5 stojaków rowerowych oraz 7 koszy na śmieci. Ogrodzenie zostanie wymienione na nowe oraz częściowo wyremontowane. Teren placu zabaw zostanie oświetlony 23 lampami i objęty monitoringiem.
Całkowity koszt inwestycji: 2 264 700,00 zł.
2 komentarze
A mnie najbardziej ciekawi, czy bedzie na terenie placu zabaw dla dzieci, coś tak prozaicznego jak TOALETA DZIECIECA automatycznie dezynfekowana, po kazdym korzystajacym ? Tak, tak. TOALETA DZIECIĘCA. A nie normalna toaleta dla dorosłych. Bo małe dzieci mają troche mniejsze „pupki” a mali chłopcy nie sięgną ” siusiakami ” tak wysoko, jak doroślI panowie.
A mnie najbardziej ciekawi, czy będzie na terenie placu zabaw dla dzieci, coś tak prozaicznego jak TOALETA DZIECIĘCA automatycznie dezynfekowana, po każdym korzystającym ? Tak, tak. TOALETA DZIECIĘCA a nie normalna toaleta dla dorosłych, bo małe dzieci mają trochę mniejsze „pupy”. A mali chłopcy nie sięgają ” siusiakami ” tak wysoko, jak dorośli panowie.