moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy Szpitalowi w Gnieźnie grozi upadłość?

Piątek, 21 grudnia 2018
 • Czy Szpitalowi w Gnieźnie grozi upadłość?

Po czterech latach rządów PIS-u w powiecie gnieźnieńskim Szpital Pomnik Chrztu Polski jest na skraju bankructwa. Prognozy, o których mówiłam we wrześniu tego roku, podczas posiedzenia Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, dzisiaj stają się faktem. Na skutek rozrzutnej polityki dyrektora Krzysztofa Bestwiny i poprzedniego zarządu Powiatu, Szpital może stać się wkrótce niewypłacalny - tymi słowami rozpoczęła dzisiejszą konferencję prasową posłanka Paulina Hennig-Kloska.

Pan Krzysztof Bestwina uciekł, pozostawiając kasę Szpitala pustą. Współodpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi Starosta pani Beata Tarczyńska i jej zastępcy ponieważ nie reagowali na zagrożenia i podjęli się inwestycji, na którą nie było nas stać - dodała parlamentarzystka.

Jak wyglądają fakty?
Dowiedzieliśmy się, że strata na koniec września 2018 roku na podstawowej działalności Szpitala wyniosła 7 mln. zł i na koniec tego roku może sięgnąć nawet 9 - 10 mln. zł. Strata netto na koniec września tego roku wyniosła 5,3 mln. zł i jest wyższa o prawie 2 mln. zł niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Szacuje się, że na koniec tego roku strata netto wyniesie ponad 7 mln złotych. Dla porównania, rok wcześniej wyniosła 2,6 mln (ponad 4 mln zł mniej).

Co dalej?
Zdaniem Posłanki nowa dyrekcja Szpitala powinna praktycznie, od ręki, podjąć trudną ale konieczną restrukturyzację. A wszyscy ordynatorzy, przedstawiciele związków zawodowych i pracownicy powinni w tym zakresie współpracować. Miesięczne straty w Szpitalu wynoszą obecnie ok. 600 tys. zł i o tę kwotę trzeba pilnie zmniejszyć koszty aby nie generować dalszych strat. Jednocześnie, aby zapewnić dalsze funkcjonowanie Szpitala trzeba go dokapitalizować czyli uzupełnić braki w kasie. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej pieniądze na ten cel powinny zostać zabezpieczone w budżecie powiatu gnieźnieńskiego już w tym roku (2018). Regionalna Izba Obrachunkowa zwracała na to uwagę już w połowie roku w Wyjaśnieniu do Uchwały SO-0953/12/7/KO/ z dn. 05 września 2018r, dotyczącej wykonania budżetu Powiatu za I półrocze 2018 roku, stwierdzając m. in., że "Istnieje zagrożenie, iż w 2018 roku budżet Powiatu Gnieźnieńskiego może stosownie do przepisów art. 59 ustawy z dn. 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (j.t. Dz.U. z 2018r poz160) zostać obciążony wydatkami bieżącymi na pokrycie ujemnego wyniku finansowego Szpitala w Gnieźnie za rok obrotowy 2018". Zwracałam na to również uwagę podczas wystąpienia na wrześniowej sesji Rady Powiatu, na której omawialiśmy stan finansów w Powiecie, w tym także Szpitala. Niestety, ówczesny starosta pani Beata Tarczyńska, jej zastępcy, poseł Zbigniew Dolata i zarząd Szpitala bagatelizowali te sugestie, mówiąc, że wszystko będzie dobrze, Szpital się rozwija, a problem w tym, że pani poseł się nie zna. Każdy, kto umie czytać i ma chęć poznać prawdę, widzi, że straty przez dwa lata rządów dyr. Krzysztofa Bestwiny i dr Ewy Jachimczyk przyniosły 10 mln złotych straty netto. Ta bezpowrotnie utracona kwota to inne niezrealizowane zadania w Powiecie na które czekają mieszkańcy - dodała posłanka.

Ile pieniędzy potrzebujemy?
Według obecnych szacunków, z początkiem roku Szpital będzie trzeba dokapitalizować kwotą minimum 4 mln zł z kasy powiatu gnieźnieńskiego. Kwota ta nie została zabezpieczona przez poprzedni zarząd powiatu ani w tym ani w przyszłorocznym budżecie. Chcę wyrazić się jasno - te 4 mln zł i cięcia kosztów w Szpitalu są potrzebne by szpital mógł dalej funkcjonować, bo poprzednia dyrekcja Szpitala i poprzedni zarząd Powiatu doprowadzili do tego, że ciągłość funkcjonowania naszego Szpitala jest zagrożona - kontynuowała Paulina Hennig-Kloska. Tak więc efektem rządzenia PiS-u przez ostatnie cztery lata w powiecie jest: zadłużony powiat, zadłużony szpital, brak pieniędzy zabezpieczonych na kontynuowanie budowy w przyszłym roku (2019), brak środków finansowych zabezpieczonych na kontynuowanie działalności leczniczej Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. W zamian mamy szpital zagrożony upadłością.
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(9)

 • 06.01.2019 23:26  Odpowiedz na komentarz

  Czy szpital jeST firmą komercyjną i własnością prywatną? Więc trzeba być imbecylem by mówić o upadłości. Zadaniem i celem działalności szpitala jest leczyć a nie przynosić zyski. to nie prywatna klinika nastawiona na zysk

  07.01.2019 15:31

  tylko się zdziwisz jak pójdziesz do szpitala, a tu nawet jedzenia nie dostaniesz bo kasy ni ma...

 • Czym ta pani chce zaimponować społeczeństwo No, czym ?-:Jeśli coś upada ,to nawet wróg pomaga"

 • 22.12.2018 15:36  Odpowiedz na komentarz

  Czy ta pani potrafi wymysliĆ coś kreatywnego, czy jedynie potrafi atakowaĆ, pisać donIesIenia do prokuraTUry, podwaŻać autoryTet niezależnych instytucji, itp. SpoŁeczeństwo oczekuje nowego szpitala z zatrudnionymi w nim prawdziwymi specjalistami, a nie polityki dziadostwa, oszczędzania na leczeniu aby tylko było tanio! Wymyśl lepiej kobieto skąd pozyskać fundusze, krytykować to każdy potrafi.

 • 22.12.2018 00:09  Odpowiedz na komentarz

  WIARYGODNOŚĆ tej wynajętej pani poseł jest taka sama jak WIARYGODNOŚĆ tej całej PZPRoskiej Koalicji Ubywatelskiej=to znaczy ZEROWA.Taką samą wiarygodność ma niby-poseł Dolata ze swymi pachołkami na czele z wyw.Tarczyńską. DLATEGO PRZEGRALI WYBORY. a spory o defraudacji pieniędzy przy rozbudowie szpitala powinna rozstrzygnąć NIK,CBA i SĄD-ale te służby nadal działają tak samo jak za mafii POzPSL.

 • 21.12.2018 22:00  Odpowiedz na komentarz

  kloska jest mądra jak telewizor wszystko wie tylko czy wie ,że już na nową kadencję jej nie będzie w sejmi i jej partii???

 • Najważniejsze żeby szpital był bezpieczny, bez usterek, stabilny, a jak znów zostanie przerwana budowa to znów będzie narażony na zjawiska atmosferyczne, wandali . Niech to wreszcie porządnie ukończą bo już dość ten szpital miał przejść.

 • 21.12.2018 20:48  Odpowiedz na komentarz

  Skoro doktor może zarobić 50.000 zł miesięcznie nie ma się co dziwić że Jest taka dziura w kasie ...

 • 21.12.2018 10:20  Odpowiedz na komentarz

  Niestety można się kłócić bez sensu niczym pan starosta z panem makohonskim na sesji ale prawda jest naga - szpital tonie.Titanic.A wszyscy balują .kasa pusta .smutne to.Polacy zawsze dążyli do samozaglady.

PODOBNE TEMATY
Prokuratura wszczęła kolejne śledztwo w sprawie szpitala Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie wszczęła kolejne śledztwo w sprawie gnieźnieńskiego szpitala. Tym razem... Poniedziałek, 18 lutego 2019
Kibice zapowiadają swój udział w Marszu Równości! Miasto zgłosi imprezę komendantowi Policji jak tylko wpłynie wniosek 13 kwietnia w Gnieźnie odbędzie się Marsz Równości. Temat stał się bardzo kontrowersyjny. Zapytaliśmy... Środa, 6 lutego 2019
Stypendia dla młodych sportowców Pięćdziesięciu jeden obiecujących zawodników otrzymało 5 lutego 2019 roku stypendia ufundowane przez... Środa, 6 lutego 2019
W 3 dni po Wielkopolsce, czyli Powiat Gniezno na targach w Poznaniu Tradycyjnie, Powiat Gnieźnieński prezentował swoją ofertę turystyczną na targach Tour Salon w Poznaniu.... Środa, 6 lutego 2019