moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak chronić meble przed zniszczeniem? Zobacz sprawdzone wskazówki

Wtorek, 19 kwietnia 2022
  • Jak chronić meble przed zniszczeniem? Zobacz sprawdzone wskazówki

Choć panuje moda na styl retro we wnętrzach, to jednak zniszczone meble raczej nie są pięknym dodatkiem. Niestety każdy mebel zużywa się z biegiem czasu.

Choć panuje moda na styl retro we wnętrzach, to jednak zniszczone meble raczej nie są pięknym dodatkiem. Niestety każdy mebel zużywa się z biegiem czasu. Zwykle najszybciej niszczą się powierzchnie użytkowe, takie jak blaty. Jak uchronić je przed zarysowaniem i plamami? Sprawdź!


Unikaj stawiania gorących naczyń bezpośrednio na blacie

Ta zasada jest cenna zwłaszcza w przypadku lakierowanych lub malowanych mebli o ciemnej barwie. Pod wpływem wysokiej temperatury lakier lub farba może ulec odbarwieniu, a nawet zacząć się ścierać. Przez to tworzą się nieestetyczne plamy i okrągłe ślady po kubkach. Jak temu zapobiec? Kiedyś sprawa była o wiele łatwiejsza - prawie w każdym domu były kultowe szklanki z koszyczkami, które izolowały gorące naczynie od powierzchni stołu. Dziś dobrym rozwiązaniem będą podkładki pod kubki. Na rynku dostępne są różne wersje. Mogą wybrać podkładki korkowe lub wykonane z tektury posiadającej powłokę odporną na wilgoć. Takie podkładki często mają ciekawe wzory, które pięknie ożywią stół. Dzięki temu podkładki są również świetnym dodatkiem.
 

Nakrywaj stół podczas posiłków

Częstym błędem popełnianym przez wiele osób jest podawanie posiłku bezpośrednio na stół. Wtedy bardzo łatwo o trudne do usunięcia tłuste plamy (szczególnie w przypadku surowego drewna), zacieki czy zarysowania. Dlatego warto nakrywać stół obrusem. O wiele łatwiej zdjąć i wyprać obrus niż czyścić blat stołu z trudnych do usunięcia zabrudzeń. Poza tym obrus jest także piękną dekoracją. Dodaje elegancji i wyjątkowego klimatu nawet podczas zwykłego, codziennego obiadu. Jeśli nie chcesz na co dzień używać obrusa, wybierz bieżnik. Bieżnik jest wygodną alternatywą dla tradycyjnego obrusu. Jest węższy, dlatego nie osłania całego stołu, pięknie eksponując mebel, a przy tym wciąż chroni go przed zabrudzeniami. Bieżnik możesz również położyć na obrusie - to rozwiązanie sprawdzi się szczególnie podczas uroczystych posiłków. Na co dzień zamiast bieżnika czy obrusu możesz użyć również maty stołowej. Plecione, prostokątne lub okrągłe maty stołowe w różnych kolorach dodadzą uroku i ożywią stół.

Jeśli podczas obiadu czy kolacji podajesz dania na gorąco w naczyniu wyjętym prosto z pieca, nie zapomnij o zabezpieczeniu stołu. Możesz w tym celu użyć na przykład drewnianej deski lub maty korkowej.
 

Ładne i funkcjonalne maty stołowe nie tylko do kuchni

Jednak nie tylko stół jadalniany jest meblem, który jest narażony na niszczenie. Maty stołowe świetnie sprawdzą się również w salonie. Możesz położyć je na przykład na komodzie pod wazonem z kwiatami czy pod doniczką, aby woda podczas podlewania nie miała bezpośredniego kontaktu z meblem. Do salonu warto wybrać ozdobne maty, które poza ochroną zapewnią również wyjątkowy design. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są złote lub srebrne maty w kształcie liści o wyjątkowej fakturze. Bogata oferta podkładek pod talerze i mat stołowych sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowe modele, interesujące kształty i faktury, mnóstwo kolorów do wyboru pozwolą na dowolne dopasowanie podkładek do stylu każdego wnętrza.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
23-latka handlowała podróbkami! Teraz za to odpowie Ogólnie mówi się, że "buty są jak lody - zawsze jest miejsce na więcej". Kobiet do ich zakupu nie trzeba... Poniedziałek, 16 maja 2022
Kolejne ćwiczenia strażaków Ćwiczenia gnieźnieńskich strażaków z zakresu ratownictwa technicznego. Działania tego typu stały się... Niedziela, 15 maja 2022
Jedziesz autem do Powidza? Uważaj, gdzie parkujesz! Strażacy apelują o rozsądne poruszanie się i parkowanie samochodów w Powidzu. Ostatnia sytuacja, którą... Niedziela, 15 maja 2022
Policjanci informują Ukraińców o odpowiedzialności prawnej wynikającej nieprawidłowych zachowań na drodze Podczas służby policjanci drogówki i prewencji spotykają kierowców pochodzących z Ukrainy. W związku... Piątek, 13 maja 2022