moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Święcenia biskupie ks. Radosława Orchowicza

Wtorek, 22 marca 2022
  • Święcenia biskupie ks. Radosława Orchowicza

W katedrze gnieźnieńskiej odbyła się 19 marca sakra biskupia ks. dr. Radosława Orchowicza, nowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej.

Każdy biskup w szczególny sposób nosi w sobie Józefowe wezwanie i powołanie, by strzec Kościoła. Biskup jest Ecclesiae custos! - mówił w homilii Prymas Polski abp Wojciech Polak, główny szafarz święceń.


Współkonsekratorami nowego biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz ordynariusz włocławski bp Krzysztof Wętkowski, poprzednik ks. Orchowicza w posłudze biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego. Na uroczystość przybyli także m.in.: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący KEP, abp Józef Muszyński i abp Józef Kowalczyk, emerytowani metropolici gnieźnieńscy, bp Viktors Stulpins, przewodniczący Konferencji Episkopatu Łotwy i ordynariusz tamtejszej diecezji Lipawy oraz biskupi z kilku polskich diecezji.

Obrzęd święceń rozpoczął się po Ewangelii Hymnem do Ducha Świętego, po którym dwaj prezbiterzy asystujący biskupowi elektowi: ks. Dariusz Żochowski i ks. Marcin Kulczynski, poprosili o udzielenie mu święceń biskupich. Następnie przedstawiciel nuncjatury odczytał dokument papieża Franciszka nominujący ks. Orchowicza biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej i przydzielający mu stolicę tytularną Surista. Obecni wysłuchali również homilii abp. Wojciecha Polaka, w której Prymas nawiązał do wspominanego tego dnia w liturgii św. Józefa - patrona i stróża Kościoła.

Po homilii nastąpił dalszy ciąg obrzędu święceń. Po przyrzeczeniu złożonym przez ks. Orchowicza oraz odśpiewaniu przez wiernych Litanii do Wszystkich Świętych, podczas której biskup elekt leżał na posadzce katedry, miał miejsce najważniejszy moment konsekracji - nałożenie rąk przez biskupów konsekratorów i pozostałych biskupów oraz modlitwa święceń. Nowy biskup został namaszczony krzyżmem świętym oraz otrzymał księgę Ewangelii. Następnie Prymas nałożył mu pierścień, mitrę i wręczył pastorał - znak urzędu pasterskiego posługiwania.

W uroczystości uczestniczyli licznie duchowni z archidiecezji gnieźnieńskiej w tym koledzy kursowi bp. Orchowicza, którzy koncelebrowali Eucharystię. Obecna była wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego, osoby życia konsekrowanego, delegacje parafii, w których nowy biskup posługiwał, reprezentanci władz samorządowych różnych szczebli oraz służb mundurowych, zwłaszcza harcerzy, których bp Orchowicz był w przeszłości duszpasterzem. Szczególne miejsce wśród gości zajmowała mama, rodzeństwo i najbliższa rodzina bp. Radosława Orchowicza.

Przed odśpiewaniem suplikacji nowy biskup pomocniczy gnieźnieński przeszedł przez katedrę udzielając wiernym błogosławieństwa. Życzenia biskupowi złożyli abp Salvatore Pennacchio i abp Stanisław Gądecki, przed laty rektor bp. Orchowicza.

Podczas uroczystości śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. Dariusza Sobczaka. Przy ołtarzu posługiwała służba liturgiczna z parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, gdzie bp Orchowicz był proboszczem.

Na zakończenie liturgii nowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej wyraził wdzięczność wszystkim za obecność, modlitwę i wszelkie dobro. Ze wzruszeniem dziękował swojej rodzinie - mamie, rodzeństwu i młodszemu pokoleniu wyrażając wiarę, że w tej szczególnej chwili towarzyszą mu także śp. ojciec i siostry, których Pan Bóg powołał już do siebie.

Dewiza biskupia bp. Radosław Orchowicz: Gaudete in Domino „Radujcie się w Panu” to pierwsze słowa z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4): Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Słowa te biskup wybrał na obrazek prymicyjny po święceniach kapłańskich, powtórzył zaś na 25-lecie kapłaństwa. Towarzyszą mu one przez całe kapłańskie życie.

Herb nawiązuje do Matki Bożej i św. Józefa. W polu błękitnym z prawej strony monogram MJ, z lewej wiosło. Monogram MJ oznacza Najświętszą Maryję Pannę oraz jej Oblubieńca, świętego Józefa. Najświętsza  Maryja  Panna  jest  patronką  parafii,  w  której  biskup  się urodził i przyjął chrzest święty. Jednocześnie wskazuje na fakt, że nominację biskup otrzymał w przededniu nawiedzenia Matki Bożej w Kopii Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Święty Józef to patron parafii, w której biskup pełnił posługę proboszcza. Wiosło to przede wszystkim atrybut św. Wojciecha, patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie biskup będzie pełnić swoją posługę.

Bp Radosław Orchowicz został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej 26 stycznia 2022. Nowy biskup pomocniczy urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej ukończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu.

tekst: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie
foto: Kuria Metropolitalna w Gnieźnie

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 02.06.2022 16:15  Odpowiedz na komentarz

    Pozdrawiam Ks. Prymasa Wojciecha Polaka oraz Biskupa Radosława Orchowicza oraz Prymasów Seniorów Abp. Józefa Kowalczyka i Abp. Henryka Muszyńskiego.

  • 22.03.2022 14:30  Odpowiedz na komentarz

    Pozdrawiam tego młodego ministranta na głównym zdjęciu xD rozbawił mnie swoją miną. Wygląda jak ja przy bankomacie pełny nadzieji a tu ch....

PODOBNE TEMATY
Nagrobek uszkodzony podczas pochówku obok - co zrobić w takiej sytuacji? W pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że podczas pogrzebu zostanie uszkodzony nagrobek obok miejsca... Czwartek, 23 czerwca 2022
Olej MCT - czym jest i jak powstaje? Olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, Medium Chain Triglycerides to suplement diety o... Wtorek, 21 czerwca 2022
Helikoptery na festynie w Jankowie Dolnym! Organizatorzy "podnieśli poprzeczkę" bardzo wysoko! Przeloty helikopterami, pokazy Straży Pożarnej, kilka dmuchanych zamków, stoisko Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia... Wtorek, 21 czerwca 2022
Stado Ogierów zaskoczyło mieszkańców! Takiego wydarzenie jeszcze nie było! W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbyła się duża impreza plenerowa Więc w Pierwszej Stolicy.... Wtorek, 21 czerwca 2022