moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uważajcie na oszustów podających się za pracowników firm pożyczkowych

Czwartek, 23 grudnia 2021
  • Uważajcie na oszustów podających się za pracowników firm pożyczkowych

Pani Magdalena, wspólnie gnieźnieńskimi policjantami, zajmującymi się przestępczością gospodarczą ostrzega przed próbą oszustwa polegającego na podszywaniu się pod znaną firmę pożyczkową VIVUS.

Za pomocą metody zwanej spoofingiem, oszuści wyświetlają na ekranie telefonu ofiary numer, który ma należeć do wspomnianej firmy pożyczkowej. W rzeczywistości jednak dzwonią z zupełnie innego numeru telefonu. W trakcie rozmowy często też podkreślają, że dzwonią z firmy VIVUS. W ten sposób zyskują zaufanie potencjalnej ofiary, która nie jest świadoma, że rozmawia z przestępcą.

Oszuści mają wykonywać połączenia z numerów:
  • 660 600 700
  • 22 206 21 21
Proceder ukierunkowany jest na zebranie danych osobowych rozmówcy, do którego wykonywane jest połączenie. W skrajnych przypadkach dochodzi również do wyłudzenia danych logowania do bankowości internetowej.

Jak podkreśla firma Vivus, podane numery telefonu służą tylko i wyłącznie do odbierania połączeń przychodzących od klientów. Nie ma zatem możliwości, aby firma pożyczkowa próbowała kiedykolwiek kontaktować się z nami za ich pośrednictwem.

Co zrobić w przypadku wyłudzenia danych na firmę pożyczkową?
Jeśli w trakcie rozmowy z potencjalnym pracownikiem firmy pożyczkowej nabierzesz podejrzeń rozłącz się. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie podawać w rozmowie telefonicznej tak wrażliwych danych jak:
  • numer PESEL,
  • seria i numer dowodu osobistego,
  • adres zamieszkania,
  • nazwisko rodowe matki,
  • login i hasło do bankowości internetowej,
  • numer karty kredytowej/debetowej.

Każdy złodziej może wykorzystać Twoje dane osobowe do zaciągnięcia licznych zobowiązań finansowych. Zazwyczaj pożyczek pozabankowych.

Uważaj komu, gdzie i w jakich okolicznościach podajesz swoje dane osobowe. Padłeś ofiarą oszustwa przez Internet? Natychmiast zgłoś sprawę Policji! Rozsądnym byłoby również zgłoszenie faktu kradzieży danych osobowych w placówce bankowej.
 

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Ruszył proces w sprawie bratobójstwa w Kłecku! Oskarżony przyznał się do winy Mateusz G. (26 lat) pojawił się wczoraj na ławie oskarżonych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Mężczyzna... Środa, 26 stycznia 2022
2 100 zł mandatu za przeładowanego busa 3,6 t - tyle ważyła tylko sama druga oś dostawczaka skontrolowanego na wschodniej obwodnicy Poznania... Środa, 26 stycznia 2022
Nieoznakowany kolos na S5 Za ciężki, za długi i za wysoki nieoznakowany zespół pojazdów zatrzymali na ekspresowej "piątce" niedaleko... Środa, 26 stycznia 2022
Radnemu nie podoba się, że wójt jest czynnym strażakiem OSP! Złożył skargę do Wojewody Wielkopolskiego! Rafał Rekruciak, radny Gminy Niechanowo, złożył skargę do Wojewody Wielkopolskiego na wójta, w której... Wtorek, 25 stycznia 2022