moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dlaczego farby bez amoniaku są coraz popularniejsze?

Wtorek, 16 listopada 2021
  • Dlaczego farby bez amoniaku są coraz popularniejsze?

Farbowanie włosów to niezwykle popularny zabieg - sięgamy po niego wtedy, kiedy nasze włosy tracą swój naturalny pigment i w pasma zaczyna wkradać się siwizna lub po prostu kiedy nie do końca odpowiada nam nasz naturalny kolor włosów. Jednak każda z nas powinna zdawać sobie sprawę z tego, że częsta koloryzacja nie pozostaje neutralna dla naszych włosów i skóry głowy - mocna chemia zawarta w farbach może niszczyć nasze włosy i podrażniać skórę, wywołując świąd czy nieprzyjemne pieczenie. Czy jest możliwe, aby tego uniknąć i w dalszym ciągu cieszyć się pięknym kolorem bez nadmiernego przeciążania włosów? Oczywiście! Jeden z tych sposobów to użycie farby bez amoniaku. Dlaczego warto i co możemy zyskać w ten sposób?

Farby bez amoniaku - co to jest?

Zacznijmy od innej kwestii - skoro amoniak zawarty w farbie nie jest neutralną substancją dla naszego zdrowia i może wywołać podrażnienia przy koloryzacji, to dlaczego się go stosuje? Otóż amoniak rozchyla łuski włosa, przez co koloryzujący pigment obecny w farbie jest w stanie wniknąć głęboko w nasze włosy, dzięki czemu koloryzacja staje się bardziej trwała i skuteczna. Niestety jego używanie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem i może powodować mocne podrażnienia, zwłaszcza u tych z nas, które borykają się z problemami skórnymi.
 
Farby bez amoniaku, jak wynika z samej ich nazwy, są pozbawione tego składnika. Czy oznacza to, że są mniej skuteczne? Absolutnie nie! Amoniak zostaje zastąpiony inną substancją, zazwyczaj taką, która jest delikatniejsza w swoim działaniu i nie wywołuje podrażnień, zapewniając ten sam efekt, czyli rozchylenie łuski włosa. Dzięki temu koloryzacja może być tak samo skuteczna, natomiast sama farba bez amoniaku nie przeciąży naszych włosów i nie wpłynie negatywnie na skórę głowy.
 

Farby bez amoniaku - ich wpływ na kondycję włosów

Farby bez amoniaku są delikatniejsze niż tradycyjne produkty używane do koloryzacji włosów, jednak w tym miejscu warto zaznaczyć pewną rzecz - jeśli nie będziemy przesadzać z farbowaniem, nawet farby z amoniakiem nie zniszczą nadmiernie naszych włosów. Ryzyko rośnie wtedy, kiedy nasze włosy są zniszczone, suche, mają rozdwajające się końcówki lub borykamy się z ich wypadaniem - w takim wypadku najlepiej jest sięgnąć po farby bez amoniaku.
 

Po pierwsze - najpierw regeneracja włosów, potem koloryzacja!

Niezależnie czy decydujemy się na farby bez amoniaku, czy tradycyjne produkty, kluczowe jest przyjrzenie się najpierw, w jakim stanie obecnie znajdują się nasze pasma. Jeśli posiadasz piękne, zdrowe, elastyczne i lśniące włosy, koloryzacja raz na jakiś czas nie powinna im zaszkodzić. Jednak jeśli Twoje włosy są zniszczone lub przesuszone, dobrze będzie przeprowadzić najpierw kurację regenerującą, przy użyciu takich produktów jak szampony i odżywki do zniszczonych włosów. Nie zaszkodzi też olejowanie. Dopiero z tak przygotowanymi włosami, możemy mieć pewność, że koloryzacja będzie bezpieczna.
 

Czy farby bez amoniaku są tak samo skuteczne jak tradycyjne?

Trzeba powiedzieć wprost, że zazwyczaj to tradycyjne produkty do koloryzacji włosów wypadają lepiej, jeśli chodzi o trwałość i skuteczność zabiegu. Jednakże zazwyczaj to nie zawsze! Jeśli zdecydujemy się na dobre jakościowo produkty, to farby bez amoniaku mogą być nawet bardziej skuteczne niż te, które zawierają ten kłopotliwy składnik.
 
Farby bez amoniaku Garnier to wysokiej klasy produkty do koloryzacji włosów. Seria Olia nie posiada amoniaku, utrzymując taki sam poziom skuteczności jak zwykłe farby. Brak tego składnika powoduje jednak, że farba pachnie lepiej niż zwykła i nie powoduje nieprzyjemnych doznań podczas nakładania.
 

Farby bez amoniaku - podsumowanie

Farby bez amoniaku rosną na popularności, gdyż ten składnik nie pozostaje neutralny dla każdej z nas. Nie dość, że ma bardzo nieprzyjemny i mocny zapach, to może zostawić skórę naszej głowy w kiepskiej kondycji. Fakt faktem, że jeśli nie będziemy go nadużywać, nie powinien wyrządzić aż takich szkód, jednak bezpieczniejszym wyjściem w każdej sytuacji będzie wybór produktów do koloryzacji włosów bez tego składnika.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
3 kroki do perfekcyjnych brwi Są nieodłącznym elementem makijażu, dlatego zależy Ci, by wyglądały z jednej strony doskonale, zaś z... Wtorek, 29 października 2019
Jakie kosmetyki dla kobiet ze skłonnościami do alergii? Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na podrażnienia, musisz starannie dobierać kosmetyki.... Piątek, 4 października 2019
Jak działa depilacja laserowa? Najczęstsze pytania zadawane w gabinecie kosmetycznym Gładka skóra to marzenie wielu kobiet - szczególnie latem, ale również w ciągu całego roku pragniemy... Piątek, 19 lipca 2019
Jak wybrać maseczki do włosów? Prawidłowa pielęgnacja włosów wiąże się z nieco większą liczbą zabiegów niż tylko mycie i czesanie.... Środa, 26 czerwca 2019