moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nielegalnie postawione świetlice wiejskie zamknięte do odwołania! Prawdopodobnie będzie trzeba je rozebrać

Środa, 19 maja 2021
 • Nielegalnie postawione świetlice wiejskie zamknięte do odwołania! Prawdopodobnie będzie trzeba je rozebrać

Przed 2018 r. na terenie gminy Niechanowo wybudowano 6 świetlic wiejskich. Jak się okazuje, powstały one bez wymaganego pozwolenia na budowę. Obecnie wszystkie obiekty zostały zamknięte.

Świetlice wiejskie, które powstały na terenie Gminy Niechanowo, zostały postawione bez pozwolenia na budowę. Mowa o 6 budynkach w Gurowie, Malczewie, Marysinie, Mierzewie, Potrzymowie i Żelazkowie.

Na XI sesji Rady Gminy Niechanowo, która odbyła się 22 lutego 2021r., Wójt Gminy Niechanowo, Szymon Robaszkiewicz, w odpowiedzi na zadane mu przez radnego Rafała Rekruciaka pytanie dotyczące aktualnego stanu legalizacji świetlic odpowiedział:

Stan prawny tych obiektów jest nam na razie bliżej nieznany. Nie odnaleźliśmy dokumentacji, na temat tych wszystkich świetlic. Niektóre świetlice, z punktu prawnego, są na drogach. Niektóre są na gruntach nawet 3-klasy. Krótko mówiąc, jeżeli ktoś podjąłby interpelację w tej sprawie, to grozi nam prawdopodobnie rozbiórka świetlic.


Radny Rafał Rekruciak złożył w tej sprawie wniosek, którym zobowiązał wójta do działania. W związku z tym zostało skierowane do Starostwa Powiatowego zapytanie, czy zostały wydane decyzje o pozwoleniu na budowę świetlic lub czy zostały one zgłoszone. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Urzędem Gminy w Niechanowie i uzyskaliśmy następującą odpowiedź:

Przed 2018 rokiem zostały wybudowane świetlice wiejskie w niektórych z miejscowości na terenie Gminy Niechanowo. Wójt zobligowany przez wniosek radnego Rafała Rekruciaka, zwrócił się z pytaniem do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie o informację, czy na wskazane w piśmie świetlice wiejskie w miejscowości Gurowo, Malczewo, Marysin, Mierzewo, Potrzymowo, Żelazkowo została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub czy zostały one zgłoszone. W odpowiedzi Starostwo Powiatowe stwierdziło, że nie została wydana żadna decyzja ani zgłoszenie, czy też złożona dokumentacja. Mając na uwadze powyższe, Pan Wójt zlecił dalsze szukanie dokumentacji w archiwum Gminy. Po stwierdzeniu braku dokumentacji w dniu 29 kwietnia 2021 r. Pan Wójt, mając na względzie poinformowanie jak największego grona osób, wydał komunikat przez stronę internetowa urzędu, profil w mediach społecznościowych i poprzez kurendę, że powyższe świetlice zostają zamknięte do odwołania. Urząd Gminy Niechanowo rozpoczął rozmowy dążące do legalizacji świetlic, choć na tym etapie wiadomym jest, że część z nich położona jest na gruncie sklasyfikowanym jako droga.


Decyzją wójta wszystkie świetlice pozostają zamknięte ze względów bezpieczeństwa. Na chwilę obecną nasuwają się tylko pytania, kto dopuścił do takiego bezprawia i jak potoczą się dalej losy tych świetlic, na których budowę przeznaczono znaczne środki publiczne m.in. z funduszu sołeckiego?

Za samowolę budowlaną przy tego typu obiektach gminie grozi 250 tys. zł opłaty legalizacyjnej za każdy budynek plus stworzenie pełnej dokumentacji projektowej na zalegalizowanie obiektu, ewentualnie usunięcie obiektu z miejsca, gdzie powstał nielegalnie - mówi Remigiusz Dickhardt, właściciel biura projektów, inżynier budownictwa. Jeżeli gmina usunie te obiekty, nie poniesie kary w postaci opłaty legalizacyjnej, dostanie jedynie mandat za stworzenie samowoli budowlanej. W świetle prawa jedynym sposobem jest usunięcie tych obiektów, zmagazynowanie ich i powrót na miejsce po spełnieniu wszystkich wymogów zgodnie z prawem budowlanym.


Sprawą zaskoczone jest także Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Urzędnikom niemalże nie mieści się w głowach jak mogło dojść do takich naruszeń prawa budowlanego. Jedna ze świetlic stoi częściowo, druga w całości na drodze.

O tym fakcie dowiedzieliśmy się z pisma Wójta Gminy Nichanowo z marca tego roku, gdzie wójt wystąpił z zapytaniem do naszego wydziału, czy prowadziliśmy postępowania administracyjne dotyczące pozwoleń na budowę tych obiektów - mówi Bogumił Haremza, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Pismem z końca marca odpowiedzieliśmy wójtowi, że nie prowadziliśmy postępowań dotyczących pozwoleń na budowę wymienionych obiektów. Jeżeli chodzi o prawo budowlane i nasze kompetencje, te obiekty nie mają pozwoleń na budowę. Wójt powinien albo zalegalizować, albo usunąć te obiekty. Do usunięcia nie są potrzebne żadne decyzje administracyjne. Jeżeli chodzi o świetlice, które stoją częściowo lub w całości na drogach, nie ma możliwości ich zalegalizowania.

 

Były Wójt Gminy Niechanowo, za którego kadencji postawiono świetlice uważa, że nie zna się na prawie budowlanym, a inwestycje były inicjatywą poszczególnych sołtysów i on, jako włodarz, nie miał z tym nic wspólnego. Poza tym, jak wspomniał w rozmowie z reporterem TVP Poznań: "nie takie rzeczy się legalizowało". Budynków nie da się zalegaliżować w obecnej formie także dlatego, że są zbyt niskie. Minimalna wysokość pomieszczeń powinna wynosić 3 metry. W obecnej formie brakuje ok. 60 cm.

tekst: Paulina Michalska, Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(13)

 • A że Pan "expErt samozwa?czy" remigiusz dickhardt nie ma żadnych
  Uprawnie? do wykonywania zawodu !
  Dlaczego się tu wypowiada- prowadząc biuro bez uprawniene? do czegokolwiek!
  Śmiech!
  Obiecuje legalizację i pozwolenia, kasuje ogromne pieniądze i nigdzie nie figuruje!
  Kierownikiem budowy tez nie może być!!! Podpisy uprawnie? jakiegoś dziada który nie wie o co chodzi jak powstaje problem!!!
  Jednym Słowem - naciągacz!!

 • 23.05.2021 10:46  Odpowiedz na komentarz

  Najlepsze zdanie poprzedniego włodarza: nie takie rzeczy się legalizowalo... Wszyscy tam widzę dobrzy byli.

 • 21.05.2021 11:11  Odpowiedz na komentarz

  Widać po IP (łatwo tutaj podejrzeć komuś kto się na tym zna), że Prawda, SKino i Edziu, Fenomen i Obiektywny to jedna i ta sama osoba. Tak samo Antek i Obserwator :) Aż tak zabolało? Już wiecie o tym, że do Prokuratury trafi zawiadomienie na starego wójta w tej sprawie? :)

  03.06.2021 10:41

  Najlepiej zapytać Pana rekruciaka jak to on nie potrafić trzymać języka za zębami kurde i tak jak mówisz to ta sama osoba pod różnymi nickami to Pan Rafał. Chciał być Panem został Chamem

  21.05.2021 23:11

  ach to tak .prywatna wojenka między jednym a drugim a polem bitwy ma być gmina i jej mieszkańcy??? w cielimowie dba się o ludzi w niechanowie też a na mniejszych wioskach są rozwalające się chodniki izarośnięte pobocza

 • 20.05.2021 18:27  Odpowiedz na komentarz

  dlaczego dopiero teraz po 3 latach urzedowania, dlaczego po zwolnieniu kierownika jednostki- inspektora budowlanego .Dlaczego znowu teleskop - mało było śmiechu z szamba -oczyszczalni. dlaczego znowu ....Pachnie to prywatna wojną a może nawet sabotażem

 • 20.05.2021 14:50  Odpowiedz na komentarz

  Trzeba było siedzieć cicho teraz wojt sam sobie strzelił gola...

 • 20.05.2021 12:39  Odpowiedz na komentarz

  Obecny Pan wójt był radnym w tamtym czasie i co nic nie wiedział?

  20.05.2021 22:57

  tak był radnym i nawet w Mierzewie w Swietlicy jako DJ impreze prowadził, dobrze ze mu wtedy nic na głowke nie spadło z tej nielegalnej Swietlicy.

 • 19.05.2021 23:34  Odpowiedz na komentarz

  Ale jaja .Oj słao się dzieje w tej gminie.

 • 19.05.2021 23:01  Odpowiedz na komentarz

  Panie redaktorze a dlaczego pan nie zapyta pan radnego jak wyglada kwestia swietlic??? Wiecej bysmy sie dowiedzieli zachęcam do wywiadu z panem Rekruciakiem ,jesli pan ma odwage zrobic wywiad dowiemy się dużo prawdy.

 • 19.05.2021 22:55  Odpowiedz na komentarz

  Artykuł jest napisany stronniczo jako by to była wina radnego ,że się zapytał i wywołał temat a prawda jest taka ,że obecny wójt i jego radni byli w radzie gminy kiedy powstawały te świetlice -to co oni nic nie wiedzieli???? Jak nic nie wiedzieli to po co ktoś jest radnym skoro jest bezradny??? Kto teraz zapłaci kary a no my podatnicy .

  20.05.2021 23:26

  Obecny Wójt to "budowlaniec" przeciez, tak mówił na sesjach i petentom odpowiadał ze na czym jak na czym ale na budownictwie się zna.

PODOBNE TEMATY
Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w Tenisie Stołowym Nauczycieli za nami! Sobota, 4 grudnia, w Zespole Szkół w Szczytnikach Duchownych upłynęła pod znakiem tenisa stołowego.... Niedziela, 5 grudnia 2021
Chciał pomóc kierowcy uszkodzonego auta! Być może uratował zdrowie i życie wielu osób W piątek po południu mieszkaniec Gniezna, Pan Szymon jechał Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego za samochodem... Sobota, 4 grudnia 2021
Pijany 24-letni gnieźnianin zagubił się w Poznaniu! Pomogli mu strażnicy miejscy W czwartek, kilka minut przed godziną 15.00 strażnicy ze Starego Miasta w Poznaniu otrzymali interwencję... Sobota, 4 grudnia 2021
Strażnicy Miejscy pomogli bezdomnemu Upór i konsekwencja gnieźnieńskich Strażników Miejskich doprowadziły do ulokowania bezdomnego mężczyzny... Piątek, 3 grudnia 2021