moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno przystąpiło do mieszkaniowej spółki

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021
  • Gniezno przystąpiło do mieszkaniowej spółki

Miasto Gniezno przystąpiło do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZM Zachodni, która wybuduje w mieście tanie mieszkania na wynajem. W planach jest budowa bloku przy ul. Cymsa z 45 mieszkaniami dla osób posiadających zdolność do płacenia czynszu, bez zdolności kredytowej.

Dzisiaj, 26 kwietnia, w Poznaniu prezydent Gniezna Tomasz Budasz w obecności włodarzy 14 gmin z województwa wielkopolskiego i lubuskiego, premiera Jarosława Gowina i wiceminister Anny Korneckiej ogłosili wolę przystąpienia do spółki „SIM Zachodnie”. Jej celem będzie realizacja inwestycji mieszkaniowych na nieruchomościach położonych na terenach tych gmin.

W Gnieźnie spółka wybuduje blok przy ul. Cymsa. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach nowego programu, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Dzięki niemu miasta będą mogły budować mieszkania dla osób, które z różnych względów nie mogą, lub nie chcą wiązać się wieloletnim kredytem hipotecznym. W budynku, który powstanie przy ul. Cymsa w Gnieźnie, będzie 45 mieszkań o wielkości od 35 do 55 metrów kwadratowych. Na parterze mieścić się będzie przedszkole dla setki dzieci. Budynek będzie miał 4 kondygnacje (parter plus trzy piętra). Na każdym poziomie, z wyjątkiem parteru, będzie zlokalizowanych 13 mieszkań, na parterze, obok przedszkola znajdzie się 6 mieszkań. Pod budynkiem powstanie także hala garażowa. Przydzielaniem oraz późniejszym administrowaniem mieszkaniami będzie zajmować się Miasto Gniezno. Budowa bloku powinna rozpocząć się wiosną 2022 roku.

Każda z gmin przystępujących do SIM - za pośrednictwem prezesa KZN - wystąpi też z wnioskiem o jednorazowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości do 3 mln zł. Kolejnym krokiem, które ma ułatwić finansowanie inwestycji będzie bezzwrotne dofinansowanie z RFRM do 10% kosztów realizacji inwestycji. Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli ministerstwa, samorządów i KZN to praktyczny skutek funkcjonowania - przygotowanego w MRPiT i zatwierdzonego przez parlament - Pakietu Mieszkaniowego. Dzięki niemu samorządy mogą się ubiegać o wsparcie finansowe na inwestycje gminne polegające na budowie mieszkań dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej.

Na sfinansowanie części lub całości wydatków gmin niezbędnych na rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowej samorządy mogą też ubiegać się o dodatkowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dla każdej gminy przeznaczone jest wsparcie do 3 mln zł na nowo tworzoną spółkę SIM, a także do 10% wartości inwestycji realizowanej przez SIM.

Obecnie Krajowy Zasób Nieruchomości powołuje spółki SIM w różnych regionach Polski, gdzie na 570 hektarach może powstać ok. 18 tys. mieszkań (szacunki dla całego kraju).

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Rozwiązania finansowe dla przemysłu" - konferencja dla przedsiębiorców już 13 stycznia Już 13 stycznia w VR Inkubatorze w Fałkowie odbędzie się konferencja pt. "Rozwiązania finansowe dla... Poniedziałek, 10 stycznia 2022
Rozpoczęcie inwestycji Korzystne inwestycje. Środa, 15 grudnia 2021
Świąteczny Jarmark w Gnieźnie z Lunaparkiem Maja Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. W dniach 6 - 12 grudnia w Gnieźnie odbywa się świąteczny Jarmark.... Niedziela, 5 grudnia 2021
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021