moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Premiera książki "Krzysztof Kolumb - historia niezwykła" Adama Góralskiego

Piątek, 13 grudnia 2019
  • Premiera książki

Zaskakujący pośmiertny debiut emigranta z Kresów do Ameryki Południowej. Adam Góralski stawia w napisanej prawie 30 lat temu książce ?Krzysztof Kolumb - historia niezwykła? tezę, że słynny żeglarz miał polsko-żydowskie korzenie. Jego odnalezione niedawno dzieło w nietypowy sposób łączy w sobie cechy publikacji historycznej z literacką prozą, jest po części opowieścią, a po części gawędą, którą dobrze się czyta.

Książka Góralskiego odbiega od kanonu literatury poświęconej wielkim odkryciom geograficznym. Autor nie powtarza encyklopedycznych wiadomości o Kolumbie. Przenosi uwagę z powszechnie znanych dokonań wielkiego podróżnika na jego motywację do działania, problemy i sprawy osobiste. Skupia uwagę na zagadkowych zachowaniach odkrywcy Ameryki oraz fałszowaniu jego życiorysu. Przedstawia w epicki sposób średniowieczne realia nie stroniąc przy tym od ich brutalności. „Krzysztof Kolumb - historia niezwykła” zawiera przy tym ogromny zasób interesujących informacji.

Co ciekawe, Góralski nigdy nie zobaczył swojego dzieła, które było ukoronowaniem jego wielkiej życiowej pasji w poznawaniu tajemniczej przeszłości Kolumba. Z powodu choroby stracił bowiem wzrok i całą książkę podyktował. Do tego w języku hiszpańskim, gdyż większą część życia spędził w Wenezueli i Hiszpanii. Podeszły wiek i pogarszający się stan zdrowia nie pozwoliły Adamowi Góralskiemu zabiegać o publikację swojego dzieła. Maszynopis tej intrygującej książki przez wiele lat po śmierci emigranta leżał w szufladzie jego domu na Wyspach Kanaryjskich.

To, że ukazuje się teraz to skutek starań wielkopolskiego dziennikarza i pisarza, Krzysztofa M. Kaźmierczaka. Przed laty zetknął się on z historią Góralskiego, a niedawno dowiedział od jego rodziny o książce, której wydanie było życiowym, niespełnionym marzeniem emigranta.

Premiera książki Adama Góralskiego odbędzie się 16 grudnia 2019 roku (w poniedziałek) o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich - w Galerii Atanazego (wejście od Al. Marcinkowskiego 23). W spotkaniu weźmie udział jedna z córek autora publikacji, p. Sabina Goralski-Filonov z Hiszpanii, a poprowadzi je Krzysztof M. Kaźmierczak.

O autorze:
Adam Góralski (1912-2005) był doktorem chemii, absolwentem Politechniki Lwowskiej. Podczas II wojny światowej pracował przymusowo w Niemczech i trafił do obozu w Dachau. W 1947 roku emigrował do Ameryki Południowej. Przez całe życie działał na rzecz Polonii. Był miłośnikiem historii i popularyzatorem esperanto, jednego z dziewięciu języków, które biegle znał. W latach 60. stracił wzrok. Dotąd nie wydaną książkę „Krzysztof Kolumb - historia niezwykła” napisał w latach 1985-1990.

 „Krzysztof Kolumb - historia niezwykła”, Adam Góralski
stron: 450, format: A5

 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Dzieje Osiedla Winiary w Gnieźnie" - prezentacja książki już 19 maja W czwartek, 19 maja, o godz. 17.00, w auli Szkoły Podstawowej nr 12 na Osiedlu Kazimierza Wielkiego... Czwartek, 12 maja 2022
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podsumowuje 2021 rok Każdy rozpoczynający się rok to okazja do spojrzenia wstecz i ogarnięcia wzorkiem przebytej już drogi.... Środa, 12 stycznia 2022
Zakończenie roku czytelniczych dyskusji z piernikiem i upominkami Grudniowe spotkania w gronie przyjaciół w naszych zakładach pracy, czy organizacjach, do których należymy... Sobota, 25 grudnia 2021
Dawid Jung uhonorowany Krzyżem Św. Jana Pawła II Dawid Jung, muzyk i pisarz działający czynnie w Gnieźnie, niedawno nominowany do Bydgoskiej Nagrody... Niedziela, 23 maja 2021