moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zmiana zasad selektywnej zbiórki odpadów w Gnieźnie

Sobota, 19 grudnia 2015
 • Zmiana zasad selektywnej zbiórki odpadów w Gnieźnie

W styczniu 2016 r. na terenie Miasta Gniezna zmienią się zasady selektywnego zbierania odpadów komunalnych. By je maksymalnie uprościć, w zabudowie jednorodzinnej, wprowadzony zostanie system 2-pojemnikowy na odpady zmieszane (tzw. mokre) oraz odpady opakowaniowe (tzw. suche) oraz szkło.

Zmiany związane są z funkcjonującym Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie. Nowoczesny Zakład wyposażony w linie sortownicze gwarantuje wydzielenie poszczególnych frakcji odpadów z przeznaczeniem ich na odzysk. Najważniejszą zasadą jest to, żebyśmy odrębnie zbierali to, co nadaje się do powtórnego wykorzystania i to, co się nie nadaje do wtórnego wykorzystania - mówi Edmund Młodzikowski, prezes Spółki URBIS. Dostarczanie nowych pojemników to będzie cały proces. Od pierwszych wywozów w styczniu pojemniki w zabudowie wielomieszkaniowej w części będą wyposażone w naklejki koloru żółtego, na których będzie wypisane co do tego pojemnika można wkładać. Około 160 pojemników z żółtymi pokrywami dostawimy również do funkcjonujących dzisiaj altanek śmietniskowych w budynkach wielomieszkaniowych. O 10 lutego pojawią się pojemniki oznakowane również na żółto z informacją co do nich można wkładać. Wszystkie nowe pojemniki będą dotyczyły strumienia suchego, a więc tego, który można wykorzystać w dalszym przetwórstwie. W domach jednorodzinnych każdy, kto zadeklarował selektywną zbiórkę, do tego pojemnika, który ma otrzyma drugi pojemnik do zbiórki opakowań, czyli tego, co dotąd gromadził w workach.

ODPADY OPAKOWANIOWE (tzw. suche)
wrzucamy: puste, odkręcone i zgniecione butelki typu PET oraz butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, czyste opakowania po żywności, folie i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach i konserwach, drobny złom, opakowania  (kartoniki po mleku, sokach), plastikowe zakrętki, papier;
nie wrzucamy: butelek i opakowań szklanych, opakowań po olejach samochodowych, butelek z zawartością, puszek po farbach, opakowań po aerozolach, styropianu, opakowań po środkach chwasto- i owadobójczych, sprzętu AGD, baterii.

ODPADY ZMIESZANE (tzw. mokre)
wrzucamy: pozostałe zmieszane odpady komunalne
nie wrzucamy: przeterminowanych leków, chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

W zabudowie jednorodzinnej obowiązywać będą także:
zielone worki na szkło, do których
wrzucamy: butelki i opakowania szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach, stłuczkę szklaną opakowaniową
nie wrzucamy: szkła stołowego, fajansu, porcelany i ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp, zniczy, szyb itp.

W zabudowie wielorodzinnej pozostaną, tak jak dotychczas, tzw. "gniazda":
szkło bezbarwne i kolorowe
wrzucamy: butelki i opakowania szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach, stłuczkę szklaną opakowaniową,
nie wrzucamy: szkła stołowego, fajansu, porcelany i ceramiki, luster, szkła okiennego, żarówek, lamp, zniczy, szyb itp.

papier
wrzucamy: papier szkolny i biurowy, książki, gazety, kartony, tekturę itp.
nie wrzucamy: zabrudzonego i tłustego papieru, papieru z folią, papieru termicznego i przebitkowego, kartonów po napojach, worków po materiałach budowlanych, tapet itp.

Dodatkowo na terenie zabudowy wielorodzinnej funkcjonować będą, zamiast jednego, dwa pojemniki na odpady suche i mokre.


tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(14)

 • 24.12.2015 10:39  Odpowiedz na komentarz

  do Pako - te odpady mokre i suche to są odpady rozdzielone po segregacji a jest jeszcze trzeci rodzaj odpadów który pozostaje po poprzednim systemie , tym trzecim rodzajem są odpady zmieszane absolutnie nie poddane żadnej segregacji i w nich jest wszystko to co w mokrych i suchych a nawet więcej innych różnych śmieci. Jak jesteś taki mądry to wytłumacz z łaski swojej po co w takim razie segregacja i dzielenie śmieci na te do recyklingu i te które ulegną rozpadowi skoro te drugie przy odbiorze mają zostać wymieszane ze śmieciami które nie są poddawane żadnej segregacji ?

 • 24.12.2015 08:39  Odpowiedz na komentarz

  PAKO pasuje do ciebie żebyś rozumiał co ty czytasz. Zmieszany wyraźnie napisał że w terminarzu jaki dostali mieszkańcy są dwie pozycje z datami odbioru śmieci mokrych i suchych , we wcześniejszych terminarzach były informacje o dacie odbioru śmieci zmieszanych natomiast w nowym terminarzu nie ma wyjaśnienia do jakiej kategorii zaliczyć dotychczasowe śmieci zmieszane które zawierają w sobie wszystko co możliwe, nie ma informacji w jaki dzień będą odbierane dotychczasowe śmieci zmieszane które jak się okazuje nadal pozostają śmieciami zmieszanymi na starych zasadach u tych którzy nie chcą śmieci segregować. Nikt nie mamy obowiązku szukać po całym internecie co mają na myśli panowie ze zdjęcia i nie wszyscy mają dostęp do internetu. Ja musiałem złożyć czytelną deklarację śmieciową w biurze URBIS, dlatego też oczekuję dostarczenia mi czytelnej informacji o odbiorze śmieci. Poza tym zrozum jedno , jeżeli w nowym systemie ktoś segreguje na śmieci suche i mokre i w tych mokrych jak widać na obrazku mają być odpady biodegradowalne które jak rozumiem pójdą na kompostownik czy coś w tym rodzaju to jaki jest sens żeby URBIS odbierając śmieci mokre czyli też sortowane wrzucał do tego rodzaju śmieci pozostałe śmieci zmieszane całkowicie czyli po staremu nadal zbierane jak leci bez żadnego sortowania . Wysil się i zrozum że wprowadzili nowe zasady segregowania śmieci na suche czyli te do dalszej przeróbki , mokre czyli te co mają zgnić, oraz inne co mają być dostarczane przez mieszkańca do jakiegoś tam punktu, to wszystko dotyczy tych mieszkańców co segregują. Pozostałym mieszkańcom pozostawili opcję odbioru na dotychczasowych zasadach śmieci zmieszanych w których jest wszystko wymieszane , to opcja dla tych co nic nie segregują. Jaki w takim razie jest sens odbierania śmieci zmieszanych kompletnie nie segregowanych i wrzucania ich do którejś z wymienionych kategorii śmieci powstałych po ich sortowaniu a taką kategorią sortowanych jak wynika z obrazków są również śmieci tzw. mokre. Śmieci zmieszane-niesortowane w skład których wchodzą tzw. śmieci mokre+suche+wszystko inne, powinny być odbierane osobno i układane w osobnym miejscu albo na sortowni w Lulkowie rozdzielone na poszczególne frakcje. Wrzucanie śmieci całkowicie zmieszanych-niesortowanych do innych będącymi kategorią śmieci powstałych na skutek sortowania przez mieszkańców deklarujących sortowanie jest działaniem całkowicie pozbawionym sensu zaprzeczającym idei sortowania odpadków w myśl podejmowanych działań na rzecz ochrony środowiska, no chyba że po zebraniu w całość śmieci niesortowanych z sortowanymi następuje ponowne sortowanie tej całej masy na sortowni ale to byłby kolejny absurd.

 • 23.12.2015 13:14  Odpowiedz na komentarz

  Panowie tym rządzą to niech powiedzą jaki jest terminarz odbioru śmieci zmieszanych bo w tym terminarzu na nowy rok co dostałem to są tylko daty odbioru śmieci mokrych i suchych a ja mam śmieci zmieszane i nie wiem dlaczego taki własnie terminarz dostałem a o zmieszanych nie dostałem

  23.12.2015 22:16

  Drukowane męczy, co? Już w drugim zdaniu powyższego tekstu jest napisane : "w zabudowie jednorodzinnej, wprowadzony zostanie system 2-pojemnikowy na odpady zmieszane (tzw. mokre) oraz odpady opakowaniowe (tzw. suche) oraz szkło. Oj ludzie, ludzie. kiedy wreszcie, zanim zaczniecie coś wypisywać, postaracie się zrozumieć to, co czytacie.

 • 21.12.2015 23:33  Odpowiedz na komentarz

  Własnie niech ruszą dupe, z tym schroniskiem,pieprzą o śmieciach! a burdel mają wkoło taki ze szok!Do roboty Panowie , do roboty! domagamy się zmian, i układow!

  23.12.2015 22:05

  Karolino, jakich układów się domagasz i od kogo?

 • Starsi panowie, starsi panowie, starsi panowie dwaj
  Już szron na głowie już nie to zdrowie a w sercu ciągle maj...........

 • Młodzikowski powiedz co stoi na przeszkodzie, żebyś ze schroniskiem dla bezdomnych podpisał umowę na 5 lat? Na dobrą sprawę nic! Ziemię którą teraz dzierżawisz dostałeś od miasta w dzierżawę wieczystą. Miasto czyli Grobelny ma teraz na to wpływ. Mimo wszystko swoje lody kręcicie i motacie kto tu rządzi. Ano rządzi SLD w śmiesznej koalicji z PO. Budasz ma władzę ale co robi? Nic nie robi. To bezdomni dla was pracują i głosują. Czy to jest szantaż ??? To samo robicie ze schroniskiem dla zwierząt. A teraz tuż przed świętami dxxpe zawracacie ludziom ze śmieciami. Za 80 mln (!!!!!) wybudowaliśmy wyspecjalizowany zakład gospodarowania odpadami to teraz segregujcie śmieci, ale nie bo wy za mniej niż 10tyś miesięcznie nie pracujecie!!!!! Teraz dopiero widać co wy z nami obywatelami wyprawialiście i wyprawiacie. Humor wam dopisuje ale do czasu !!!!!

 • 21.12.2015 13:28  Odpowiedz na komentarz

  A czy włodarze miasta zapoznali się wcześniej z tym, co jest zapisane w projektowanym rozporządzeniu Ministra Środowiska... więcej tutaj: http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/selektywna-zbiorka-odpadow-trzy-modele-dwanascie-frakcji-kilka-kolorow-pojemnikow,67879.html

 • 21.12.2015 11:55  Odpowiedz na komentarz

  Czemu Edmund taki smutny? Boi się kto zastapi Henryka? Tadeusz???

 • 21.12.2015 03:19  Odpowiedz na komentarz

  Nie pozostaje nic innego jak Grobelnemu pogratulować dobrego samopoczucia. Występ u boku Młodzikowskiego to nic innego jak śmieciowa reklama. Jeden watr drugiego. Czyżby śmieci ważniejsze niż schronisko dla zwierząt i bezdomnych ludzi. SLD w całej krasie!

 • 20.12.2015 22:50  Odpowiedz na komentarz

  I bardzo dobrze uczmy sie tego

 • Nie segregowałem, nie segreguję i nie będę segregować. Po to za 80 mln wybudowaliśmy wyspecjalizowany w tym zakład gospodarowania odpadami, żeby robił to za nas. Po to ma linie sortownicze aby w sposób rentowny wydzielało odpady i sortownia sama się finansowała poprzez sprzedaż recyklingu. Jeżeli nie potrafią tego zrobić to coś z managmentem jest nie tak. Zobaczymy jakie wyniki finansowe będzie miała sortownia.

  21.12.2015 21:42

  A jaką deklarację "śmieciową" podpisałeś? Daję głowę, że tańszą tzn. , że segregujesz odpady. Masz naturę "prawdziwego Polaka" czyli pisiora, który dalej niż koniec własnego nosa nic nie dostrzega. A może pomyślałbyś w jakich warunkach będą żyły Twoje dzieci, jeśli większość mieszkańców będzie postępować tak jak Ty. No chyba, że nie masz dzieci, tylko kota. I tacy jak Ty i inni piszący tutaj śmią nazywać się "obywatelami" i "gnieźnianinami"? To jest przerażające jak wielu Polaków ma w d....e przyszłość swoją i swoich dzieci i następnych pokoleń. To postawa głupków z kompletnym brakiem wyobraźni.

PODOBNE TEMATY
Szczypiornistki Mistrzyniami grupy A! Gnieźnianki wygrały wszystkie mecze! W sobotę szczypiornistki MKS PR Gniezno pokonały zawodniczki Bukowsko Dopiewski KPR 35:17. Tym samym... Poniedziałek, 16 maja 2022
Finał Mistrzostw Wielkopolski w Minisiatkówce Chłopców Zapraszamy na sportowe Mistrzostwa Wielkopolski w Minisiatkówce Chłopców w Kategorii "Czwórki", które... Poniedziałek, 9 maja 2022
Rusza sprzedaż biletów na Finał PGNiG Pucharu Polski Kobiet Po raz czwarty zwycięzcę rozgrywek o PGNiG Puchar Polski Kobiet wyłoni hala im. Mieczysława Łopatki... Poniedziałek, 9 maja 2022
Nic nie jest w stanie nas zatrzymać. Kolejna wygrana MKS PR Gniezno Kolejną wygraną zakończył się piątkowy mecz pomiędzy MKS PR Gniezno, a MMKS Jutrzenką Płock. Poniedziałek, 2 maja 2022