Zakończyła się rewitalizacja części parku przy szpitalu „Dziekanka”, finansowana wspólnie przez Miasto Gniezno i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Teraz zmienił on swoje oblicze, nadal jednak zachowując leśny charakter, stał się bardziej przyjazny i otwarty dla mieszkańców.
Rewitalizacja objęła zachodnią część parku o powierzchni 8,7 ha, od północy graniczącą z ul. Poznańską, a od strony południowej z ul. E. Orzeszkowej. Dawniej była to część parku przeznaczona dla pacjentek szpitala (teren ten był bowiem podzielony na część „żeńską” i „męską”). Park zachował swój leśny charakter.
Część miasta, w której znajduje się park „Dziekanka” intensywnie się rozwija. Z tego powodu mieszkańcy często rozmawiali ze mną o możliwości otwarcia tego miejsca i jego rewitalizacji. Cieszę się, że wspólnie z Województwem Wielkopolskim udało nam się tego dokonać – mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.
W parku posadzono 270 drzew różnych gatunków: klon, pospolity, klon polny, grusza pospolita, dąb bezszypułkowy, jesion wyniosły, lipa drobnolistna, grab pospolity, 4 373 sztuk krzewów i bylin: Lilak Meyera ‘Palibin’, śnieguliczka dorenbosa, budleja dawida, kalina pospolita, rokitnik pospolity, śmiałek darniowy, bergenia sercolistna. Całość została dopełniona roślinami cebulowymi: tulipany gałązkowe, czosnki purpurowe, krokusy w ilości: 25 490 sztuk.
W części parku, ze względu na poszanowanie szaty roślinnej i leśnego charakteru pozostawiono naturalne ścieżki leśne z nawierzchni mineralnej i nie zamontowano oświetlenia. Posadowiono tam ławki „kłody” z surowego drewna, ustawiono 20 sztuk koszy na śmieci.
W pozostałej części parku zaprojektowano nowy układ komunikacyjny, który oparto o aktualne powiązania komunikacyjne i przedepty, przy zachowaniu części historycznych alejek parkowych. Szerokość alejek spacerowych w parku to 2 m (droga pieszo-jezdna) i 1,5 m (ścieżki piesze). Ta część kompleksu została oświetlona 59 latarniami typu LED, założono również 7 opraw gruntowych. Całość dopełniła mała architektura: 36 ławek z podłokietnikami, 7 leżaków parkowych, 10 stojaków rowerowych, 20 koszy na odpady, 6 sztuk stacji na psie ekskrementy i 4 tablice informacyjne.
Ponadto w parku zamontowano plac zabaw z żywym domkiem wierzbowym i ścieżką sensoryczną, a w bliskim sąsiedztwie posadowiono hotele dla owadów i posadzono rośliny miododajne. W całym parku zamontowano 13 budek lęgowych.
Renowacji została również poddana fontanna znajdująca się we frontowej części parku. W latach 60-tych XX wieku wykonał ją pacjent szpitala z cegły klinkierowej, wykończonej zaprawą cementową. Wokół niej powstała rabata z bylinami i trawami ozdobnymi oraz ścieżka mineralna z ławkami parkowymi.
Na jednym z okrągłych placyków został posadowiony treliaż, czyli ażurowa krata, który swoją formą i kolorystyką nawiązuje do zabytkowej zabudowy szpitala. Został on podświetlony i obsadzony pnączami.
Inwestycja kosztowała budżet Miasta Gniezna 2 mln 675 tys. zł. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego wsparł rewitalizację kwotą 2 mln 979 tys. złotych, a 43 tys. zł do zadania dołożył Szpital „Dziekanka”.