Kredyty mieszkaniowe i wnioski
Jeśli przyszły kredytobiorca stara się zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, to z pewnością zastanawia się także, od czego zacząć. Otóż wbrew pozorom nie warto na samym początku porównywać ofert, a o wiele lepiej będzie zgromadzić niezbędne dokumenty. Konieczne będą, chociażby:
- potwierdzenie stałego źródła dochodów- kredyty mieszkaniowe są udzielane osobom, które posiadają stałe zatrudnienie i są w stanie to udokumentować;
- wykaz ewentualnych, ciążących już zobowiązań- zalicza się do tego istniejące zobowiązania finansowe, a także alimenty czy inne świadczenia wypłacane na rzecz osób trzecich;
- potwierdzenie posiadania wymaganego wkładu własnego;
- wypełniony odpowiednio wniosek o kredyt mieszkaniowy;
Dopiero kiedy skompletujemy wyżej wymienione dokumenty, możemy zastanowić się nad tym, jaka kwota kredytu mieszkaniowego będzie nam potrzebna i rozpocząć porównywanie ofert różnych banków. Warto również rozważyć możliwość skorzystania z pomocy doradcy kredytowego, który przeanalizuje naszą sytuację finansową i jednocześnie pomoże dobrać takie kredyt mieszkaniowy, który będzie odpowiadał zarówno naszym potrzebom jak i naszym możliwościom.
Kredyty mieszkaniowe – co dalej?
Kiedy kredyty mieszkaniowe zostały już przejrzane, a my skompletowaliśmy odpowiednie dokumenty, możemy przystąpić do składania wniosku. Warto zauważyć, że obecnie niektóre banki dają możliwość złożenia takiego wniosku całkowicie online. Z doświadczenia wielu kredytobiorców można jednak powiedzieć, że o wiele lepszą alternatywą jest osobiste udanie się do oddziału właściwego banku. Tam kredytobiorca powinien przygotować się na mnóstwo weryfikacji. Sprawdzana bowiem będzie jego zdolność kredytowa, a także ewentualne wpisy w BIK. Bank prześledzi dotychczasową historię kredytową, a także oceni możliwości potencjalnej spłaty zobowiązania. Tak naprawdę na tym etapie, kredytobiorca od razu może spotkać się z odmową, jednak nie musi. Warto jednak by pamiętał o tym, że powinien być gotowy do ewentualnego wpłacenia wkładu własnego, a co najmniej, udowodnienia jego posiadania. Jeśli uprzednio kredytobiorca zdecydował się na pomoc doradcy kredytowego, wówczas to on zajmie się przeprowadzeniem całego procesu wnioskowania o kredyt, aż do przekazania klientowi finalnej decyzji w banku. Warto również pamiętać, że odrzucenie wniosku o kredyt na mieszkanie w jednym banku, nie oznacza, że druga instytucja finansowa postąpi dokładnie w ten sam sposób. Banki mają bowiem dość odmienne polityki jeśli chodzi o kredyty na mieszkanie, więc warto dobrze przeczytać wstępne warunki, jeszcze zanim zostanie złożona osobista wizyta w placówce, a także wniosek kredytowy.