Gnieźnieński Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami opublikował wstrząsające informacje dotyczące okrutnego zabójstwa Haidi, młodej i radosnej suni. Pomimo zgromadzenia dowodów, prokuratura zaskakująco umorzyła dochodzenie, pozostawiając sprawę bez odpowiedzialności karnej.
15 marca 2023 roku zwłoki Haidi zostały znalezione w Trzemesznie. Sunia została zamordowana w bestialski sposób, uwięziona siłą w worku, a jej życie odebrane poprzez duszenie smyczą. Sprawcy, bezlitośnie obwiązując worek, pozostawili Haidi bez szansy na obronę. Worek z ciałem niewinnej suni został wyrzucony do rowu, gdzie znalazł go przypadkowy przechodzień.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie czekało na działania policji i przeprowadziło własne śledztwo. Szybko zidentyfikowano opiekunów Haidi, zebrano dowody potwierdzające związki z miejscem zbrodni i dostarczono je funkcjonariuszom policji. Organizacja stała się stroną pokrzywdzoną i skonfrontowała opiekunów, oskarżając ich o okrutne traktowanie i próbę ukrycia zbrodni.
Mimo złożenia przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami solidnych dowodów, prokuratura podjęła kontrowersyjną decyzję o umorzeniu dochodzenia. Prokurator Piotr Gruszka wydał postanowienie, argumentując brak jednoznacznego wskaźnika sprawcy. To pomimo faktu, że opiekunka Haidi przyznała się do uduszenia suni, by później odwołać swoje zeznania.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami nie zamierza pozostawić tej sprawy bez zdecydowanego sprzeciwu. W oświadczeniu podkreśla, że dostarczyło wszelkie możliwe dowody, przeprowadziło śledztwo i zlecone profesjonalne badania sekcyjne potwierdzające okoliczności śmierci Haidi. Decyzja prokuratury jest szokiem.
Organizacja planuje podjąć trudną batalię o sprawiedliwość, wspierana przez doświadczonych adwokatów Natalię Sadowską i Bartosza Stachowiaka z Kancelarii Adwokackiej Sadowska & Stachowiak z Poznania. Postanowili oni reprezentować Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami pro bono, zobowiązując się do walki o ukaranie oprawców Haidi przed sądem.
Sprawa Haidi staje się symbolem dla wszystkich walczących o prawa zwierząt. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zapewnia, że nie zrezygnuje ze ścigania przestępców, a opinia społeczna jest już mobilizowana do poparcia tej sprawy i wymuszenia właściwego osądu dla morderców Haidi.