moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Andrzej G., były wiceprezydent Gniezna i prezes PZHT zatrzymany przez CBŚP!

Piątek, 11 stycznia 2019
  • Andrzej G., były wiceprezydent Gniezna i prezes PZHT zatrzymany przez CBŚP!

Andrzej G., gnieźnianin, były prezes Polskiego Związku Hokeju na Trawie został wczoraj zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Sprawa dotyczy niegospodarności z PZHT. W sumie zatrzymano 8 osób związanych z ty sportem.

Andrzej G. w latach 2005 - 2017 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Jak udało nam się ustalić, śledczy od dłuższego czasu przyglądali się prosperowaniu PZHT. Wśród zatrzymanych osób znaleźli się: Milena C., Mariola K., Marek C, Dariusz K., Jakub Ch., Tomasz C., Sławomir Sz. i gnieźnianin Andrzej G. Za kadencji Prezydenta Miasta Gniezna Jaromira Dziela, pełnił on funkcję wiceprezydenta, jednak i z niej został zwolniony. Jak pisała wówczas Gazeta Wyborcza: "Andrzej G. utracił fotel wiceprezydenta Gniezna, bo za 18 tys. zł z Funduszu Profilaktyki Przeciwalkoholowej kupił do swojego gabinetu dębowe meble. - Utraciłem do niego zaufanie - komentował prezydent Gniezna Jaromir Dziel".

Andrzej G., wspólnie z innymi zatrzymanymi, usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia pieniędzy poprzez nierozliczanie pobranych zaliczek z różnych tytułów, przyjmowanie faktur sprzedaży sprzętu sportowego bez realizacji dostawy w zamian za korzyść majątkową, fałszowanie dowodów wpłaty należności na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego.

W samym 2017 roku oskarżeni przywłaszczyli w nielegalny sposób  powierzone mienie, pochodzące m.in. z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, na kwotę 439 367,64 zł.  oraz wyrządziły szkodę materialną w wielkich rozmiarach na kwotę 1 143 240,64 zł. Ponadto Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzuty korupcji, oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Sprawcy uczynili sobie z nielegalnej działalności stałe źródło dochodu. PZHT mógł ponieść szkody nawet w kwocie 4 mln zł.
 
Śledztwo w powyższej sprawie zostało wszczęte przez poznańską Prokuraturę 16 października 2018 roku i dotyczy lat 2011 - 2017.

PZHT poinformował, że sprawa dotyczy tylko i wyłącznie osób należących i współpracujących z byłym już Zarządem związku.

Wobec części zatrzymanych Prokuratura wystąpiła z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 08.04.2011 17:55  Odpowiedz na komentarz

    Słyszałam że w tym roku Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski" organizuje z firmą "FUNKAYAK" III Gnieźnieński Spływ Kajakowy. Czy wiadomo w jakim terminie?

PODOBNE TEMATY
Kreatywne ferie w ZSPU Gniezno W Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie, z inicjatywy nauczycieli... Środa, 29 stycznia 2020
Praktyki w Andaluzji W sobotę, 30 listopada, kolejna grupa 25 uczniów Zespołu Szkól Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława... Wtorek, 17 grudnia 2019
Edukacja dla Europy, czyli ERASMUS+ w ZSP nr 3 W ramach programu ERASMUS+, kilkunastu nauczycieli z Litwy, Portugalii, Hiszpanii, Grecji i Cypru zapoznaje... Czwartek, 21 listopada 2019
Jeśli gotować, to tak, jak w Gorzykowie Rolada z kaczki w towarzystwie modrej kapusty to od dziś reprezentacyjne danie powiatu gnieźnieńskiego.... Niedziela, 6 października 2019