Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mapa kościelnej pedofilii! Zobaczcie jak sytuacja wygląda w Gnieźnie

Środa, 20 marca 2019
  • Mapa kościelnej pedofilii! Zobaczcie jak sytuacja wygląda w Gnieźnie

Fundacja "Nie lękajcie się" stworzyła mapę kościelnej pedofilii, na której oznaczeni są sprawcy, podejrzani i ofiary tego procederu. Teraz każdy może zobaczyć gdzie popełniono najwięcej tego rodzaju przestępstw oraz przeczytać informacje o tych procederach.

Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji „Nie lękajcie się”:
„Mapa kościelnej pedofilii w Polsce to pierwszy w kraju zbiór informacji opublikowanych wcześniej w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Na mapie oznaczani są sprawcy i podejrzani, ale przede wszystkim ich Ofiary (stanowiące znacznie większą grupę), bo to krzywda dzieci i skrzywdzonych w dzieciństwie dorosłych leży w centrum naszych zainteresowań. Na mapie oznaczone zostały też niektóre miejscowości, z których otrzymaliśmy zgłoszenia od Ofiar (kolejne będą dodawane stopniowo w miarę uzyskiwania zgód od zgłaszających).
Mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W wypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół.
Mamy nadzieję, że mapa pomoże pokrzywdzonym znaleźć siłę do walki o zadośćuczynienie - poczucie osamotnienia i niewiedza o innych pokrzywdzonych działa na korzyść sprawców. Ufamy, że mapa zachęci dziennikarzy do prześledzenia spraw, których finału w tej chwili nie znamy - czy sprawcy dalej pracują jako księża? czy mają kontakt z dziećmi?
Oddajemy mapę w Wasze ręce i czekamy na Wasze zgłoszenia, które pomogą stworzyć pełniejszy obraz skali problemu kościelnej pedofilii w Polsce. Pamiętajcie, że Wasze świadectwo może pomóc ochronić przed krzywdą kolejne dzieci.”

 

Co istotne, na mapie nie ma żadnych odnośników do Gniezna. Najbliższe oznaczone miejscowości to Poznań, Ostrowite, Pakość i Inowrocław. To właśnie w ostatniej miejscowości zatrzymano księdza, który w latach 2006 - 2011 pełnił posługę w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Pierwszej Stolicy Polski.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

PODOBNE TEMATY
Pięć przypadków pedofilii w archidiecezji gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak zatwierdził ?Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji... Wtorek, 16 kwietnia 2019
Kapsuła czasu w kościele bożogrobców Podczas prac budowlano-konserwatorskich przy hełmie wieży zabytkowego kościoła bożogrobców pw. św. Jana... Wtorek, 16 kwietnia 2019
Święty Wojciech 2019 - program obchodów Program obchodów upamiętniających Patrona Pierwszej Stolicy Polski, Świętego Wojciecha, podobnie jak... Wtorek, 16 kwietnia 2019
9. rocznica katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku W środę, w Kościele Świętej Trójcy w Gnieźnie odbyła się msza święta oraz obchody 9. Rocznicy katastrofy... Piątek, 12 kwietnia 2019