Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wielkie emocje w Owieczkach. Ustanowiono 6 rekordów świata

Czwartek, 13 września 2018
  • Wielkie emocje w Owieczkach. Ustanowiono 6 rekordów świata

Mieszkańcy gminy Łubowo kolejny raz mogli rywalizować miedzy sobą w II Turnieju Sołectw Gminy Łubowo organizowanym wspólnie przez WKS Owieczki i gminę Łubowo. Przy okazji Turnieju oczy całej gminy, a może i świata skierowane były na organizowane II Mistrzostwa Świata w Rzucie Owcą. Piękna pogoda pozwoliła na fantastyczną rodzinną zabawę.

Zawody rozpoczęły się od oficjalnego otwarcia szatni przy boisku w Owieczkach przez Wójta Gminy Łubowo Andrzeja Łozowskiego wraz z prezesem WKS Owieczki Mateuszem Cieślińskim oraz honorowym prezesem tego klubu Markiem Kropidłowskim. Szatnie przy okazji zawodów były bardzo dobrym zapleczem organizacyjnym, a na co dzień służyć będą drużynie WKS Owieczki. Po części oficjalnej do boju ruszyły sołectwa i "owcomioci".

Turniej sołectw rozpoczął się od strzałów i rzutów. Strzelano piłką do mini bramki i wiatrówką do tarczy, a rzucano ringo i piłką tenisową do celu. Regulamin został napisany w ten sposób, żeby w konkurencjach brały udział wszyscy, od najmłodszych do najstarszych, kobiety i mężczyźni. Rzut ringo okazał się dość trudny, ale to Wierzyce okazały się najlepsze i wygrały z wynikiem 5 udanych rzutów. Rzut piłkami tenisowymi to aż 4 liderów - Lednogóra, Wierzyce, Imielenko i Owieczki. Strzały do mini bramki należały od początku do dwóch zespołów - Strychowa i Żydówka - ostatecznie wygrali ci pierwsi 12-11. Aż żal, że Pan Radek z Łubowa nie zebrał pełnej drużyny. Niestety regulamin nie pozwolił uznać jego 12 trafień mimo, że zgłaszał się do strzałów m.in. jako Joanna i Bożena, w co organizatorzy nie chcieli za bardzo uwierzyć . Strzały z wiatrówki udowodniły, że MON może szukać wsparcia w gminie Łubowo. Bez zbędnego przygotowania ponad 30 punktów zdobyły drużyny Żydówka, Imielenka i Pierzysk. Bardzo dobrze strzelają też w Myślęcinie i Strychowie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wszyscy trenują tylko do tarczy.

Konkurencje rozgrzewkowe zakończyły się, a do gry weszły konkurencje stricte sportowe, gdzie liczyła się szybkość, spryt, technika i siła. Na początek slalom niespodzianka. Polegał on na przebiegnięciu slalomu z piłką i powrocie na monocyklu przy wsparciu 2 zawodników. Bezkonkurencyjne Strychowo z czasem 13, 47 s o prawie 5 sekund wyprzedziło drugie Owieczki. Następnie w planie był drużynowy rzut owcą. Niczym polska drużyna skoczków narciarskich Strychowo pokonało konkurencję. Nie można się temu dziwić, gdyż swojej drużynie mają rekordzistę świata w tej konkurencji. W skokach w workach znów Strychowo zaprezentowało fantastyczny czas 39,52 s, a Żydówko ze stratą nieco ponad jednej sekundy musiało zadowolić się 2 miejscem. W międzyczasie inne zespoły przetaczały oponę od traktora. Wystawiono najsilniejszych. Usainem Boltem tej konkurencji okazał się Radek z Lednogóry, który jako jedyny zszedł poniżej 10s i niewiele zabrakło, aby pokonać kolejną magiczną granicę 9 s. - czas 09:18s.

Ostatnią konkurencją turnieju sołectw było przeciąganie liny. Nie zawiedli faworyci - zwycięzcy z poprzedniego roku. Żydówko bezkompromisowo pokonywało wszystkie przeszkody, by w finale pokonać 2:0 Owieczki. Ostatecznie II Turniej Sołectw gminy Łubowo zakończył się zwycięstwem Strychowa (89 pkt.), a na podium załapały się jeszcze drużyny Owieczek (83 pkt.) i Żydówka ( 79 pkt). Wszyscy bawili się wyśmienicie, dzieci spędzały dużo czasu na zamku dmuchanym zajadając się w między czasie watą cukrową, a dorośli z miską grochówki przygotowywali się do Mistrzostw Świata w Rzucie Owcą.

Jedyna w swoim rodzaju dyscyplina wywodzi się z Owieczek. To podobno tutaj jeden z Piastów nie mając co zrobić z owczą skórą, napompował ją i wyrzucił. Rzut był na tyle fantastyczny, że niepisanymi źródłami jego legenda sięga aż do dziś. Również niepisane źródła mówią, że potem jakiś bryt kopnął napompowaną skórę i tak powstała piłka nożna. Zarząd WKS Owieczki jak widać ceni sobie niepisane źródła i obie te dyscypliny upamiętnia obecnie, organizując Mistrzostwa w Rzucie Owcą i grając w lidze piłkarskiej.

Początkowo rywalizowali głównie młodsi zawodnicy. Rzuty były dalekie już w tych kategoriach. Wśród dziewcząt do lat 11 zwyciężyła Martyna Pieczyńska z Rybitw. Rzut na odległość 6 metrów pozwolił na zapisanie rekordu świata w tej kategorii. Wśród najmłodszych chłopców najlepszy był także reprezentant szkółki owcomiotów z Rybitw - Jędrek Anglart który rekord świata w tej kategorii ustanowił rzutem na odległość 7,4 m. Zaledwie 10 cm zabrakło Kacprowi Niklasowi z Owieczek do pobicia wyniku.

Rzuty w kategorii 12-15 lat pozwoliły zobaczyć najzdolniejszą w tej dyscyplinie młodzież. Wynik młodziutkiej Magdaleny Ciechanowskiej z Pierzysk (9,4 m) daje nadzieje na szybkie pobicie rekordu świata kobiet w kategorii open (9,8 m). W swojej kategorii Magdalena miała 2,4 m przewagi nad drugą zawodniczką. Wśród chłopców wygrał wychowanek męskiej szkoły owcomiotów ze Strychowa. Wynikiem 11,1 m mógłby zawstydzić niejednego dorosłego. To także rekord świata w tej kategorii wiekowej. W rywalizacji otwartej kobiet po zaciętym boju zwyciężyła Justyna Machowska z Pierzysk. Dwa rzuty na rekordową odległość 9,8 m zapewniły jej zwycięstwo, mimo że współrekordzistką świata została też pani sołtys Imielenka - Hanna Pieśniewska-Kazimierczak - która złoto przegrała drugim krótszym rzutem. Rywalizacja Mężczyzn długo oscylowała w granicach 10-12 metrów, aż rzucać zaczęli zawodnicy Strychowa. Mistrz Świata z poprzedniego roku jest tam chyba profesorem w tej dyscyplinie, a w nieautoryzowanym wywiadzie mówił, że jego inspiracją jest Anita Włodarczyk. Trzech reprezentantów Strychowa w komplecie stanęli na podium, a mistrz Arkadiusz Kościański nie tylko obronił tytuł, ale poprawił własny rekord świata z poprzedniego roku osiągając 18,4 m. Kolejne miejsca należały do Pawła Goździewskiego (15,3 m) i Dariusza Woźniaka (14,7 m).

Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami i pamiątkowymi pucharami. Wójt gminy był zadowolony i obiecał wsparcie tego typu inicjatyw w przyszłości. Być może chce się odegrać w przyszłym roku w Mistrzostwach Świata ponieważ tegoroczny rzut owcą pozwolił mu na zajęcie miejsca w drugiej dziesiątce.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i spędzenie czasu w znakomitej atmosferze, gdzie rywalizacja pozwoliła na znalezienie czasu na wspólne rozmowy, spotkania i śmiech. Organizatorzy, uczestnicy i kibice już nie mogą się doczekać przyszłorocznej edycji zawodów.
 
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Historia trafiła do rodaków mieszkających poza Polską Multimedialny pakiet edukacyjny, którego współtwórcą jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie,... Środa, 20 marca 2019
Ekstremalna Droga Krzyżowa już 5 kwietnia W piątek, 5 kwietnia, w parafii w Żydowie odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Czwartek, 14 marca 2019
Co dźwięczało 1000 lat temu? Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało specjalną propozycję związaną z najnowszą wystawą czasową... Środa, 13 marca 2019
Rolnicy polscy oddają hołd Powstańcom Odpowiadając na wniosek Ryszarda Majewskiego, Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność"... Poniedziałek, 11 marca 2019