moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Operacje nowotworów jelita w Gnieźnie na wyższym poziomie - wywiad z dr Maciejem Skrzypkiem

Czwartek, 8 marca 2018
 • Operacje nowotworów jelita w Gnieźnie na wyższym poziomie - wywiad z dr Maciejem Skrzypkiem

Dzięki staraniom zespołu chirurgicznego Sowmed, w gnieźnieńskim szpitalu Pomnik Chrztu Polski udało się doprowadzić do rutynowego wykonywania operacji jelita grubego metodą laparoskopową. O tym jakie korzyści dla pacjentów wynikają ze stosowania tej metody oraz jak ważna jest profilaktyka w leczeniu raka jelita grubego mówi dr Maciej Skrzypek.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów w świecie zachodnim. Jest trzecim najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u mężczyzn, natomiast drugim (po raku piersi) występującym u kobiet. Jak w Polsce prezentuje się kwestia profilaktyki i wykrywania tej choroby?
Dr Skrzypek: Obecnie, dzięki coraz częściej wykonywanym badaniom profilaktycznym, udaje się wykryć raka jelita grubego na wczesnym etapie jego rozwoju. Jest to nowotwór, który niemal zawsze rozwija się na podłożu zmian łagodnych - polipów, które z powodzeniem można diagnozować i usunąć podczas kolonoskopii i w ten sposób ustrzec się przed rozwojem raka. Niestety w naszym kraju rak jelita grubego jest wciąż rozpoznawany zbyt późno, w uogólnionym stadium zaawansowania, kiedy szanse na wyleczenie są już nikłe.

W Polsce realizowany jest program profilaktycznych badań kolonoskopowych. Badanie to jest zalecane u osób po 50 roku życia, zwłaszcza jeżeli w rodzinie występowały przypadki nowotworów. Zachęcam wszystkich do zgłoszenia się na badanie nawet przy braku jakichkolwiek objawów, zwłaszcza że nowotwór w początkowym stadium, w którym szanse na wyleczenie są największe, przebiega zwykle bezobjawowo. To wczesne rozpoznanie jest kluczowe z punktu widzenia szans na wyleczenie - o ile dla wczesnych postaci raka są one ponad 80 - procentowe, dla nowotworu rozpoznanego w stadium uogólnionym szanse na przeżycie 5 lat nie przekraczają 6 procent!

Załóżmy, że pacjent zadbał o badania profilaktyczne i został u niego zdiagnozowany rak jelita grubego. Jak w takim wypadku przebiega leczenie tego nowotworu?

Dr Skrzypek: Podstawą leczenia nowotworów przewodu pokarmowego jest leczenie chirurgiczne. Na jego jakość składa się wiele czynników, a postęp w tej dziedzinie jest bardzo duży. Poza aspektem onkologicznym, czyli wyborem odpowiedniej metody leczenia aby radykalnie usunąć nowotwór, ważne jest też postępowanie okołooperacyjne, którego celem jest zminimalizowanie urazu związanego z zabiegiem chirurgicznym. Operacja wiąże się z ogromnym wysiłkiem dla organizmu, porównywalnym do startu w zawodach sportowych. Dlatego ogromną wagę przywiązujemy do przygotowania pacjenta, czasem nawet kosztem odłożenia operacji w czasie, aby wybrać optymalny moment na jej przeprowadzenie.

U pacjentów z rozpoznanym nowotworem jelita grubego zabieg operacyjny może być wykonany zarówno poprzez dotarcie do jamy brzusznej z dużym rozcięciem jej powłok lub alternatywnie, poprzez tzw. dostęp laparoskopowy przez kilka małych nacięć umożliwiających wprowadzenie kamery oraz narzędzi.

Jakie są główne zalety przeprowadzania tego typu operacji metodą laparoskopową?

Dr Skrzypek: Zastosowanie techniki laparoskopowej, czyli minimalnie inwazyjnej jest jednym z elementów minimalizowania urazu operacyjnego. Zabiegi laparoskopowe to przede wszystkim szybsza rekonwalescencja, mniejsze ryzyko powikłań i lepszy efekt kosmetyczny. Metoda ma jednak znacznie więcej zalet: zmniejszone jest odczucie bólu po operacji, pacjenci szybciej wracają do odżywiania doustnego, pobyt w szpitalu jest krótszy. Jednocześnie jest to metoda o potwierdzonym bezpieczeństwie, umożliwiająca równie radykalne usunięcie nowotworu jak stosowane dotychczas metody.

Skoro zastosowanie metody laparoskopowej niesie za sobą tyle znaczących korzyści dla pacjenta, czemu nie jest to standardowe rozwiązanie we wszystkich polskich szpitalach?
Dr Skrzypek: Obecnie w gnieźnieńskim szpitalu przeprowadzamy pełen zakres operacji laparoskopowych jelita grubego niezależnie od lokalizacji nowotworu. Takie podejście wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności zespołu, ale również przygotowania technicznego i sprzętowego. Niestety koszty finansowe operacji laparoskopowych są wyższe niż metod klasycznych, a poziom finansowania przez NFZ obu metod jest identyczny. Niestety w Polsce nadal nie liczy się dodatkowych kosztów całego procesu leczenia, oszczędności związanych z szybszym powrotem do zdrowia, mniejszym odsetkiem powikłań, krótszym pobytem szpitalnym. Te argumenty znajdują jednak zrozumienie u dyrekcji gnieźnieńskiego szpitala, która zgadza się ponosić większe koszty poprawy jakości leczenia, podnosząc przy tym prestiż placówki.

Czy na tak samo wysoką jakość leczenia w Gnieźnie mogą liczyć również pacjenci z innymi rodzajami nowotworów?
Dr Skrzypek:
Poza wprowadzeniem metod laparoskopowych, gnieźnieński zespół chirurgiczny przeprowadza również wysoko specjalistyczne zabiegi onkologiczne, które dotychczas były wykonywane jedynie w wybranych centrach onkologii, m.in. operacje z powodu przerzutów do wątroby, operacje w nowotworach piersi, itp. Wszystkie te elementy pozwalają nam zaoferować pacjentowi kompleksową opiekę w różnych typach nowotworów i stadiach zaawansowania. To wszystko nie udałoby się, gdyby nie praca i zaangażowanie całego zespołu Sowmed oraz ogromne wsparcie dyrekcji szpitala.

Lek. n. med. Maciej Skrzypek - Specjalista chirurgii ogólnej, doświadczenie zawodowe zdobywał jako asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej, Laparoskopowej i Endokrynologicznej Szpitala im. J. Strusia w Poznaniu. Od lat specjalizujący się w tematyce metabolizmu okresu okołooperacyjnego, żywienia pozajelitowego i dojelitowego. Prywatnie pasjonat windsurfingu.
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(13)

 • 22.06.2018 19:11  Odpowiedz na komentarz

  Nie wiem jak jest z tą profilaktyką moja mama będąc w szpitalu przeszła całą diagnostykę jelita grubego i nic nie stwierdzono, a po 5 latach było już za późno,
  chociaż robiąc biopsję dwa razy nadal nic nie stwierdzono, a pacjentka zmarła na nowotwór jelita grubego.

 • 28.04.2018 21:36  Odpowiedz na komentarz

  Śmiechu warte! Grunt to autopromocja i rozpasane ego. Przerost ambicji nad możliwościami. Wie o tym każdy kto zna ten szpital i pracujących w nim spec-jalistów.

  24.05.2018 15:51

  Eli - chyba pomyliłaś z poprzednim zespołem chirurgów :-) Obecni panowie to klasa światowa ! Uprzejmi i mili dla pacjentów a i sami wspólpracownicy mile o nich się wypowiadają.

 • 27.04.2018 20:12  Odpowiedz na komentarz

  .jeden z moich przyjacół ma raka, wykryty w lutym zeszłego roku . Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili chodzi na cykle chemii i wyszukał w necie dobre opinie na tenat ekstraktu konopnego CBD + CBDA 6 % carun... podobno konopia tej odmiany jest hodowana tylko w 3 miejscach na świecie kupił w Poznaniu na ul. Ratajczaka 33 w sklepie konopnym mają też sklep internetowy jak komuś daleko www konopiafarmacja pl Świeże wyniki rezonansu - choroba cofnęła się o prawie połowe . Zaznaczam tylko, że to rak w IV notabene ostatniej fazie, więc lekarze nie dawali żadnych szans Cóź nauka i medycyna jest potrzebna, ale nie można jej zawierzać w 100% tylko szukać innych rozwiązań oczywiście w granicach rozsądku. Lekarze mówią, że to cud..

 • Byłem operowany 10.04.2018 już jestem w domu i jestem bardzo szczęśliwy, że trafiłem właśnie do tego szpitala i byłem operowany przez tych lekarzy - moim zdaniem najwyższej klasy specjalistów ! Super ludzie mili - otwarci - wyrozumiali ! Polecam wszystkim, którzy muszą podjąć decyzję gdzie poddać się operacji !

 • 23.03.2018 15:29  Odpowiedz na komentarz

  koszmar członek mojej rodziny w lutym był operowany z powodu przepukliny pachwinowej i okazało się że oprócz tego ma guza jelita grubego , było usg jamy brzusznej przed operacją i było ok tydzień po operacji wylądował w Poznaniu i jest po operacji guza jelita grubego a w Gnieźnie ok. strach pomyśleć co by było gdyby rodzina nie wzięła sprawy swoje ręce wszystkie informacje od chorego zostały zignorowane i czym się chwalicie?

 • 15.03.2018 15:57  Odpowiedz na komentarz

  Wreszcie nasz szpital doczekał się super specjalistów. Gratulacje !

 • Gratulacje dla wspaniałego zespołu chirurgów !!!

 • 13.03.2018 20:39  Odpowiedz na komentarz

  Art sponsorowany? Szkoda ze takimi metodami Zespół chce zdobyć zaufanie Pacjentów. Smutne bardzo. Niestety bliska mi osoba trafiła pod opiekę dr Dudko, powiem tylko ze ponad dobro pacjenta przedkłada się punkty jakie oddział może uzyskać a za tym idzie pieniądz. Straszne tj bardzo i nieetyczne moim zdaniem! Nie polecam.

 • 11.03.2018 09:55  Odpowiedz na komentarz

  Haha ... oczywiście musiała się odezwać loża szyderców .. Stara prawda - sukces mierzy się ilością wrogów :) Pozdrawiam serdecznie poprzedni znakomity zespół :)

 • 08.03.2018 19:54  Odpowiedz na komentarz

  Normalnie objawienie ten nasz szpital... Sami " Bogowie" Mam inne zdanie o kompetencji tego zespołu.

 • cha cha. Łubudubu niech żyje prezes naszego klubu.

 • 08.03.2018 16:12  Odpowiedz na komentarz

  Brawo!! ????????

PODOBNE TEMATY
Olga ma 14 miesięcy! Potrzebuje najdroższego leku na świecie, żeby przeżyć! Czas ucieka! Olga ma 14 miesięcy i cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Tą straszną diagnozę jej rodzice usłyszeli raptem... Sobota, 28 listopada 2020
Szpital Podolany w Poznaniu - Poznańskie Centrum Otolaryngologii. Twoja pierwsza pomoc w problemach laryngologicznych Szpital Podolany w Poznaniu, to renomowana placówka medyczna o najwyższych standardach leczenia. W tym... Czwartek, 26 listopada 2020
Dodatkowe pomieszczenie rozwiązało problem przepełnionej szpitalnej kostnicy Gnieźnieński szpital zagospodarował dodatkowe pomieszczenie na ciała zmarłych. Było to konieczne, ponieważ... Wtorek, 24 listopada 2020
Zabrakło miejsc na ciała w szpitalnej kostnicy! Szpital szuka rozwiązania trudnej sytuacji Liczba zgonów w gnieźnieńskim szpitalu osiągnęła taki poziom, że zabrakło miejsc w kostnicy. Dyrekcja... Poniedziałek, 23 listopada 2020