Logo

REKLAMA
Plik banneru

"Gdzie są kwiaty z tamtych lat?", czyli młodzież na deskach gnieźnieńskiego teatru

Artykuł dodany: Środa, 28 lutego 2018
REKLAMA

27 lutego na deskach Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie wystąpili uczniowie Akademickiego Liceum, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej Milenium w programie artystycznym zatytułowanym "Gdzie są kwiaty z tamtych lat?".

ALBUMY ARTYKUŁU:

To już kolejne przedstawienie w wykonaniu uczniów szkół Milenium zaprezentowane w gnieźnieńskim teatrze. Po zeszłorocznym spektaklu "Lata dwudzieste, lata trzydzieste", którzy spotkał się ze znakomitym odbiorem zgromadzonej publiczności, przyszła pora na zaprezentowanie ciągu dalszego - pisanej słowem, obrazem i muzyką tragicznej historii lat 40. XX w.

We wtorkowe popołudnie Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie wypełnił się zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, dyrekcja i grono pedagogiczne szkół Milenium, kombatanci, członkowie rodzin oraz przyjaciele występujących uczniów. Tego dnia scena teatru została przemieniona w ulicę okupowanej Warszawy. Młodzi ludzie stali się na moment reprezentantami straconego pokolenia - Kolumbami. Językiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Mirona Białoszewskiego oraz współczesnych utworów muzycznych starali się opisać grozę wojny oraz dylematy towarzyszące powstańcom. Akcja przedstawienia rozpoczęła się "ciszą przed burzą", czyli latem 1939 , skończyła - upadkiem Powstania Warszawskiego.

Autorkami scenariusza i reżyserkami spektaklu są - tak samo jak w zeszłym roku - nauczycielki języka polskiego i historii: Magdalena Cytryńska-Kurzępa i Beata Sitarek. Nauczycielki wykorzystały w scenariuszu oryginalne świadectwa "czasów pogardy" - fragmenty "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego oraz "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragmenty utworów muzycznych pochodzących z płyty zespołu Lao Che - "Powstanie Warszawskie". We współpracy z nauczycielką muzyki - Agnieszką Żółtowską - powstał spektakl słowno-muzyczny. Jego głównym celem stało się ukazanie dramatycznych wyborów, przed którymi stanęli przedstawiciele pokolenia Kolumbów oraz upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.

Przedstawienie w gnieźnieńskim teatrze stanowiło finalny etap realizowanego w Akademickim Liceum, Gimnazjum i Szkole Podstawowej Milenium ogólnopolskiego projektu "BohaterOn". W ramach tego projektu uczniowie pod kierunkiem nauczycielek języka polskiego i historii pogłębiali swoją wiedzą na temat Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w zajęciach poświęconych tej tematyce, wysyłali kartki do powstańców, w których wyrażali wdzięczność, szacunek oraz podziękowania dla bohaterów walczących o wolną Polskę. Część z uczniów otrzymała od Powstańców wzruszające odpowiedzi. Kolejnym etapem było nagranie przez młodzież wywiadów z osobami, które pamiętają II wojnę światową. Dzięki tym przejmującym relacjom młodzi ludzie mogli lepiej poznać "żywą" historię Polski oraz przygotować się do przedstawienia w teatrze, które zainaugurowało w szkołach Milenium uroczyste obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
tekst: GSW Milenium
foto: Andrzej Bukowski
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno