Logo

I Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny

Artykuł dodany: Piątek, 16 czerwca 2017
I Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny
REKLAMA

Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Będzie to w ramach 600-lecia prymasostwa. Na spotkanie został zaproszony kard. Kevin Joseph Farrella stojący na czele watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, który w poniedziałek o wygłosi homilię podczas Mszy św., która rozpocznie się o godz. 18.00 w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie, natomiast we wtorek wygłosi referat nt: Zaangażowanie katolików świeckich w głoszenie Ewangelii rodziny - "Amoris laetitia".

Swoje przesłanie do uczestników skieruje równie z Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. A także abp. Wojciech Polak oraz bp. Jan Wątroba przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

W spotkaniu wezmą udział: duszpasterstwo rodzin, wspólnoty i ruchy rodzinne, wspólnoty zakonne o charyzmacie rodzinnym, fundacje i inne organizacje działające na rzecz małżeństwa, rodziny i życia oraz inne osoby zajmujące się pomocą małżeństwom i rodzinom, gdzie podczas dwudniowych obrad będzie wymiana doświadczeń. Małżeństwo i rodzina są fundamentem życia i wiary, miejscem wychowania. Warto i trzeba ciągle z nowym zapałem podejmować ten temat. Poprzez adhortację "Amoris laetitia" oraz dwa synody o rodzinie zachęcał do tego papież Franciszek. Natomiast sytuacja demograficzna w naszym kraju i rosnący wskaźnik rozwodów wręcz przymuszają do czynnego zaangażowania w tę kwestię. W Kościele i w społeczeństwie potrzeba różnych form troski o małżeństwa i rodziny, ale też współpracy pomiędzy podmiotami i instytucjami. Dlatego serdecznie zapraszam do Gniezna przedstawicieli ruchów, wspólnot, a także fundacji i stowarzyszeń, których celem jest pomoc rodzinie oraz promocja tradycyjnych wartości - zachęca bp Jan Wątroba Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Ks. Przemysław Drąg Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin tak mówi o celach Forum: Chcemy odczytać przesłanie adhortacji apostolskiej "Amorislaetitia" i w warunkach współczesnego świata pomóc rodzinom cieszyć się prawdziwą miłością. Celem, który nam przyświeca, jest przygotowanie konkretnych programów oraz koordynacja na poziomie ogólnopolskim wszystkich działań i inicjatyw promujących małżeństwo, rodzinę oraz życie. Bardzo nam zależy na aktywnym uczestnictwie osób w dyskusjach panelowych, dzieleniu się doświadczeniem, wskazywaniu perspektywy rozwoju. Chcemy wspólnie wypracować program działań, które według zamysłu papieża Franciszka pozwolą uczynić z parafii centrum duszpasterstwa małżeństw i rodzin, miejsce spotkania dla wszystkich, którzy pragną odkryć piękno miłości.

Natomiast ks. Franciszek Jabłoński kierujący Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej dodaje: Papież Franciszek zaprosił nas wszystkich do nowego spojrzenia na duszpasterstwo małżeństw i rodzin, które powinno być "zasadniczo misyjne, wychodzące, będące blisko ludzi" (AL 230). Do realizacji tego papieskiego wezwania zaproszone są wszystkie osoby zaangażowane w duszpasterstwo małżeństw i rodzin oraz w inne inicjatywy pomagające rodzinie spełniać jej funkcje w duchu wartości chrześcijańskich. Dlatego właśnie organizujemy I Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny.

Pierwszy dzień - 19 czerwca - to m.in. wykłady:, ks. prof. Tadeusza Guza "Filozoficzno-antropologiczne podstawy małżeństwa i rodziny", ks. dr Przemysława Kwiatkowskiego "Teologia ciała Jana Pawła II - reminiscencje Amoris laetitia" Praktyczne zasady wdrażania "Amoris laetitia" w duszpasterstwie małżeństw i rodzin w Polsce, Nowoczesna polityka rodzinna. Czego potrzebuje polska rodzina? dr hab. Mieczysław Guzewicz ks. dr Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin oraz Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem kard. Kevina Josepha Farrell Prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Natomiast 20 czerwca kard. K. J. Farell wygłosi wykład pt. Zaangażowanie katolików świeckich w głoszenie Ewangelii rodziny - "Amoris laetitia". Kontynuacją będą dyskusje panelowe w trzech obszarach:
przygotowania małżeństw, rodzin, księży do formacji osób w drodze do małżeństwa,
towarzyszenia małżeństwom i rodzinom na drodze wzrostu duchowego,
rozeznawania i towarzyszenia osobom po rozpadzie małżeństwa sakramentalnego i żyjącym w powtórnym związku.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu oraz możliwość zgłoszenia udziału na stronie www.forummalzenstwairodziny.pl.

I Krajowe Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny
Gniezno, 19-20 czerwca 2017 r.

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno