Logo

Znamy zwycięzców III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci "Tu powstała Polska - 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017"

Artykuł dodany: Czwartek, 1 czerwca 2017
Znamy zwycięzców III ogólnopolskiego konkursu dla dzieci

Drużyny ze szkół podstawowych w Jordanowie (woj. małopolskie, powiat suski), Babach (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Sarnowie (woj. śląskie, powiat będziński), Zgorzelcu (woj. dolnośląskie, powiat zgorzelecki) oraz ze stowarzyszenia w Skaryszewie (woj. mazowieckie, powiat radomski) to laureaci III ogólnopolskiego konkursu pn. "Tu powstała Polska - 6 wieków Prymasa. Gniezno 1417-2017".

O przyjazd do Gniezna, w roku jubileuszu 600-lecia Prymasostwa, walczyły drużyny z całej Polski. Do decydującego etapu zakwalifikowało się 19 z nich. Rozstrzygające głosowanie internautów przeprowadzone zostało na stronie www.kulturapiastowdladzieci.pl. Trwało od 11 maja br. i zakończyło się punktualnie o godzinie 24.00 w niedzielę 28 maja br. W sumie na wszystkie prace oddano blisko 8,5 tys. głosów.

W tegorocznej edycji konkursu, decyzją jury, przyznane zostało również jedno wyróżnienie. Otrzymała je drużyna Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku, za teatr cieni przedstawiający bajkę pn. "Orzeł i sowa". Wyróżniony zespół otrzyma dyplomy i nagrody rzeczowe.

Wykonanie konkursowego zadania z pewnością kosztowało wszystkich uczestników bardzo dużo pracy. Polegało ono bowiem na przygotowaniu i nagraniu teatru lalek na podstawie bajek jednego z Prymasów Polski - Ignacego Krasickiego. Należało wybrać trzy krótkie bajki (po cztery wersy) lub jedną dłuższą (do dwunastu lub więcej wersów), a gotową inscenizację teatru lalek zarejestrować na nośniku video. Dzieci wcieliły się w rolę aktorów, przygotowały bardzo pracochłonne scenografie dla spektakli, jak również stworzyły prezentacje multimedialne dokumentujące teatrzyki.

W nagrodę zwycięskie drużyny przyjadą na koszt Starostwa Powiatowego do Gniezna, by razem uczestniczyć w Wielkim Finale, który odbędzie się w dniach 13-16 września 2017 roku. Podczas wizyty w Pierwszej Stolicy Polski, siedzibie Prymasów Polski, laureaci konkursu wezmą udział m. in. w warsztatach teatralnych w Centrum Kultury "Scena to dziwna", które poprowadzi znany gnieźnieński animator kultury Jarosław "Mixer" Mikołajczyk. Drużyny spotkają się również z Arcybiskupem Gnieźnieńskim Wojciechem Polakiem, Prymasem Polski, a także z byłymi Prymasami Polski, Arcybiskupem Józefem Kowalczykiem i Arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim.

Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Wielkopolski Kurator Oświaty.

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (1)

Katolik
02.06.2017 14:01

Bardzo dobrze, że mamy takiego młodego, prężnego Prymasa, przynajmniej promuje Gniezno jako kolebkę chrześcijaństwa nie tylko w Polsce, ale a poza nią.

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno