moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Aleksandra Politowicz o swoich sukcesach, celach i działalności charytatywnej

Niedziela, 22 maja 2022
  • Aleksandra Politowicz o swoich sukcesach, celach i działalności charytatywnej

Aleksandra Politowicz to bez wątpienia jedna z najbardziej utytułowanych gnieźnieńskich zawodniczek. Ma na swoim koncie liczne medale Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Śmiało można stwierdzić, że talent Oli bardziej dostrzegany na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, niż lokalnej. Przeprowadziliśmy z nią krótki wywiad.

Co Ci daje sport? Pomaga Ci w życiu? Czego Ciebie nauczył?

Sport jest częścią mojego życia. Bardzo dużo mnie nauczył. Dyscypliny, konsekwencji, stabilnych emocji i wiele innych. Sport - każdy sport dużo uczy. Co mi daje? Wbrew pozorom odpoczynek, odprężenie. Pomaga w tym, że mogę oderwać myślenie od codzienności, od codziennych obowiązków i zmartwień. Uwielbiam to uczucie zmęczenia zaraz po dobrym treningu.
 

Rodzina jest dla Ciebie wsparciem? Ile musiałaś poświęcić dla karate?

Rodzina to największe wsparcie. Od początku mojej kariery, a to już 18 lat, rodzina mnie wspiera. Gdyby nie rodzice, nie osiągnęłabym tylu sukcesów. Wsparcie taty mam prawie na każdych zawodach. Wyrozumiałość mamy, kiedy non stop mnie nie było. Bardzo im za to dziękuję! Sport od dziecka jest ze mną. Wychowałam się na tym. Jeśli chodzi o poświęcenie dla karate, to faktycznie nie raz musiałam poświecić swój wolny czas na treningi, zamiast wyjść ze znajomymi. Nie powiem, że było łatwo połączyć szkoły i naukę z regularnym trenowaniem, ale wychodzę z założenia, że jak się chce, to wszystko się da zrobić. Było warto!
 

Jakie są Twoje największe sukcesy? Jakie masz jeszcze cele?

Jeśli chodzi o najważniejsze sukcesy, to mam w swojej kolekcji 3 tytuły Wicemistrzyni Świata, 5 tytułów Mistrzyni Europy i 4 tytuły Wicemistrzyni Europy. Mam także medale brązowe z Mistrzostw Europy i 18 medali z Mistrzostw i Pucharu Polski, także Akademickich. Nie chcę w szczegółach wymieniać wszystkiego, ale sporo się tego nazbierało przez tyle lat. Licząc wszystkie medale jakie posiadam od początku kariery, to jest ich grubo ponad setka. Jest jeden cel, którego jeszcze nie zrealizowałam i, którego mi brakuje w kolekcji. To jest złoty medal i tytuł Mistrzyni Świata. I gorąco wierzę w to, że z pomocą mojego trenera, Senseia Andrzeja Zarzecznego, zrealizuję go. Tutaj chciałabym bardzo podziękować za dotychczasową pracę i naukę właśnie mojemu „sportowemu tacie”, Senseiowi Andrzejowi Zarzecznemu, który od samego początku, a więc od 18 lat mnie prowadzi. Sportowo jestem już pełnoletnia! Dziękuję również bardzo za wsparcie mojemu sponsorowi Volkswagen Berdychowski Poznań-Winogrady. Dzięki ich wsparciu mogę cały czas się spełniać i bezpiecznie dojeżdżać na miejsce każdych zawodów, zgrupowań i szkoleń.
 

Widziałem, że ostatnio brałaś udział w Światowym Biegu Wings for Life. Co to za bieg? Możesz coś więcej o nim powiedzieć?

Tak, jest to niesamowite wydarzenie. Ja wystartowałam już po raz trzeci. Wings for Life to bieg charytatywny, w którym bierze udział cały Świat. Biegniemy dla tych, którzy nie mogą - to hasło, które daje powera. To bieg, z którego cały dochód przeznaczony jest na badania rdzenia kręgowego, aby ci, którzy mieli to nieszczęście i w różnych okolicznościach go przerwali, mogli ponownie stanąć na nogi. Ludzie kibicujący i uczucie, że się komuś pomaga - bezcenne. Wszyscy na całym Świecie startują o tej samej godzinie. Jedni w dzień, inni w nocy, nie zwracając uwagi na pogodę. W Polsce bieg odbywa się w Poznaniu. Zaczynamy zawsze o godzinie 13.00. Można spotkać mnóstwo niesamowitych osób, również znanych. W tym roku udało mi się poznać Malwinę Wędzikowską, którą z tego miejsca bardzo serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia za rok. Przemiła osoba. Zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału!


Bierzesz również udział w programie "SUPERSI". Co to za program i dlaczego warto wziąć w nim udział?

Zgadza się, program "SUPERSI" przeznaczony jest dla rodziców z dziećmi. Zachęcamy do zdrowego i aktywnego trybu życia. Urozmaicone zajęcia ruchowe. Trenerzy z różnych dyscyplin sportu ćwiczą razem z rodzinami. Dzieci mogą w ten sposób poznać również różne sporty, co pomoże im wybrać właściwą drogę sportową. Mamy między innymi rajdy rowerowe, chodzimy na trampoliny, ćwiczymy z dziećmi i rodzicami. Jest uśmiech, dobra energia i super zabawa! Zachęcam do wzięcia udziału, bo naprawdę warto!
 
tekst: Andrzej Bukowski