moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Niezwykła wystawa "Przystanek: Tumska" i spacer "100 metrów historii"

Sobota, 23 kwietnia 2022
  • Niezwykła wystawa

Interaktywne Muzeum Gniezna, zainspirowane dziejami jednej z centralnych ulic miasta, po raz kolejny organizuje wystawę plenerową w przestrzeni miejskiej. Wystawę "Przystanek: Tumska" zobaczymy już 26 kwietnia 2022 roku przy wejściu w ulicę Tumską od strony Rynku. Upubliczniona będzie do 27 czerwca 2022 roku.

Jest to historia prezentowana w formie niezwykle wciągających opowieści, z których dowiemy się o wydarzeniach, tajemnicach i legendach ulicy Tumskiej, np. o wielkim pożarze, moście nad Strugą, wizycie prezydenta Ignacego Mościckiego, przebudowach, rzemiośle, czy handlu. Wszystkie ciekawostki opatrzone są unikatowymi zdjęciami pochodzącymi z archiwów prywatnych oraz zasobów Muzeum, pocztówkami sprzed lat, zabawnymi rysunkami i grafikami czasów współczesnych.

Zwiedzający, dzięki skanowaniu kodów QR, posłucha fascynującej legendy o burmistrzance Annie (opowiedzianej w gwarze) oraz historii Modesta Maryańskiego - podróżnika, poszukiwacza złota, milionera i bankruta, który ostatnie lata życia spędził w kamienicy przy Tumskiej 5.

Atrakcją bezpośrednio związaną z wystawą jest spacer „100 metrów historii”. To autorski projekt Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oparty na oprowadzaniu po krótkich uliczkach centrum. Podczas wędrówek opowiadane są historie i niezwykłe sekrety miasta. Dodatkowo, młodzież z III LO, ożywia ulicę scenkami w strojach z epoki. O bambrach gnieźnieńskich, dobrym rzemiośle i niemal szekspirowskich historiach miłosnych, dowiecie się już 28 kwietnia o godzinie 18.00 podczas spaceru. Zbiórka przed „sklepem jubilera” Rynek 9, przy wejściu od strony Tumskiej. Przewodnikiem będzie Jarosław Mikołajczyk.
 
tekst: Informacja prasowa