moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Karatecy walczyli w Pierwszej Stolicy!

Niedziela, 3 kwietnia 2022
 • Karatecy walczyli w Pierwszej Stolicy!

W sobotę, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Świętokrzyskiej w Gnieźnie został rozgrany Puchar Wielkopolski w Karate Tradycyjnym 2022. Zawody zostały zorganizowane przez Akademię Karate Tradycyjnego SAMURAJ Gniezno oraz Wielkopolski Związek Karate Tradycyjnego, a odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza.

Do Gniezna przyjechały zawodniczki i zawodnicy z 7 klubów nie tylko z Wielkopolski. Oprócz gospodarzy czyli reprezentantów AKT Samuraj Gniezno Sekcja Gniezno i Sekcja Trzemeszno wystąpili przedstawiciele:
 • KKT Orzeł Poznań
 • UKS KT Orzeł Lusowo
 • UKS Orzeł Września
 • KKT Nidan Zielona Góra
 • Włocławski Klub Karate Tradycyjnego
 • Ozorkowski Zgierski Klub Karate

Sędzią głównym zawodów był Sensei Andrzej Zarzeczny - 5 Dan.

Po powitaniu przybyłych gości odbyła się krótka uroczystość, podczas której Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna Pan Michał Powałowski wręczył w imieniu Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza nagrody w postaci voucherów zawodniczkom i zawodnikowi AKT Samuraj Gniezno za osiągnięcia sportowe w 2021 roku. Nagrody otrzymali:
 • Aleksandra Politowicz
 • Wiktoria Łuczyńska
 • Natalia Szuba
 • Sebastian Kordela

Osobno za dotychczasowe wyniki sportowe w postaci medali Mistrzostw Polski, Europy i Świata wyróżniono najlepszą zawodniczkę AKT Samuraj Gniezno Aleksandrę Politowicz, która otrzymała z rąk Mistrza Senseia Andrzeja Zarzecznego przepiękny samurajski miecz.

Wyróżniony został również nasz wspaniały trener Sensei Andrzej Zarzeczny 5 Dan za znakomitą pracę trenerską, która prowadzi naszych zawodników na najwyższe szczyty kariery.

Po powitaniach i nagrodach przyszedł czas na rywalizację. Zawody były rozgrywane na dwóch matach. Na jednej z nich wystartowali najmłodsi adepci sztuki walki, a na drugiej można było podziwiać nieco starszych. Najmłodsi mierzyli się w konkurencjach kihon i kata, a starsi w konkurencjach kata i kumite. Zawodniczki i zawodnicy bardzo przeżywali swoje walki, w szczególności ci najmłodsi. Jednak nagrodą są nie tylko medale i puchary, ale samo uczestnictwo w rywalizacji. Dlatego dzieci startujące do lat 13-tu otrzymały pamiątkowe medale za uczestnictwo w zawodach. Silną grupą w zawodach byli gospodarze czyli zawodniczki i zawodnicy Akademii Karate Tradycyjnego Samuraj Gniezno z Sekcji Gniezno oraz z Sekcji Trzemeszno. Z całej puli medali w Gnieźnie i Trzemesznie pozostało aż 13! W kolejnych konkurencjach podzielonych na wiek i poziom wyszkolenia zdobycze Samurajów przedstawiają się następująco:

Kata dzieci do lat 7
2 miejsce - Agata Wencel

Kihon dzieci do lat 9
1 miejsce - Franciszek Kasprzak

Kata dzieci 8-9 lat, 7 kyu
3 miejsce - Joanna Purol

Kata dziewcząt 10-11 lat, 8-7 kyu
3 miejsce - Karolina Wencel
3 miejsce - Laura Borucka

Kata chłopców 10-11 lat, 8-7 kyu
3 miejsce - Kamil Tomczak

Kumite chłopców 10-11 lat, 8-7 kyu
3 miejsce - Kamil Tomczak

Kata dziewcząt 12-13 lat, 6-4 kyu
3 miejsce - Sonia Nowicka

Kata chłopców juniorów 6-4 kyu
2 miejsce - Oskar Kordela

Kumite chłopców juniorów 6-4 kyu
2 miejsce - Oskar Kordela

Kata chłopców juniorów 3-1 kyu
4 miejsce - Kacper Zając

Kata dziewcząt juniorek
1 miejsce - Maja Barczak

Kumite dziewcząt juniorek
4 miejsce - Maja Barczak

Kata dziewcząt młodzieżowców
1 miejsce - Anna Urbanek

Kumite dziewcząt młodzieżowców
2 miejsce - Anna Urbanek

Podczas zawodów można było obejrzeć w pełnej krasie samochód Volkswagen T-Cross udostępniony przez sponsora Oli Politowicz - Volkswagen Berdychowski Poznań.

Ogromne podziękowania należą się trenerom AKT Samuraj Gniezno: Senseiowi Andrzejowi Zarzecznemu (5 Dan), Senseiowi Radosławowi Tomczakowi (1 Dan) i Senseiowi Tomaszowi Majchrzakowi (1 Dan). To ich podopieczni stawali na podium Pucharu Wielkopolski.

Świetna organizacja oraz rywalizacja na matach pokazała w pełni tę piękną dyscyplinę sportu jaką jest karate tradycyjne. Dlatego zapraszamy wszystkich na kolejną już edycję Pucharu Wielkopolski w Karate Tradycyjnym w 2023 roku.

 
tekst: Informacja prasowa
foto: Informacja prasowa, Rafał Mikuła