moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

I Ogólne Zebranie Członków Nowej Lewicy powiatu gnieźnieńskiego

Poniedziałek, 21 marca 2022
  • I Ogólne Zebranie Członków Nowej Lewicy powiatu gnieźnieńskiego

19 marca w sali konferencyjnej Hotelu Ibis w Gnieźnie odbyło się I Ogólne Zebranie Członkiń i Członków Nowej Lewicy powiatu gnieźnieńskiego.

W zebraniu uczestniczył m.in. Włodzimierz Czarzasty - współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu RP; Tomasz Krzesiński - Starosta Mogileński, Krystyna Kubicka-Sztul - radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Marian Kaźmierczak - radny gminy Gniezno, przedstawiciele 11 organizacji pozarządowych oraz Robert Skalski - wiceprzewodniczący OPZZ rejonu gnieźnieńskiego.

Do partii należy 101 członków skupionych w 9 Kołach w powiecie.

Członkowie Nowej Lewicy podsumowali działalność w okresie 2016-2022 , wybrali w wyborach tajnych na Przewodniczącego Powiatowego Nowej Lewicy Posła Tadeusza Tomaszewskiego oraz 35-osobową Radę Powiatową. Zebranie prowadził Przewodniczący obrad Zdzisław Kujawa.

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty powiedział na zebraniu swojej partii w Gnieźnie m.in.:

Serdecznie dziękuję Wam Koleżanki i Koledzy za Waszą działalność i uzyskiwane wyniki wyborcze, które są średnio o około1/4 lepsze niż całej formacji w kraju. Jest to zapewne wynik Waszego zaangażowania w sprawy miasta i powiatu oraz aktywna działalność społeczna w organizacjach obywatelskich.


W sprawie Ukrainy Lider Nowej Lewicy powiedział:

Tragedia uchodźcza trwa i jest konsekwencją napaści Rosji na Ukrainę. W takim momencie trzeba mówić spokojnie i bez emocji w sprawie tego co powinno się dziać wokół naszych przyjaciół uchodźców. Polki i Polacy mają dobre serca, pomagają jak mogą, za co wszystkim dziękujemy. Jednakże to jest czas na bardzo mocną pomoc państwa. Ukrainki i Ukraińcy w Polsce muszą mieć, gdzie spać, mieć co jeść, i gdzie się uczyć oraz leczyć. Muszą mieć możliwość korzystać z tego samego systemu co Polki i Polacy. Nasze państwo ma obowiązek pomagać, ale żądamy od Unii Europejskiej pomocy w tej sprawie. Prezydent Turcji Erdogan, który przyjął uchodźców z Syrii, otrzymał ze strony UE 3 mld euro wsparcia. Uważamy, że Polska powinna dostać zwrot kosztów opieki nad uchodźcami w wysokości 500 euro miesięcznie na jedną osobę. Na jedną osobę nie oznacza dla jednej osoby. To powinna być pomoc skierowana do samorządów i poprzez samorządy te środki powinny być wykorzystane i użyte na pomoc Ukraińcom. Te 500 euro jest wyliczone na następującej podstawie: subwencja oświatowa około 500 zł, dodatek mieszkaniowy - 1200 zł, minimalna składka zdrowotna - 270 zł oraz inne świadczenia w tym i 500 Plus to jest około 400 zł - łącznie to jest kwota - 2379 zł, czyli około 500 euro. Jeżeli państwo polskie otrzyma z UE 500 euro miesięcznie na uchodźcę, to przy milionie uchodźców to jest to 6 mld złotych rocznie, przy 2 milionach tak jest w tej chwili, to jest 12 mld złotych rocznie. Mówimy jako Lewica: powinniśmy zażądać od Unii Europejskiej, w związku z przyjęciem największej liczby uchodźców z Ukrainy, 500 euro miesięcznie na uchodźcę. Nie dla uchodźcy, ale na uchodźcę.


Uczestnicy zebrania podjęli uchwały programowe oraz Apel do Rządu RP i Stanowisko w sprawie wojny w Ukrainie.

 
tekst: Informacja prasowa