moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Lewica apeluje o veto Prezydenta wobec Lex Czarnek

Poniedziałek, 21 lutego 2022
  • Lewica apeluje o veto Prezydenta wobec Lex Czarnek

Sejm 9 lutego 2022 roku głosami posłów i posłanek PiS-u, odrzucił sprzeciw Senatu do nowelizacji prawa oświatowego. Teraz los ustawy zależy od Prezydenta RP.

Lex Czarnek to ustawa dająca kuratorom oświaty niemal nieograniczoną władzę w szkołach oraz ogranicza kompetencje dyrektorów i nauczycieli. Ustawa ta odbiera także rodzicom możliwość do decydowania o zajęciach jakie odbywają się w szkole. Co więcej, kurator może z łatwością odwołać dyrektora, chociażby za zorganizowanie lekcji o praworządności czy niedyskryminowaniu osób z niepełnosprawnościami.

Lex Czarnek skupia władzę nad szkołami w rękach, podległych pod Ministerstwo, kuratorów oświaty. Dzięki tej ustawie szkoły będą bezwzględnie sterowane i kontrolowane przez Czarnka i przychylnych mu ludzi.

Polskie szkoły powinny być przede wszystkim wolne od indoktrynacji. Uczniowie powinni mieć dostęp do bieżącej wiedzy naukowej oraz społecznej, ale także powinni być szanowani bez względu na ich wygląd, pochodzenie, wyznanie czy przynależność do mniejszości.

Dlatego, tak jak wielu uczniów, nauczycieli i dyrektorów, sprzeciwiamy się Lex Czarnek! I dziś wspólnie apelujemy o prezydenckie VETO:
  • Aleksandra Szczepaniak - uczennica,
  • Ewelina Warda - studentka,
  • Kamila Kasprzak-Bartkowiak - działaczka społeczna Lewicy Razem,
  • Tadeusz Tomaszewski - Poseł na Sejm RP, Nowa Lewica
Gniezno, 21 lutego 2022 roku
 
tekst: Informacja prasowa