moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie

Czwartek, 23 grudnia 2021
  • 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie

W tym roku aż dwa dni Gniezno będzie świętować 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To doskonała okazja, by np. zwiedzić gnieźnieński Dom Powstańca Wielkopolskiego oraz wziąć udział w specjalnych warsztatach czy koncercie. O szczegółach obchodów poinformowali na specjalnej konferencji prasowej w Domu powstańca 22 grudnia Prezydent Tomasz Budasz oraz Zastępca Dyrektora MOK Marta Pacak.

Tegoroczne obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się już w poniedziałek 27 grudnia. Rano prezydent Gniezna Tomasz Budasz z grupą uczniów z gnieźnieńskich szkół podstawowych zapali znicze na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Przez cały dzień będzie można również zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, w którym z okazji rocznicy została powiększona dotychczasowa, znajdująca się tam ekspozycja. Wzbogaciły ją kolejne plansze poświęcone „Kobietą w Powstaniu Wielkopolskim". Również w Domu Powstańca o godz. 11:00 odbędą się warsztaty składania modeli pojazdów z czasów Powstania Wielkopolskiego. To propozycja dla dzieci i dorosłych lubiących niespieszną pracę z papierem, nożyczkami i klejem. W trakcie tych zajęć będzie można poćwiczyć koncentrację, cierpliwość i wyobraźnię przestrzenną, aby docelowo skonstruować: lokomotywę pociągu pancernego „Danuta", samolot typu LVG lub samochód pancerny „Pułkownik Grudzielski". Wszystko to odbędzie się pod czujnym okiem Bartosza Borowiaka, autora projektów ww modeli, popularyzatora wiedzy o Powstaniu i kolekcjonera klocków Lego, z których buduje historyczne modele pojazdów i architektury. Bartosz opowie, dlaczego pojazdy miały imiona, gdzie i w jakich okolicznościach zdobyli je powstańcy, oraz który z nich był największym łupem wojennym. Ze względu na obowiązujące obostrzenia na warsztat należy się zapisać: dompowstanca@mok.gniezno.pl

Wieczorem - 27 grudnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych zostanie opublikowana nagrana wcześniej rozmowa pod hasłem „Służyli Niepodległej” z udziałem Waldemara Kiełbowskiego oraz Wojciecha Jędraszewskiego.

Tradycyjnie 28 grudnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Gnieźnie, odbędą się oficjalne miejskie uroczystości.  O godz. 11:00 w kościele św. Piotra i Pawła odbędzie się Msza św., a w samo południe oficjalne uroczystości z okazji roczni na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Od godziny 10:00, podobnie jak dzień wcześniej, będzie można zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego. O godz. 11.00 i 17.00 zapraszamy - z kolei - na dwa spotkania z teatrem Kamishibai w spektaklu „Powstańcza opowieść". Po każdym spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne. Kamishibai to japoński teatr ilustracji, którego tradycja sięga głęboko w przeszłość. Choć pochodzi z Dalekiego Wschodu uniwersalność jego formuły pozwala opowiedzieć każdą historię. My opowiemy o Jance, Staszku i gorących choć grudniowych wydarzeniach w Poznaniu 1918 roku. Ze względu na obostrzenia covidowe, na spotkania z teatrem i warsztat trzeba się zapisać: dompowstanca@mok.gniezno.pl

O 18:00  przed Starym Ratuszem odbędzie się także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wszystko razem z Garwolińskim Teatrem Muzycznym „Od czapy”. Tego dnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych zostanie ponadto opublikowany film „103 słowa do Powstańca”.

Zarówno 27 jak i 28 grudnia w miejskich autobusach i przed Starym Ratuszem emitowana będzie patriotyczna audycja z udziałem najmłodszych mieszkańców Gniezna, a budynki użyteczności publicznej zostaną podświetlone w ramach w programu pn. „Nasze Powstanie WielkoPOLSKIE”.
tekst: Informacja prasowa