moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czujnik jakości powietrza został zamontowany w Gminie Gniezno!

Środa, 8 grudnia 2021
  • Czujnik jakości powietrza został zamontowany w Gminie Gniezno!

Gmina Gniezno zyskała pierwszy czujnik jakości powietrza, który został zamontowany na budynku Zespołu Szkół w Szczytnikach Duchownych. Zakup, montaż i roczny serwis urządzenia to koszt ponad 4 500 złotych, które zostało sfinansowane ze środków z programu Czyste Powietrze.

Sensor podaje następujące parametry:
  • stężenie pyłów zawieszonych czyli tak zwanego „smogu”: pyły PM 1, PM 2,5, PM 10 (wyniki prezentowane są procentowo oraz za pomocą kolorów)
  • wilgotność powietrza
  • ciśnienie atmosferyczne
  • temperatura

Wyniki pomiaru czystości powietrza są podawane w czasie rzeczywistym. Można je odczytywać za pośrednictwem strony internetowej naszepowietrze.pl oraz za pomocą aplikacji mobilnej Syngeos - dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS lub za pośrednictwem strony internetowej urzędu - widget prezentujący wyniki znajduje się po prawej stronie w zakładce „Jakość powietrza”.

W kolejnym kwartale ze środków z programu Czyste Powietrze, Gmina Gniezno zakupi pyłomierz osobisty, który umożliwi przeprowadzenie pomiarów w różnych warunkach i lokalizacjach. Będzie to doskonała okazja do edukacji najmłodszych. Pozwoli to uświadomić młodemu pokoleniu , jakie są przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza.
tekst: Informacja prasowa