moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Śmierć 8-tygodniowego dziecka! "Czekamy na wyniki sekcji"

Sobota, 20 listopada 2021
  • Śmierć 8-tygodniowego dziecka!

W minioną niedzielę do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie zgłosiła się mama z 8-tygodniowym dzieckiem. Mimo szybkiego przyjęcia i szczegółowych zaleceń niemowlę zmarło. Sprawą zajęła się Prokuratura.

Matka z dzieckiem zgłosiła się do „wieczorynki” w niedzielę - mówi Mateusz Hen, zastępca dyrektora ds. lecznictwa gnieźnieńskiego ZOZ-u. Kobieta i niemowlę zostali przyjęci, zbadani i lekarz wydał szczegółowe zalecenia. Nie było konieczności hospitalizacji dziecka. Niestety następnego dnia dotarła do nas informacja, że dziecko zmarło w nocy, prawdopodobnie podczas snu. Sprawdziliśmy i zabezpieczyliśmy dokumentację madyczną. Na tym etapie jest zzdecydowanie za wcześnie na ferowanie wyroków, ponieważ nie dopatrujemy się winy po stronie szpitala. Matka zgłosiła się z dzieckiem jak tylko zauważyła, że dzieje się coś niepokojącego, niemowlę nie czekało kilku godzin na zbadanie i diagnozę, nie zostało także odesłane, tylko zostało od razu przyjęte, przebadane i wydano szczegółowe zalecenia. Mówimy tutaj o 8-tygodniowym dziecku, które nie jest w stanie powiedzieć co mu dolega. Oczywiście od tego są lekarze, żeby to stwierdzić, ale pamiętajmy, że są różnego rodzaju schorzenia czy wady genetyczne, na które nie mamy wpływu. W tej konkretnej sprawie nie wiemy jeszcze co się stało, nie znamy wyników sekcji, więc poczekajmy z opiniami i wyrokami.


Zgon stwierdziła załoga wezwanego Zespołu Ratownictwa Medycznego. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Słupcy. W piątek została przeprowadzona sekcja zwłok. Obecnie śledczy czekają na jej wyniki.
 

Jest to niewątpliwie największa tragedia jaka może dotknąć rodziców - mówi Grzegorz Sieńczewski, dyrektor gnieźnieńskiego ZOZ-u. Proszę jednak o wstrzymanie się od wyrokowania w tej sprawie, ponieważ nie wiemy jeszcze jaka była przyczyna zgonu dziecka. Czekamy na wyniki sekcji zwłok. Naszym zdaniem, na tym etapie, nie widzimy tutaj niczyjej winy, ponieważ nie znamy wyników sekcji.


 
tekst: Andrzej Bukowski