moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy Gniezno utożsamia się z Unią Europejską? Dlaczego przed magistratem nie ma flagi wspólnoty?

Środa, 17 listopada 2021
  • Czy Gniezno utożsamia się z Unią Europejską? Dlaczego przed magistratem nie ma flagi wspólnoty?

Jakiś czas temu nasz Czytelnik zauważył, że przed Urzędem Miasta Gniezna nie ma flagi Unii Europejskiej. Inny stan rzeczy jest na masztach Starostwa Powiatowego. Zwróciliśmy się do urzędów z zapytaniami prasowymi w tej sprawie.

Zapytaliśmy zarówno Urząd Miasta Gniezna, jak i Starostwo Powiatowe dlaczego przed danym budynkiem są takie, a nie inne flagi. Poniżej odpowiedzi, które otrzymaliśmy:
 

W odpowiedzi informuję, że w chwili obecnej przed Urzędem Miejskim wiszą flagi państwowe i ten stan rzeczy nie ulegnie w najbliższym czasie zmianie. Ewentualnych modyfikacji w tym zakresie można spodziewać się dopiero wówczas, kiedy wejdzie w życie - ustawa ws. flagi narodowej i państwowej.

Urząd Miasta Gniezna

 

Flaga Unii Europejskiej wisi przed nowym urzędem Starostwa Powiatowego w Gnieźnie od 2011 roku.
Unijna flaga wisi przed urzędem i jest jednym z elementów dyplomacji, ale przede wszystkim sygnałem dla mieszkańców i partnerów zagranicznych, że jesteśmy wspólnotą i współtworzymy Unię Europejską. Od początku wstąpienia do Unii Europejskiej jesteśmy jednym z największych unijnych beneficjentów. Flaga Unii Europejskiej jednoczy i wytwarza w pewnym sensie poczucie przynależności. Nie możemy o tym zapominać.
Flaga Unii Europejskiej będzie nadal wisieć przed urzędem. Unijne symbole odwołują się do kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy i nic nie stoi na przeszkodzie, aby flaga wspólnoty europejskiej powiewała na maszcie przed Starostwem Powiatowym w Gnieźnie.

Starostwo Powiatowe w Gnieźnie


Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obydwa samorządy chętnie sięgają po unijne pieniądze, ale - jak widać - niekoniecznie równo utożsamiają się ze wspólnotą.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski