moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy park linowy w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie zrealizowany?

Niedziela, 28 listopada 2021
  • Czy park linowy w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie zrealizowany?

Jak poinformował nas jeden z urzędników, są problemy z planowanym parkiem linowym. Projekt wygrał w tegorocznym Budżecie Obywatelskim, jednak wcześniej nie został skrupulatnie sprawdzony. Okazuje się, że drzewostan na terenie Parku XXV-lecia przy Jeziorze Winiary może nie utrzymać konstrukcji.

Projekt nie został skrupulatnie sprawdzony po tym, jak wpłynął do urzędu - mówi urzędnik. Zakład Zieleni Miejskiej zaopiniował go pozytywnie, jednak obyło się to bez dokładnych oględzin drzewostanu. Stare, w znacznym stopniu spróchniałe drzewa, przez lata zaniedbane i pozostawione "same sobie" oraz topole nie są w stanie utrzymać wymaganej konstrukcji. Ten projekt, w takiej formie, nie powinien w ogóle trafić pod głosowanie. Aktualnie ZZM prowadzi prace rekultywacyjne w parku, czyli po prostu wycina to, co dawno powinno zostać wycięte. Jest pomysł posadowienia parku na słupach i platformach, ale przy obecnych cenach materiałów budowlanych, znacząco przekroczyłoby to planowany budżet. Miasto jest "w kropce".


Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Gniezna z zapytaniem prasowym w tej sprawie. Ponieżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

W Urzędzie Miejskim trwają prace przygotowawcze do przyszłorocznej budowy parku linowego, o szczegółach jego realizacji zadecydują wyniki przeprowadzonych ekspertyz. O wszystkim będę informować.

Kolejnym aspektem jest obsługa parku linowego. Gniezno będzie jednym z niewielu samorządów w Polsce, które wzięły to na swoje barki. Zazwyczaj tego typu inwestycja są prywatne, wsparte dotacjami unijnymi lub rządowymi. Konserwacja i wymiana sprzętu, kadra instruktorska oraz ubezpieczenie to wysokie koszty stałe. To wszystko sprawia, że efekt końcowy budowy gnieźnieńskiego parku linowego może zaskoczyć mieszkańców.
 
tekst: Andrzej Bukowski