moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ile dni urlopu przysługuje pracownikom w 2021?

Piątek, 29 października 2021
  • Ile dni urlopu przysługuje pracownikom w 2021?

Wakacje to jedne z najbardziej wyczekiwanych momentów każdego zbalansowanego pracownika. Oczywiście każdy z nas chciałby, aby trwały jak najdłużej. Długość urlopu zależy m.in. od tego jaki rodzaj umowy wiąże pracownika z firmą oraz od wielu innych czynników. Jednym należy się więcej dni płatnego urlopu, inni dostają go nieco mniej. Co na to wpływa?

Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę

Każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę, ma prawo do skorzystania z płatnego urlopu. Pracując na pełen etat, przysługuje mu 20 dni wolnego. Osoby, które przepracowały ponad 10 lat w ramach umowy o pracę, mogą cieszyć się dłuższym urlopem, który wynosi 26 dni roboczych zgodnie z Kodeksem Pracy.

Osoby pracujące na pół etatu, mają prawdo do albo do 10 lub 13 dni płatnego urlopu, w zależności od tego, jaki mają już staż pracy, u konkretnego pracodawcy.
 

Czas edukacji a staż pracy

Czas edukacji również wlicza się do stażu pracy. W zależności od rodzaju ukończonego wykształcenia, dolicza się odpowiednią liczbę dodatkowych lat.

Najwięcej z nich mają osoby, które ukończyły studia wyższe, do ich stażu pracy wlicza się, aż 8 dodatkowych lat. Oznacza to, że z wymaganych 10 lat na umowie o pracę, wystarczy, że przepracują 2 lata i będą mogli cieszyć się dłuższym urlopem.

Ci, co ukończyli wszelkie szkoły policealne, mają doliczane dodatkowe 6 lat. Te osoby muszą więc, przepracować dokładnie 4 lata, aby przekroczyć próg większej ilości dni urlopowych.

Idąc dalej, osoby, które ukończyły szkołę ogólnokształcącą, mając wykształcenie średnie, dostają dodatkowe 4 lata do stażu pracy. Co do tych, którzy ukończyli średnią szkołę zawodową, liczba tych lat jest nie większa niż 5.

Ostatnia grupa osób, to absolwenci szkoły zasadniczej lub szkoły jej równorzędnej. Dla takich osób można doliczyć dodatkowe 3 lata do stażu pracy.

Bardzo ważna uwaga dla tych, którzy zastanawiają się, czy wykształcenie można sumować. Otóż, jeśli ktoś ukończył szkołę średnią, a później studia, nie oznacza to, że do jego stażu pracy wlicza się zarówno 8 lat, jak i 4 lata co dawałoby 12 lat stażu pracy. Niestety, ale jak dowiemy się z typowego szkolenia z kadr, nie można robić takich kalkulacji. Zwykle znajdziemy się w tylko w jednej z tych grup, a lata pracy za edukację są naliczane tylko raz.  

Dłuższy urlop przysługuje również określonym grupom

Niektóre osoby, mogą cieszyć się dodatkowym przywilejem, jakim są dodatkowe dni urlopu. Niezależnie od tego, czy mają dostępnych 20 czy 26 dni, osoby spełniające następujące kryteria, dostaną ich nieco więcej.

10 dodatkowych dni urlopu, do wykorzystania w ciągu roku, przysługuje osobom z orzeczoną niepełnosprawnością.

Pracownicy socjalni, również dostają dodatkowe 10 dni, ale do wykorzystania raz na dwa lata, po dokładnie 5 latach pracy w zawodzie.

6 dni przysługuje sędziom i prokuratorom, jeżeli przepracowali 10 lat w zawodzie, natomiast po 15 latach pracy, ta liczba zwiększa się do 12 dni.

10 dni również należą się inwalidą wojennym oraz kombatantom.

Aż 35 dni urlopu łącznie, mają nauczyciele, jeśli w danej szkole nie są organizowane ferie zimowe.

Do dni urlopu oczywiście nie wlicza się dni, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Są one dodatkowymi dniami, w których nie musimy pracować, bez straty finansowej. Co więcej, jeśli jednak zostaniemy zmuszeni np. przez sytuację w firmie lub ze względu na rodzaj naszej pracy, do przepracowania tego dnia, istnieje możliwość odebrania wolnego w ustalonym terminie.

Oznacza to, że w praktyce, łączna ilość dni wolnych od pracy wydłuża się. Daje to dużo możliwości, jeśli uda się dobrze zaplanować kalendarz, to łącząc swój płatny urlop z takim dniem, można zaplanować już dłuższy wyjazd i zaoszczędzić tak naprawdę, trochę swojego urlopu.
 

Co z pracownikami pracującymi na umowie zlecenie?

Osoby zatrudnione na umowę zlecenie, nie podlegają pod Kodeks pracy i zleceniobiorca, nie ma obowiązków, które on określa, w tym m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Umowa zlecenie, daje jednak możliwość negocjacji oraz zawarcia informacji o odpłatnej przerwie, która przysługuje zleceniobiorcy. Musi być to jasno zaznaczona informacja w warunkach umowy, jeśli nie, to pracownik nie ma prawa do odpłatnego urlopu.

Jeśli nie jesteś pewien, ile dni urlopu dokładnie Ci przysługuje, to możesz śmiało zgłosić się działu kadr lub do księgowej, w zależności od tego, kto zajmuje się rozliczaniem w Twoim miejscu pracy.

Nawet jeśli, masz spore wątpliwości, gdyż Twój przypadek jest bardzo specyficzny, osoby pracujące w tym dziale, mają prawdopodobnie wykształcenie lub przynajmniej skończyły kurs kadr i płac, dlatego będą w stanie dokładnie określić co z Twoim urlopem.