moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ustawa o ustanowieniu święta państwowego w rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Piątek, 8 października 2021
  • Ustawa o ustanowieniu święta państwowego w rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Podczas ubiegłotygodniowych obrad Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o ustanowieniu świętem państwowym rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Za przyjęciem projektu głosowało 451 posłów. Dzień 27 grudnia został ustanowiony Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Sejmowe głosowanie nad tym projektem poprzedziła debata, podczas której przedstawiciele klubów i kół  złożyli wyjątkowo zgodne oświadczenia służące poparciu tej inicjatywy. Niejednokrotnie podkreślano, że nie byłoby  II Rzeczypospolitej  w znanym nam kształcie i Wielkopolski w jej granicach, gdyby nie  uczestnicy powstańczego zrywu z lat 1918-1919.

W imieniu koła poselskiego Polski 2050 głos zabrała Posłanka Paulina Hennig-Kloska, która przypomniała, że u podstaw sukcesu Powstania legła ogromna praca wykonana przez Wielkopolan jeszcze pod zaborami, i że to właśnie w Wielkopolsce mieliśmy wówczas do czynienia z dobrze kształtującym się, nowoczesnym, świadomym społeczeństwem - co ważne, nieskonfliktowanym społeczeństwem.  Posłanka przekonywała, że wypracowane i kultywowane przez Wielkopolan idee pracy organicznej okazały się dobrym fundamentem do prowadzenia prac nad organizacją powstania, wpłynęły na jego przebieg, sukces i na sposób zagospodarowania niepodległości po jej odzyskaniu.  Kontynuując wystąpienie parlamentarzystka  zwróciła uwagę na fakt, że do chwili obecnej  Powstanie Wielkopolskie, jego etos i historia  doskonale funkcjonują w lokalnej pamięci. Niestety, poza Wielkopolską i sąsiednimi regionami, wciąż pokutuje niewiedza na temat tego wyjątkowego zrywu i jego ponadregionalnego charakteru. Dlatego upowszechnianie wiedzy o nim i bohaterach tamtych czasów  wymaga nadal intensywnej pracy, poszukiwania atrakcyjnych  nowych form przekazu i sprzyjających ku temu okazji.  Swoje wystąpienie posłanka zakończyła apelem o uchwalenie święta rocznicy Powstania Wielkopolskiego, Podkreśliła, że jako prawnuczka powstańca wielkopolskiego i Wielkopolanka prosi o poparcie tego projektu.
 
tekst: Informacja prasowa