moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Cholesterol ten dobry i zły (HDL, LDL) - jak obniżyć poziom, sprawdź normy

Poniedziałek, 27 września 2021
  • Cholesterol ten dobry i zły (HDL, LDL) - jak obniżyć poziom, sprawdź normy

Cholesterol jest okraszony woalką strachu, co sprawia, że samo jego brzmienie często wywołuje obawę o własne zdrowie. Jednak czy warto się tak bać? Niekoniecznie. Zarówno ten, który potocznie określany jest mianem dobrego cholesterolu, jak i jego przeciwnik, są całkowicie potrzebne do pracy każdej komórki organizmu człowieka. Skąd więc ten strach? Chodzi o umiar. Wszystko jest trucizną, jeśli tylko zbyt duża dawka znajdzie się w ciele.

Czym jest cholesterol i jakie pełni funkcje?

Jest to związek organiczny należący do grupy steroli. Duża część cholesterolu jest produkowana przez nasze organizmy w wątrobie, jednak nie wszystkie jego ilości pochodzą właśnie stamtąd - jest on również dostarczany wraz z pożywieniem.

Jego źródłem w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego. Całościowy cholesterol składa się zarówno z "dobrej", jak i "złej" jego części. Odpowiadają one odpowiednio dwóm lipoproteinom, które znane są pod nazwą HDL, jak i LDL.

Cholesterol jest związkiem tłuszczowym, który łączy się z białkami, aby móc się przemieszczać po organizmie. HDL przemieszcza się do wątroby, gdzie bierze ważny udział przy produkcji kwasu żółciowego. LDL ma tak złą opinię, gdyż dostarcza czasem zbyt dużą ilość cholesterolu, która odkłada się w tętnicach.
 

Czym zajmuje się cholesterol w organizmie człowieka?
  • Jest częścią osłonek mielinowych, które są niezbędne do ochrony włókien nerwowych.
  • Bierze udział w wytwarzaniu i przyswajaniu witaminy D.
  • Buduje błony komórkowe.
  • Jest jednym z elementów biorących udział w produkcji hormonów.

Jak widać, cholesterol jest bardzo przydatny. Co jednak jeśli jest go za dużo? Jak go obniżyć?
 

Jak obniżyć zawartość cholesterolu w ciele?

Na początku warto zastanowić się nad przyczynami, dlaczego jest go za dużo. Najczęstszym przypadkiem jest źle dobrana dieta, która w zdecydowanie zbyt dużej mierze opiera się na tłuszczach zwierzęcych, jak i innych produktach tego pochodzenia. Oczywiście są też inne przyczyny, ale mają one mniejszy wpływ na ogólny poziom cholesterolu - są to starszy wiek, jak i różne czynniki genetyczne.

Najlepsze leki na cholesterol, a dokładnie jego nadmiar, opierają się na wprowadzeniu odpowiedniej diety. Trzeba unikać tłustych potraw, ale również słodyczy, gdyż zawierają one tzw. tłuszcz cukierniczy, który jest równie szkodliwy dla zdrowia. Warto wprowadzić produkty gotowane bądź w pełni świeże, a do nich zaliczają się między innymi warzywa, owoce jak i chude mleko. Warto również ograniczyć objętość zjadanych porcji, w razie potrzeby zwiększając ich częstość.

Z racji na powikłania związanie z układem krwionośnym, warto często sprawdzać ciśnienie, jeśli dodatkowo mamy problemy z jego wysokimi poziomami. Warto również uprawiać sport przynajmniej 90 minut w tygodniu, jak i ograniczyć używki, a w tym alkohol i papierosy.


Jak sprawdzić poziom cholesterolu?

Często pada pytanie, jak sprawdzić cholesterol? Badanie, które w tym przypadku będzie odpowiednie, to tak zwany profil lipidowy. Pobranie niewielkiej ilości krwi pozwoli laborantom na określenie cholesterolu całkowitego, jak i poszczególnych "dobrych" i "złych" jego aspektów.

Warto skonsultować swoje wyniki z lekarzem, gdyż znając naszą historię, będzie on w stanie dokładnie powiedzieć, czy poziom cholesterolu jest w naszym przypadku optymalny, czy trzeba wdrożyć konkretne leczenie.