moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Urząd Gminy Niechanowo zabiera głos w sprawie budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Wtorek, 21 września 2021
  • Urząd Gminy Niechanowo zabiera głos w sprawie budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Kilka dni temu pisaliśmy o największej farmie fotowoltaicznej w Polsce, która ma powstać w Kędzierzynie (gmina Niechanowo). Dzisiaj publikujemy stanowisko Urzędu Gminy w tej sprawie.

180 megawatów na ponad 100 hektarach to parametry farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Kędzierzynie (gmina Niechanowo). Kolejne tego typu inwestycje planowane są w Woli Skorzęckiej (o mocy 14 MW), w Osińcu (8 MW) i najmniejsza z nich ponownie w Kędzierzynie (o mocy 4 MW). Mieszkańcy protestują.

Poprosiliśmy Urząd Gminy Niechanowo o komentarz d o tej sprawy. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
 

Szanowny Panie Redaktorze,
W odpowiedzi na prośbę o ustosunkowanie się w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej w miejscowości Kędzierzyn, wskazuję, że złożony protest zostanie przeanalizowany i rozpatrzony zgodnie z obowiązującym prawem. Należy wskazać, że żadna ze stron postępowania nie wniosła odwołania od decyzji środowiskowej wydanej dla wskazanej inwestycji, która została ogłoszona w formie obwieszczenia publicznego, ponadto żadna z instytucji publicznych zobowiązana do przedłożenia swojej opinii w sprawie nie wniosła zastrzeżeń, w związku z czym doszło do jej uprawomocnienia. Procedura wydania warunków zabudowy na wskazaną inwestycję przebiega zgodnie z obowiązującym prawem.

Urząd Gminy Niechanowo


Wszystko wskazuje na to, że protestujący mieszkańcy dopiero teraz dowiedzieli się o planowanej inwestycji. Prawdopodobnie nie widzieli obwieszczenia publicznego, co często sie zdarza. Do sprawy powrócimy i będziemy informować na bieżąco o przebiegu protestu.

Więcej można przeczytać w artykule „Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Kędzierzynie! Mieszkańcy protestują!”.
 
tekst: Andrzej Bukowski