moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pierwsze gry wideo na świecie

Środa, 18 sierpnia 2021
  • Pierwsze gry wideo na świecie

Jaką drogę przeszedł przemysł gier komputerowych, abyśmy znaleźli się tu, gdzie jesteśmy? Dziś przyjrzymy się najbardziej legendarnym tytułom, które przyczyniły się rozwoju tej formy rozrywki.

W erze gier wideo w wysokiej rozdzielczości mamy w zasięgu ręki tysiące tytułów o różnorodnej tematyce, od gier RPG, przez symulacje, gry strategiczne i strzelanki po automaty do gier online, gdzie można otrzymać darmowe spiny bez depozytu w kasynie online.
 

Money Honey (1963)

Automaty hazardowe były jednym z pierwszych gier na świecie. Początkowo miały one formę mechaniczną, jednak przełom nastąpił wraz z powstaniem pierwszego elektromechanicznego automatu od amerykańskiej firmy Bally. Był jeden z najprostszych jednorękich bandytów, jednak jego dużą zaletą było to, że wypłacał wygraną automatycznie. Dziś maszyny tego typu nie tracą na popularności i można zagrać w kasyno online automaty w wielu miejscach w Internecie.
 

Pong (1972)

Prosta debiutancka gra z legendarnego studia Atari była również pierwszą grą wideo w historii, która osiągnęła sukces komercyjny. Jej wprowadzenie na rynek gier arcade wywołało furorę i wraz z pojawieniem się Magnavox Odyssey (pierwszej konsoli do gier wideo) pomogło położyć podwaliny pod przemysł gier wideo. Pomimo swojej prostoty, (gra jest wirtualną grą 2D w ping-ponga), Pong był iskrą zapalną dla całego rynku. Dowodem na to jest choćby fakt, że maszyny do gry w Ponga do dziś są cennymi eksponatami muzealnymi na całym świecie.
 

Space Invaders (1978)

Choć może się wydawać, że to tylko kolejna gra naśladująca pierwowzór, to Space Invaders wywarło na rynek jeszcze większy wpływ niż pionierski Pong. Po pierwsze dlatego, że gra szturmem zdobyła cały świat, a nawet skłoniła japoński rząd do wyprodukowania większej ilości monet 100 jenowych, gdyż wszystkie one były wykorzystywane do gry na maszynach od Taito Corporation. Po drugie, Space Invaders było pierwszą masową grą wideo, która wprowadziła koncepcję shoot 'em up, która od tego czasu stała się hitem w świecie gier wideo. Aha, no i to właśnie ta gra sprawiła, że twórca Mario i Zeldy zainteresował się światem gier.
 

Pac-Man (1980)

Kiedy myślisz o pierwszych grach wideo, to Pac-Man prawdopodobnie jako pierwszy przychodzi Ci do głowy. Praktycznie każdy kiedyś w tę grę. Była to nie tylko gra, ale też fenomen kulturowy, który do tej pory inspiruje twórców różnego rodzaju produktów (koszulek, słodyczy i tak dalej). Z technicznego punktu widzenia, Pac-Man wprowadził do mechaniki takie elementy, jak power-upy, bonusy i wrogów ze sztuczną inteligencją, co mocno popchnęło rozwój kolejnych tytułów.
 

Tetris (1984)

To niewiarygodne, ale mimo iż żyjemy w czasach, gdy gry wideo są tak zaawansowane, to mimo wszystko jeszcze nikt nie zdołał stworzyć czegoś, co byłoby równie genialne i zarazem proste, co Tetris. Tetris to najlepiej sprzedająca się grą w historii z ponad 495 milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie i we wszystkich formatach. Co więcej, to prekursor gier logicznych, które dziś odzyskały dużą popularność dzięki smartfonom i tytułom takim jak Candy Crush. Jednocześnie jest to jedna z najczęściej badanych gier wideo psychologii, która dała nawet początek nazwie efekt Tetrisa.
 

Super Mario Bros (1986)

Człowiek, który zainteresował się grami wideo dzięki maszynom i Space Invaders, Shigeru Miyamoto, stworzył swój pierwszy masowy hit z Mario, słodkim włoskim hydraulikiem, który miał misję, aby uratować księżniczkę Peach, i który sprawił, że gry wideo z animowanymi postaciami stały się modne. Mario, którego sequele są wydawane do dziś, zainspirował prawie każdą grę wideo, dzięki połączeniu przygody, historii, chwytliwej muzyki i wieloliniowej rozgrywki (do tego czasu nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, aby przenieść gracza do innej części gry za pomocą rury).
 

Wolfenstein 3D (1992)

Być może nie znacie zbyt dobrze tego tytułu, jednak to właśnie ta gra przetarła szlak dla kategorii FPS (First Person Shooter), do której należą takie bestsellery, jak Call of Duty czy Counter Strike. Mimo że Wolfenstein nie zrobił natychmiastowej furory, to koncepcja tej gry była bardzo atrakcyjna: amerykański żołnierz zagubiony na terytorium wroga, naziści pod wodzą biomechanicznego Hitlera, wściekłe psy i punkt widzenia, który stał się standardem dla wszystkich strzelanek pierwszoosobowych.
 

The Legend of Zelda: Ocarina of Time (1998)

Choć saga Final Fantasy odnosiła sukces już od kilku lat, to Miyamoto (twórca Super Mario) wykroczył poza ramy gier fabularnych i wprowadził graczy do żywego i zmieniającego się uniwersum, które oferowało z wiele możliwości dzięki wielowątkowej narracji i różnorodności interakcji. Dla wielu graczy było to pierwsze doświadczenie nieograniczonego świata gry, w którym gracz ma prawdziwą kontrolę nad wydarzeniami.
 

Podsumowanie

Wymieniliśmy osiem gier, które odcisnęły swoje piętno w historii gier i na zawsze odmieniły tę dziedzinę rozrywki. Do innych przełomowych tytułów należy zaliczyć:
  • Half-Life,
  • Tibię,
  • GTA,
  • World of Warcraft,
  • Minecraft i
  • The Sims.
A Wy jakie gry byście dodali? Które tytuły wywołują u Was poczucie nostalgii?